• REGULAMIN ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

        •  

          1. Szkoła prowadzi oddział przedszkolny. Nauczyciele oddziału przedszkolnego są członkami Rady Pedagogicznej szkoły. 

          2.Oddział przedszkolny w szczególności realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego i ułatwia dzieciom osiągnięcie gotowości szkolnej do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Pełni funkcję opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną zapewniając dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

          3. Dziecko w oddziale przedszkolnym ma prawo do:  

           - udziału w   procesie wychowawczym, edukacyjnym  i opiekuńczym

          - rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów

          - uzyskania pomocy w przezwyciężeniu trudności i niepowodzeń, w tym pomocy specjalistycznej

          - życzliwego i podmiotowego traktowania

          - korzystania z pomocy materialnej, zgodnie z odrębnymi przepisami

          4. Dziecko w oddziale przedszkolnym ma obowiązek: 

          - poszanowania nietykalności cielesnej innych dzieci i dorosłych

          - poszanowania godności osobistej innych dzieci i dorosłych

          - włączania się do prac porządkowych po zajęciach lub zabawie 

          - stosowania się do przyjętych zasad ustalanych przez nauczyciela  i  obowiązujących całą grupę

          - dbałości o mienie swoje i innych dzieci/pracowników  oraz placówki

          - przestrzegania zasad bezpieczeństwa

          5. Oddział przedszkolny funkcjonuje cały rok kalendarzowy Oddział przedszkolny pracuje w godzinach  od 7:00 do 16:00.  

          6. Oddział przedszkolny czynny jest pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku bezpłatnie przez 5 godzin dziennie (realizując podstawę programową).

          7. Dopuszcza się możliwość dłuższego, odpłatnego  pobytu dziecka   w placówce - poza godzinami w ramach, których realizowana jest podstawa programowa (płatność dotyczy dzieci 5-letnich). Wysokość opłaty ustala Organ Prowadzący. 

          8.Dzienny czas pracy oddziału przedszkolnego uwzględnia przepis  w sprawie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. 

          9. Dzieci powinny być objęte ubezpieczeniem, które zawierane może być  w szkole lub indywidualnie przez rodziców.   

          10.Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest wg przyjętego przedszkolnego programu nauczania umożliwiającego realizację  podstawy programowej wychowania przedszkolnego. 

          11.Jednostka czasu w oddziale przedszkolnym wynosi 60 minut.

          12.Czas trwania zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dostosowany jest do możliwości i potrzeb dzieci.

          13. Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 9:00 - 14:00.

           14. Nieusprawiedliwiona, co najmniej 50 % nieobecność dziecka w miesiącu podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym jest równoznaczna z niespełnianiem obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. 

          15..Niespełnianie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w trybie administracji. 

          16.Liczba dzieci w oddziale nie powinna przekraczać 25 osób. 

          17.Wychowawcy oddziału przedszkolnego organizują w ciągu roku minimum trzy spotkania z rodzicami - obecność na nich jest obowiązkowa. Istnieje możliwość odbycia rozmów indywidualnych/ konsultacji  z nauczycielami na terenie placówki po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

          18.Rodzice wybierają przedstawicieli do Rady Rodziców Oddziału, a z pośród nich przedstawiciela Rady Rodziców Szkoły.

          19. Oddział przedszkolny zapewnia dzieciom bezpieczeństwo od momentu oddania dziecka  pod opiekę nauczycieli do momentu ich odbioru przez rodziców/opiekunów/osoby upoważnione  - wyłącznie na piśmie.

          20.Rodzice zobowiązani są przekazać dziecko bezpośrednio nauczycielowi -wyklucza się pozostawienie samych dzieci  przed budynkiem.

          21.Dzieci na zajęcia powinny być przyprowadzane punktualnie, najpóźniej 10 minut  przed  ich rozpoczęciem z uwagi na porę śniadania na terenie szkoły. Odbieranie  dzieci  powinno odbywać się najpóźniej do godz.16:00.

          22. W przypadku sytuacji trudnych (np. ograniczenie praw rodzicielskich ) rodzic /opiekun prawny powinien dostarczyć wychowawcy grupy właściwe dokumenty. 

          23.Z chwilą nieodebrania dziecka o czasie szkoła informuje o tym fakcie policję, a za jej pośrednictwem przekazuje dziecko właściwej placówce opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi procedurami w SP 48.

          24. W przypadku zaistnienia sytuacji losowej, dziecko może być odebrane przez inną osobę wskazaną przez rodzica/opiekuna prawnego na podstawie jednorazowego upoważnienia pisemnego.

          25. Niedopuszczalne jest odbieranie dziecka przez osobę będącą w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub będącą pod wpływem środków odurzających oraz rodzeństwo poniżej 10 r. ż.

          26. Rodzic/opiekun prawny /osoba upoważniona zobowiązany jest odebrać dziecko bezpośrednio od nauczyciela przy wyjściu/wyjściu do oddziału przedszkolnego ( wyklucza się odbiór dziecko będąc z boku budynku,  w aucie, na parkingu itp.).

          27.Opiekę nad dziećmi podczas zajęć poza terenem szkoły w trakcie organizowanych wyjść i wycieczek, sprawują nauczyciele zatrudnieni  w oddziale przedszkolnym lub w szkole oraz rodzice jako osoby wspierające.  

          28.Dzieciom uczęszczającym do oddziału przedszkolnego udzielana jest pomoc doraźna przez pielęgniarkę szkolną w godzinach jej urzędowani, a w  sytuacjach zagrażających życiu wzywane jest pogotowie ratunkowe

          29. Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania tylko zdrowego dziecka, a w przypadku otrzymania informacji o złym samopoczuciu dziecka lub pojawieniu się symptomów choroby w trakcie jego pobytu w oddziale przedszkolnym do jego niezwłocznego odebrania maksymalnie w ciągu jednej godziny.

          30. Nauczyciele nie podają dzieciom leków.

          31. Informacje dotyczące wyżywienia na terenie placówki regulują: Zarządzenie Prezydenta Miasta Szczecin oraz Regulamin korzystania ze stołówki szkolnej SP 48 dla oddziałów przedszkolnych.

          32.W przypadku zaleceń lekarskich dotyczących diety pokarmowej istnieje możliwość zmiany diety za zgodą Dyrektora placówki na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

          33.Termin przerwy wakacyjnej dla oddziału przedszkolnego ustala Organ Prowadzący na wniosek dyrektora. 

          34.O terminie przerwy wakacyjnej rodzice zostają poinformowani z co najmniej  sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. 

          35.W okresie przerwy wakacyjnej dzieciom na wniosek rodziców zapewnia się opiekę w dyżurującej placówce

          36. W okresie dyżuru pełnionego przez oddział przedszkolny rodzice dokonują zgłoszenia dziecka za pomocą systemu elektronicznego w terminie wyznaczonym przez Organ Prowadzący i potwierdzają wolę korzystania przez dziecko ze świadczeń w  sekretariacie wybranej placówki

          37.Rekrutację dzieci do oddziału przedszkolnego przeprowadza się   w oparciu o zasadę  powszechnej dostępności. 

          38. Rekrutacja  prowadzona jest w dwóch etapach z wykorzystaniem systemu elektronicznego w terminach wyznaczonych przez Organ Prowadzący: 

          39. II etap rekrutacji tzw. uzupełniający, prowadzony jest w sytuacji gdy szkoła dysponuje wolnym miejscem w oddziale przedszkolnym. 

          40. Zasady, kryteria i terminy rekrutacji elektronicznej ustalane są co roku przez organ prowadzący i dostępne  na stronie internetowej BIP  Organu Prowadzącego oraz na tablicy ogłoszeń w placówce. 

          41. Niepodpisanie przez rodziców w wyznaczonym terminie oświadczenia potwierdzającego wolę kontynuacji rocznego przygotowania przedszkolnego jest  równoznaczne z rezygnacją z miejsca w oddziale przedszkolnym.

           42. Rodzic/ opiekun prawny zobowiązany jest do: 

          - powiadomienia na bieżąco wychowawców  o zmianach dotyczących miejsca zamieszkania dziecka, sytuacji prawnej oraz telefonu kontaktowego rodzica/opiekuna prawnego.

          - powiadomienia osobiście lub telefonicznie o terminie nieobecności dziecka najpóźniej w drugim dniu tej nieobecności. Zaświadczenie lekarskie wymagane jest w przypadku choroby trwającej dłużej niż siedem dni.Złożenia pisemnego usprawiedliwienia długotrwałej, ciągłej nieobecności dziecka obejmującej co najmniej 25 % dni w miesiącu  kalendarzowym. 

          - pokrycia wszelkich kosztów wynikających ze zniszczenia przez dziecko mienia szkoły, innego dziecka, nauczyciela, pracownika placówki.

          - pokrycia kosztów związanych ze świadczeniem usług przez placówkę zgodnie z ustalonymi terminami ( płatność za wyżywienie ,pobyt dzieci 5 – letnich)

           

           

           

           

           

           

                                             

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35 71-201 Szczecin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych