• „5 minut z ciekawą książką” w klasie Ib.

        • Styczeń i luty z naszym programem „5 minut z ciekawą książką” minęły bardzo szybko. Co tydzień gościliśmy w naszej klasie panią Halinę Cendrowicz , która w zimowe miesiące czytała nam książki Cz. I A. Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda” oraz „Odarpi syn Egigwy”.
          Dowiedzieliśmy się, jak mały Eskimos uczy się przetrwać w skrajnie niekorzystnych warunkach Dalekiej Północy. Poznaliśmy życie pingwinów i zafascynowani jak naukowcy ich przygodami wykonaliśmy piękne rysunki do poznanej lektury. Mieliśmy również doskonałą zabawę, kiedy na podstawie naszych rysunków układaliśmy kolejność  wydarzeń i opowiadaliśmy treść książki. Okazało się, że każdy z nas zilustrował inny jej fragment. To była fantastyczna zabawa z tekstem.

           

                   

          24 stycznia 2017r. odwiedziliśmy Malowany Plac Zabaw przestrzeń twórczą, realizowaną w galerii TWORZĘ SIĘ, w ramach projektu "Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie".

          Spędziliśmy wspaniały czas poznając instalacje i obiekty inspirowane techniką pop up. To technika rękodzieła polegająca na tworzeniu trójwymiarowych, przestrzennych konstrukcji papierowych, wykorzystywana najczęściej w rozkładanych książkach dla dzieci.

          Byliśmy zachwyceni ruchomymi elementami oraz zaskakującymi obrazkami i historyjkami ukrytymi w książkach, a dzięki naszej wyobraźni każdy widział w nich inne abstrakcyjne obrazy.

          Obiekt w formie, dużych, przeskalowanych książek, po których mogliśmy się wspinać, chodzić, a nawet się w nich chować sprawił nam chyba największą przyjemność.

          Następnie sami zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy własne książki w technice pop up otoczeni okienkami ogromnej kartki-ściany.

          Na zakończenie warsztatów malowaliśmy światłem za pomocą laserów. Aby było to dzieło kolorowe do światła trzeba było dołożyć dźwięk, dlatego malowaliśmy śpiewając nasze klasowe przeboje.

                     

            

           

           

          2. lutego zostaliśmy pasowani na czytelnika. Było to dla nas również bardzo ważne wydarzenie. Okazało się, że możemy już sami czytać książki i w ramach naszego projektu „5 minut z ciekawa książka” po raz pierwszy nasza koleżanka z klasy Maja Górniak sama zaprezentowała fragment czytanej przez siebie książki pt.”

            

          Tuż przed feriami gościliśmy w klasie „Zieloną Babcię” – panią Małgorzatę Tymbarską, która przeczytała nam jedno z trzech opowiadań Eugenio Carmi i Umberto Eco pt. „Trzy opowieści”. Pierwsze z nich - „Trzej kosmonauci” przedstawia historię wyprawy w kosmos, uczy, iż pierwszym wysłanym tam zwierzęciem był pies. W piękny sposób pokazuje, jak Amerykanin, Rosjanin oraz Chińczyk spotkali się na obcej planecie z dala od ojczystej ziemi, nie mogąc się ze sobą rozmawiać z powodu braku znajomości języka i wielu nieporozumień spotykają Marsjanina…Zrozumieliśmy, że mimo początkowych różnic da się porozumieć i rozwiązać wiele trudnych spraw. Przepiękne rysunki zainspirowały nas również do wykonania własnych prac przedstawiających układ słoneczny, planety i czasem ich wymyślonych mieszkańców.

            

            

              

           

           

           

          Koniec listopada i grudzień przyniósł nam wiele niespodzianek, jeżeli chodzi o nasze „5 minut z ciekawą książka”.

             30 listopada po naszych lekcjach odwiedziły nas dwie cyganki o niespotykanych imionach- Guatemala i Quantanamera. Jak się okazało były to studentki Uniwersytetu Szczecińskiego, które przygotowały dla nas wróżby z okazji andrzejek. W trakcie wspaniałej zabawy poznaliśmy również fragment książki Doroty Skwark pt. „Zanim przyjdą święta…” mówiący o tym skąd wzięła się nazwa andrzejki oraz poznaliśmy kilkanaście katarzynkowo-andrzejkowych wróżb z przeszłości, które dziś traktujemy z przymrużeniem oka. Wprowadziła nas również w świąteczny nastrój, ponieważ usłyszeliśmy także opowieść o tym  „Kim był święty Mikołaj?”

           

              Książka o przygodach skarpet tak bardzo nam się podobała, że prosiliśmy, aby pani Halina Cendrowicz przeczytała nam ją do końca. Gościliśmy panią Halinę w naszej klasie przez kolejne trzy tygodnie i poznawaliśmy ciekawe przygody skarpetek, które zainspirowały nas do stworzenia galerii prac plastycznych i zorganizowania Świątecznej Giełdy Zabawek, dzięki której staliśmy się również Mikołajami dla dzieci z domu dziecka. Mieliśmy przy tym mnóstwo dobrej zabawy, uczyliśmy się jak robić zakupy i wydawać nasze oszczędności. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom za ogromne zainteresowanie i pomoc w zorganizowaniu tego szlachetnego dzieła.

             21 grudnia gościliśmy w naszej klasie panią Paulinę Skowron, mamę Patryka, która przeczytała nam „Opowieść wigilijną”. Spotkanie z duchami wywołało w nas lekkie uczucie niepewności, ale słuchając opowieści do końca zrozumieliśmy, że dobro kierowane do innych daje najwięcej radości. W ten właśnie sposób weszliśmy w czas Świąt Bożego Narodzenia i wspólne świętowanie podczas naszej klasowej Wigilii i szkolnych jasełek.

          Galeria

           

          Czym jest historia? Echem przeszłości odbitym przez przyszłość. (V.M. Hugo)

          W listopadzie – miesiącu, w którym, w naszej szkole realizowany jest projekt „Listopad – miesiącem historii” w ramach „5 minut z ciekawą książką” spotkaliśmy się z serią książek „Kocham Polskę” i legendami związanymi z symbolami narodowymi naszego kraju. Wiemy, że Mieszko I był pierwszym władcą Polski i dlaczego Gniezno było pierwszą stolicą.

          Rozmawialiśmy również o czasach, kiedy Polska nie widniała na mapach świata i ile trzeba było włożyć wysiłku, aby 11-ego listopada obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.

          Dzięki uprzejmości Pana Cezarego Jankowskiego- pasjonata historii 12 pułku Ułanów Podolskich, mieliśmy również możliwość poznania krótkiej historii tego pułku oraz zobaczenia wielu interesujących rekwizytów związanych z jego istnieniem. Z ogromnym przejęciem oglądaliśmy sztandary i proporce, stare mundury i broń. Najbardziej zainteresowała nas czapka ułana podolskiego oraz maska przeciwgazowa dla konia. Po powrocie do szkoły z jeszcze większą uwagą słuchaliśmy kolejnych fragmentów książki pt.: „Kocham Polskę”. Teraz rozumiemy, dlaczego historia jako nauka jest tak ważna.

           

          Listopadowe spotkania z książką nie były tylko na poważnie. Pani Halina Cendrowicz, która jest naszym stałym gościem w ramach projektu „5 minut z ciekawą książką”, tym razem zaproponowała książkę pt.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Bajka ta opowiada o tym, co dzieje się ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami. Wiemy już, że:

          „Życie skarpetek jest bardzo trudne:

          albo dziurawe są, albo brudne.”

          Kiedy jednak trafiają do pralki ruszają w świat i mają mnóstwo niesamowitych przygód. Jedne zostają gwiazdami filmowymi, detektywami inne mysimi mamami. Kiedy już nauczymy się czytać  z  przyjemnością poznamy kolejne przygody dziesięciu skarpetek.

          Galeria

           


          15 listopada nasze 5-cio minutowe spotkanie z książką odbyło się w języku angielskim. Pani Katarzyna Kupińska zrobiła nam i naszym kolegom z klasy Ia wspaniałą niespodziankę. Zaprosiła nas na spotkanie z bohaterami książki pt. „Maisy Goes to the Library”. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak zwierzęta zachowywały się w bibliotece i czytały swoje ulubione książki.  My też już wkrótce zostaniemy pasowani na czytelnika.

           

           

          Czytam, bo lubię- to priorytetowe hasło do pracy w bieżącym miesiącu roku szkolnym w naszej szkole.

          „5 minut z ciekawą książką” to projekt czytelniczy realizowany w klasie Ib. Ponieważ sami nie znamy jeszcze wszystkich liter, włączyliśmy w nasze czytanie rodziców i dziadków. Bardzo dziękujemy pani Halinie Cendrowicz- babci Hani Trzeckiej- za przepiękne czytanie wierszy pani Danuty Wawiłow. „Rupaki” i „Kałużyści” szczególnie przypadły nam do gustu, dlatego z ogromną przyjemnością gościliśmy panią Halinę w naszej klasie kolejny raz.

          Dziękujemy również pani Monice Gdanietz-Adamczyk- mamie Stasia Adamczyka- za spotkanie z jednym z opowiadań o „Koszmarnym Karolku”. Zrozumieliśmy, że mimo wielu kłótni jakie toczymy z naszym rodzeństwem to zawsze jesteśmy gotowi ich bronić.

          Z ogromną przyjemnością gościmy w naszej klasie rodziców i dziadków, którzy rozbudzają nasze zainteresowanie czytelnicze.

          Dziękujemy!

          Galeria

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35 71-201 Szczecin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych