Nawigacja

Dyżury kadry OBIADY Pedagog Logopeda Porady dla rodziców PROCEDURA KONTAKTÓW RODZICÓW UCZNIÓW ZE SZKOŁĄ Zebrania z rodzicami Warunki ubezpieczenia OWU NNW Pielęgniarka Sposoby na wszawicę - plan działania Bezpieczeństwo dzieci online Ferie zimowe. UWAGA! DOPALACZE!

Dla Rodziców

Ferie zimowe.

List_Rzecznika Praw Dziecka_z_okazji_ferii_zmiowych_2018.pdf

 

Ferie zimowe. Przerwa międzysemestralna to czas wspólnych wyjazdów, półkolonii, obozów i zimowisk. Te ostatnie, ze względu na rozłąkę z dzieckiem i niemożność sprawowania nad nim pieczy budzą lęk i niepokój. Jak przygotować dziecko na samodzielny wyjazd? Czego rodzic lub opiekun bezwzględnie musi dopilnować? Jak powinna wyglądać apteczka dla malucha? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Zanim podejmiesz decyzję

Samodzielny wyjazd na obóz czy zimowiska powinien być poprzedzony szczerą rozmową z dzieckiem i poparty jego samodzielną decyzją. Jeśli napotkasz opór, zapytaj o jego przyczynę. Niechęć do wyjazdu może być zarówno oznaką niedojrzałości emocjonalnej, strachu przed nieznanym, jak również fałszywego wyobrażenia dziecka na temat tego typu wyjazdów. Nie wysyłaj dziecka wbrew jego woli. Dziecko wysłane „na siłę” ma poczucie krzywdy i złości. Wysłane pod presją rodziców może mieć duży problem z adaptacją w nowym środowisku.

Czego powinieneś dopilnować przed wyjazdem?

Jeśli dziecko jest zdecydowane, dopełnij wszelkich formalności związanych z wyjazdem. Zorientuj się, czy organizator wycieczki ma wymagane pozwolenia na prowadzenie tego typu imprez zorganizowanych. Jeśli nie znasz kadry wychowawców upewnij się, że mają oni ukończone 18 lat, a także przeszli odpowiednie kursy honorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty. Przeczytaj uważnie regulamin obozu lub zimowiska pamiętając, że od tego zależy bezpieczeństwo Twojego malucha. Zorientuj się, czy autokar przewożący dzieci został zgłoszony do kontroli. Jeśli w dniu wyjazdu będziesz miał wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu lub trzeźwości kierowcy zawiadom odpowiednie służby. Dowiedz się, czy podczas wyjazdu Twoje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę medyczną, poinformuj wychowawców o ewentualnych chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach.

Po załatwieniu wszelkich formalnych spraw przeprowadź z dzieckiem kolejną rozmowę celem przygotowania go na nowe doświadczenia. W trakcie rozmowy wyjaśnij, jak wygląda taki wyjazd, uświadom o konieczności przestrzegania regulaminu i obowiązkach, jakie wiążą się z udziałem w zimowiskach (np. dbanie o porządek, przestrzeganie ciszy nocnej). Przypomnij o ograniczonym zaufaniu w stosunku do osób nieznajomych, a także zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie zabaw na śniegu i wycieczek fakultatywnych.

Pakowanie

Warto pamiętać, że dziecko najprawdopodobniej samo będzie musiało przetransportować swój bagaż z autokaru do miejsca noclegu i dostosować rozmiar walizki lub plecaka do jego indywidualnych możliwości. Obóz czy zimowiska mają często charakter sportowy. Zadbaj o spakowanie odzieży i ekwipunku adekwatnego do uprawianej dyscypliny, nie zapominając o kasku, który uchroni głowę przed urazem, a także pozostałych ochraniaczach zapobiegających stłuczeniom i kontuzjom

Telefon komórkowy – dać czy nie dać?

Kwestią sporną pozostaje wyposażanie dziecka w telefon komórkowy. Współcześnie, co drugi uczeń szkoły podstawowej korzysta z telefonu komórkowego, dlaczego więc miałby go nie zabierać na zimowiska? Pozostając ze sobą w stałym kontakcie telefonicznym dziecko czuje się bezpieczniej, a rodzic jest spokojniejszy. Nie zapominajmy jednak o tym, że wyjazd na obóz czy zimowiska służyć ma zdobywaniu doświadczenia i nauce samodzielności. Ciągłe telefony jednej lub drugiej strony mogą skutecznie zaburzyć wypoczynek. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się z dzieckiem na telefon co drugi czy trzeci dzień.

„Mamo, zabierz mnie stąd!”

Jak się zachować w obliczu tak dramatycznej prośby? Przede wszystkim postaraj się nie reagować emocjonalnie. Dzieci, zwłaszcza w wieku młodszym szkolnym potrafią silnie przeżywać nawet najdrobniejszą kłótnię ze swoim kolegą czy koleżanką. Uspokój dziecko, poproś, żeby opowiedziało Ci o swoich przeżyciach. Nie lekceważ jego problemów, nawet jeśli Tobie wydają się błahe. Ze względu na Twoją fizyczną nieobecność, okazane zrozumienie i słowne wsparcie będzie dla niego bardzo ważne. Jeśli rozmowa z dzieckiem nie da oczekiwanych rezultatów skontaktuj się z wychowawcą lub organizatorem i poproś o rozwiązanie problemu.