.
Życzymy dobrze zaprogramowanych wakacji!!!
Tym razem Ozoboty zawitały do klasy 4c. Mimo, że już niebawem wakacje, nauka wrzała. Każdy z zainteresowaniem uczył się obsługi tych malutkich robocików. Uczniowie poznali kolejny sposób programowania, tym razem za pomocą kolorów. Każdy z uczniów stał się przyjacielem Ozobota.
05. 04 uczniowie klasy 3d przecierali kolejne technologiczne szlaki. Tym razem zmierzyli się z projektowaniem przestrzennym, czyli w 3D. Wszystko to za sprawą warsztatów przeprowadzonych przez p. Weronikę Barcz- przedstawicielkę Mobilnego Centrum Edukacyjnego CADEMIA w ramach projektu "CAD od najmłodszych lat"oraz p. Tomasza Derenia, inżyniera CAD, trenera aplikacji Autodesk. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do projektowania domów w programie cad. Tak sprawnie wykonywali projekty, że w niejednym z domów można by zamieszkać. Zabawa była wspaniała. Poza projektowaniem uczniowie poznali tajniki druku 3D. Mogli z bliska zobaczyć jak zachodzi taki proces drukowania. Na koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał pamiątkowego pajączka, wydrukowanego taką drukarką. Uczniowie klasy 3d zostali zatem złapani w sieć pasjonatów projektowania i druku 3D.
POLECAMY.
DZIĘKUJEMY PANI WERONICE I PANU TOMASZOWI
ZA TWÓRCZO SPĘDZONY CZAS.
W dniach 7- 9 lutego głośno mówi się o bezpieczeństwie w Internecie, dlatego i my dołączamy się do tego WEZWANIA...Bądźmy bezpieczni online. Polecamy Rodzicom, Uczniom do zapoznania się z publikacją Fundacji Dzieci Niczyje odnośnie tego tematu:
Bezpieczestwo_dzieci_online._Kompendium_dla_rodzicw_i_profesjonalistw.pdf
oraz odwiedzenia strony: www.saferinternet.pl
Miesiąc Informatyki trwa, a za nami zabawa "W poszukiwaniu kodów QR" Pierwszy raz odbyła się tego typu zabawa, a już zyskała pasjonatów. Szkoła dosłownie została "oczyszczona" z ponad 80 przygotowanych wcześniej kodów, zatem jeśli chodzi o umiejętność szukania jest u naszych uczniów na wysokim poziomie. Jednak w zabawie należało jeszcze wykazać się wiedzą z zakresu zajęć komputerowych. Ale i tu nasi uczniowie nie zawiedli, choć nie wszyscy dotarli z odpowiedziami. Mistrzem zabawy "W poszukiwaniu kodów" okazał się Piotr Bagniak z klasy 5d. Gratulujemy.
9 grudnia klasę 3d odwiedziły malutkie roboty- Ozoboty. Stało się to dzięki uprzejmości firmy wspierającej edukację Edu Sense. Zajęcia przeporowadził pan Patryk Gosch, który przyjechał ze swoimi małymi pomocnikami aż z Gdańska. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli do czynienia z robotami, ale świetnie poradzili sobie z ich obsługą. Ozoboty to robociki, które dzięki sensorom kolorów odczytują kody i wykonują zlecone im zadania. Uczniowie klasy 3d dzięki nim mogli m.in. utwalić zasady ruchu drogowego. Zajecia były bardzo ciekawe i każdy zaprzyjaźnił się z OZOBOTEM. To na pewno pierwsze, ale nie ostatnie zajęcia z tymi sprytnymi robotami.
Nastąpił koniec Codeweeka w Europie i na świecie i w naszej szkole. Czas zatem na jego podsumowanie. W tygodniu czynnie kodowało ok. 150 uczniów. Działo się to podczas warsztatów "Koduj ze mną", zajęć komputerowych, kół zainteresowań. Rozpiętość wiekowa była również szeroka...od 5/6 latków do 30+:) Spośród szkolnej braci uczestnikami byli uczniowie z: grupy 0 (nasi pasjonaci kodowania z koła "Kodowanie na dywanie"), klas 1-2 (z koła "Mały Programista"), klas: 3d, 4c, 4d, 5c, 6c, 6e. Dla niektórych była to kolejna przygoda z kodowaniem, a inni zmierzyli się z nim pierwszy raz. Programowaliśmy siebie, kubki, grzybki (w programie Baltie), koty, litery (w programie Scratch), liście (w programie Scratch Junior). Dzięki Codeweekowi mamy nowych ambasadorów myśli, że "kodować każdy może" i mamy nadzieję, że przygoda z programowaniem trwać będzie nadal. Bo codeweek to tylko kilka dni, a myśleć logicznie powinniśmy zawsze.
Od 15 października trwa Europejski Tydzień Kodowania. W naszej szkole ten festiwal kodowania ruszył dzisiaj, 17. 10. wydarzeniem "Koduj ze mną". Wydarzenie to ukazało programowanie, jako nie tylko proces tworzenia, rozwijający umiejętność logicznego myślenia, ale jako narzędzie porozumienia Dziecka i Dorosłego. O godz.13.00 nasi uczniowie wspólnie z zaproszonymi Gośćmi, wśród których byli: Zachodniopomorska Kurator Oświaty-Pani Magdalena Zarębska-Kulesza, Goście z Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego- Dziekan dr hab. inż. Jerzy Pejaś, Prodziekan ds Studenckich dr inż. Piotr Piela, dr inż. Anna Barcz, Przedstawiciel Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecin- p. Marek Dymek, Dyrektor LO IV p. Janusz Olczak, kodowali w jednym z blokowych języków programowania- w języku Scratch. Tematem ich wspólnego projektu były oczekiwane przez chyba każdego szczecinianina i nie tylko, The Tall Ships Races. Zanim doszło do programowania przy komputerach nasi Szanowni Goście musieli odczytać program z kartek i według niego dojść do swoich par. Tak „zaprogramowani” mogli sprawdzić swoje umiejętności programistyczne, co przyniosło zarówno Gościom jak i Dzieciom wiele przyjemnej zabawy.
Programowanie stało się elementem łączącym wszystkie szczeble oświaty. Na koniec codeweekowy tort, by uzupełnić siły po ciężkiej pracy nad wprowadzaniem żaglowców na nabrzeże Wałów Chrobrego :). Było mądrze, zabawnie i słodko, czyli wszystko to co łączy Dzieci i Dorosłych.
W tych dniach szczególnie propagujemy myśl, że „kodować każdy może”, bo to wspaniałe, rozwijające i niezwykle bawiące zajęcie. Tym samym dołączamy po raz kolejny do rzeszy pasjonatów obchodzących festiwal kodowania CODEWEEK w Europie i na świecie.