Aktualności
Listopad i grudzień w świetlicy szkolnej.
W listopadzie i grudniu w świetlicy szkolnej odbywały się różnorodne zajęcia, które rozwijały zainteresowania dzieci oraz integrowały społeczność uczniowską.
W listopadzie obchodziliśmy Dzień Niepodległości, podczas którego dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, tworząc biało-czerwone dekoracje, oraz w pogadance na temat historii Polski. Uroczyście zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Kolejnym radosnym wydarzeniem był Dzień Myszki Miki, podczas którego dzieci wykonały prace plastyczne związane z postacią Myszki Miki oraz bawiły się w quizach tematycznych. Listopad zakończyły Andrzejki, pełne wróżb, zabaw integracyjnych i tańców, które wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój.
W grudniu dominowała świąteczna atmosfera. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach do kiermaszu "Iskierka Radości", tworząc ozdoby świąteczne i kartki, które później trafiły na sprzedaż. Dochód z kiermaszu wspierał potrzebujących. W ostatnich dniach grudnia Świetliki zapoznawały się z tradycjami Bożego Narodzenia oraz ćwiczyły śpiewanie kolęd.
Działania w listopadzie i grudniu przyniosły dzieciom wiele radości, rozwijały ich kreatywność oraz wzmacniały poczucie wspólnoty. Szczególną radość sprawił udział w kiermaszu, który uwrażliwił uczniów na potrzeby innych.
Galeria:
Dzień bez Przemocy, Praw Dziecka i Dzień Życzliwości w świetlicy szkolnej.
W naszej szkole obchodzimy Dzień bez Przemocy, który przypomina nam, jak ważne jest budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska. Każdy z nas ma prawo do szacunku, wolności od agresji i życia w zgodzie z innymi.
Równocześnie uczymy się o prawach dziecka, takich jak prawo do nauki, ochrony, miłości i wsparcia. Prawa te są fundamentem, na którym powinna opierać się każda społeczność.
Dzień Życzliwości zachęca nas do okazywania dobrych gestów – uśmiechu, pomocy innym i współpracy. Dzięki wzajemnej życzliwości możemy razem tworzyć lepszą atmosferę w szkole i poza nią.
To wyjątkowe dni, które uczą nas empatii, szacunku i odpowiedzialności wobec siebie nawzajem.
Galeria:
Październik w świetlicy.
W październiku świetliki wykonały bardzo dużo prac plastycznych w klimacie jesiennym: kolorowe drzewa folią bąbelkową, lisy 3D, jeżyki, dynie i grzybki. Każdego poranka towarzyszyła nam rozgrzewka, a popołudniu zajęcia sportowe, ruchowe i animacyjne, trenowaliśmy koordynację ruchowo-wzorową. Często wychodziliśmy na szkolny plac zabaw, ponieważ w tym roku dopisała nam piękna, złota jesień i wiele słonecznych dni. Poruszyliśmy tematy takie jak: sen zimowy zwierząt, dary jesieni, zdrowe odżywianie. Pod koniec miesiąca malowaliśmy farbami dynie, które będą pięknie przystrajać naszą Świetlicę. Wykonaliśmy ciekawe zakładki do książek metodą origami. Ostatniego dnia miesiąca każdy zamienił się w jakąś postać i świętowaliśmy Halloween!
Galeria:
Wrzesień - powrót do szkoły.
A jak do szkoły to i do świetlicy. Na samym początku roku szkolnego świetliki bawiły się w wiele zabaw integracyjnych, ponieważ musieliśmy zapoznać się z nowymi uczniami naszej szkoły. Każdego ranka staraliśmy się wykonać gimnastykę albo szybką rozgrzewkę ruchową, która dodawała nam siły na kolejne wyzwania szkolne. Stworzyliśmy piękną gazetkę w Dniu Piłkarza i dużo rozmawialiśmy o ulubionych postaciach ze świata Piłki Nożnej. Tworzyliśmy wiele rysunków 3D, wspominaliśmy wakacje i przygotowaliśmy się do kalendarzowej jesieni. Otworzyliśmy apteczkę i omówiliśmy sobie całą jej zawartość, a na koniec uczyliśmy się bandażować nawzajem swoje rączki. We wrześniu oczywiście nie mogło zabraknąć naszego ulubionego święta: Dzień Kropki. Stworzyliśmy piękne prace plastyczne, kropka po kropce powstawały kwiatki, serduszka i słoneczka. Omawialiśmy wspólnie rodzaje grzybów i tworzyliśmy piękne grzybowe prace. Dopóki pogoda dopisywała chodziliśmy na plac zabaw i korzystaliśmy z ostatnich ciepłych dni. Zbliża się Dzień Chłopaka więc dziewczynki wykonały piękne krawaty dla swoich ulubionych chłopaków. Świetliki chętnie zbierały liście spod drzewa przy szkole, ususzyliśmy je i czekają one na nasze piękne prace jesienne. Wrzesień za nami, minął nam bardzo szybko i kreatywnie. Czekamy z niecierpliwością co przyniesie nam październik i kolejne szkolne miesiące.
Galeria:
W oczekiwaniu na wakacje
Czerwiec w tym roku przywitał nas wyjątkowo kapryśną pogodą.Mimo to Świetliki codziennie korzystały ze szkolnego placu zabaw , bawiąc się na nim. Rano podczas zajęć królowały już tematy wakacyjne. Były rozmowy o bezpieczeństwie w trakcie wakacji, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci zapoznały się z podstawowym wyposażeniem apteczki turystycznej oraz z numerami alarmowymi.
Uczniowie opowiadali o swoich wakacyjnych planach, podróżach, miejscach, w które jadą i zachęcali innych do ich odwiedzenia.
Świetliki przypomniały sobie również zasady, o jakich powinien pamiętać każdy rowerzysta, a które z pewnością będą mogły wykorzystać w czasie wycieczek rowerowych. Na tablicach zawisły nowe piękne, kolorowe prace plastyczne wykonane przez dzieci. Dziewczynki tworzyły z koralików wakacyjne bransoletki. Czas oczekiwania na rodziców upływał Świetlikom na wspólnej zabawie.Cudownych wakacji wszystkim Świetlikom oraz ich Rodzicom życzą wychowawcy świetlicy😎🌞🍁
Galeria:
Maj w świetlicy
„Lśni jak tęcza – łąka w maju.
Kolorów tu tyle!
Na stokrotkach, mleczach, makach
siadają motyle…”
B. Szelągowskiej: Tęczowa łąka
Wiosna w pełni, a przyroda dostarcza nam cudownych widoków i zapachów kwitnących drzew i kwiatów.W maju Świetliki zapoznały się z urokami majowej łąki, ze zmianami jakie zachodzą w przyrodzie. Dowiedziały się wielu ciekawostek o jej mieszkańcach. Poznały nazwy kwiatów i drzew kwitnących w maju. Pozostając w tematyce majowej przyrody Świetliki wykonywały piękne prace plastyczne. Wśród prac znalazły się wiosenne drzewka obsypane kwiatami, piękne kolorowe tulipany, a spośród mieszkańców łąk zielone żabki.
W Dniu Niezapominajki dzieci zapoznały się z historią tego święta, dowiedziały się co ono symbolizuje i o czym nam przypomina.
Mieliśmy również zajęcia dotyczące Unii Europejskiej. Oglądaliśmy film edukacyjny, z którego Świetliki dowiedziały się czym jest Unia Europejska. Poznały symbole Unii Europejskiej, wiele ciekawostek z historii, oraz Syriusza- maskotkę Unii.
Były też zagadki i krzyżówki, z którymi Świetliki świetnie sobie poradziły.
Pamiętaliśmy również o Międzynarodowym Dniu Rodziny –Świetliki zapoznały się z historią tego święta. Dowiedziały się, czym jest rodzina. co to jest drzewo genealogiczne i to, że skarbnicą wiedzy o rodzinie są rodzice i dziadkowie.
Bardziej odważni podjęli próbę utworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Przez moment myślami przenieśliśmy się do gwiazd. Były rozmowy dotyczące Kosmosu, co się w nim dzieje. Rozmowy na temat „Kogo można spotkać w Kosmosie?” – Świetliki miały okazję na uruchomienie pokładów własnej wyobraźni, fantazji.Ostatnie dni maja spędziliśmy bardzo aktywnie, tworząc codziennie artystyczne cudeńka. Były motyle, ptaki, słonie, składane z papieru, piękne kwiaty i laurki dla mam z okazji ich święta,
Dzieci po zajęciach kolorowały ulubionych bohaterów bajek. Były gry i zabawy integrujące grupę i kształtujące kompetencje społeczne. Majowa pogoda sprzyjała również zabawom na szkolnym placu zabaw i boisku.
Galeria:
Kwiecień w świetlicySzala świetlicowych zajęć pomalutku przesuwa się na stronę gier i zabaw na świeżym powietrzu. Wszyscy bardzo się z tego cieszymy, ponieważ nikt, tak jak nasze wspaniałe Świetliki, nie potrzebuje tyle ruchu i cudownie spędzonych chwil w gronie przyjaciół właśnie na placu zabaw, czy szkolnym boisku. Pogoda, na szczęście, ostatnio nam to umożliwia. Choć Panie nie pozwalają biegać w salach świetlicowych, to ruchu tam też nie brakuje. Gdy nie ma możliwości wyjścia na dwór, Świetliki tańczą przy „play dance” czy „just dance”, ćwiczą przy „muzycznej gimnastyce dla dzieci”, lub wyginają się na wszystkie strony grając w „Twistera”. Przy rozgrywkach w piłkarzyki też nie brakuje emocji. A gdy nasi Milusińscy mocno się już zmęczą, chętnie siadają do gier planszowych i karcianych, lub prac plastycznych i plastyczno-technicznych. W takiej właśnie atmosferze minął nam kolejny miesiąc.
Galeria:
"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata"
O tym, jak prawdziwe jest to przysłowie, mogliśmy wszyscy się przekonać i w tym roku.
Gdy tylko na niebie pojawiało się słoneczko, natychmiast pędziłyśmy z naszymi Świetlikami na dwór, by mogły cieszyć się prawdziwą wiosenną aurą.Zimne, pochmurne i deszczowe dni niestety też się zdarzają, ale i wówczas nie nudzi nam się w świetlicy.
Rozgrywki szachowe, układanie puzzli, budowle z klocków to u nas codzienność.Nasze Świetliki są także utalentowane plastycznie 🙂 Dzięki ich sprawnym i zwinnym rączkom, w naszej świetlicy zawsze jest pięknie i kolorowo, bo potrafią stworzyć prawdziwe cuda z odrobiny bibuły, czy kolorowego papieru. W tym miesiącu, oczywiście, królują prace plastyczne i plastyczno-techniczne o tematyce wiosennej.
Galeria:
W oczekiwaniu...
W oczekiwaniu na nadejście wiosny, nasze świetliki dowiedziały się wiele ciekawostek związanych z ta porą roku, poznały pierwsze wiosenne kwiaty, których szukały w pobliżu szkoły. Niezbyt wiosenna aura przyczyniła się do poznania przysłowia "W marcu jak w garncu". Dzieci z wielką przyjemnością uczyły się nakrywania do stołu oraz przypomniały sobie zasady zachowania się przy stole, kinie i teatrze. Przypomnieliśmy zwyczaje i tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Zima się skończyła i możemy cieszyć się wiosną, dlatego nasi podopieczni chętnie spędzają czas na grach i zabawach na świeżym powietrzu.Wiosno, dziękujemy że jesteś już z nami!
Galeria:
Walentynki
Walentynki to szczególny czas, kiedy świętują wszyscy ludzie miłość i przyjaźń. Podczas zajęć nasze świetliczki dowiedziały się skąd się wzięły Walentynki i jakie mają znaczenie oraz jak ważne jest okazywanie uczuć i troski o bliskich. Dzieci tworzyły własne kartki walentynkowe z przeznaczeniem dla kogoś najbliższego i szczególnego. Tuż po Walentynkach, w kalendarzu dni nietypowych był "Dzień Kota", który nasze świetliczaki bardzo chętnie obchodziły. Dowiedziały się jak sprawować nad nimi opiekę oraz poznały kocie zwyczaje. Dzieci opowiadały historię o swoich domowych pupilach, każda z nich była ciekawa i fascynująca, było wiele radości i śmiechu.
Galeria:
Ferie i po feriach.
Już od dwóch tygodni, po czasie laby i odpoczynku, jesteśmy w szkole i wróciliśmy do normalnych obowiązków i zajęć. Czas spędzony w świetlicy daje uczniom możliwość czynnego wypoczynku i rozwijania swoich zainteresowań. Świetliki obchodziły kilka wybranych świąt z kalendarza dni nietypowych: "Dzień Puzzli, Dzień Zebry, Dzień Niedźwiedzia, Dzień Bezpiecznego Internetu, Dzień Meteorologa, Dzień Numerów Alarmowych". Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, rozegrali turniej w szybkim układaniu puzzli oraz poznały wiele ciekawostek z życia wybranych zwierząt. Bardzo chętnie angażowały się podczas zajęć i chętnie wykonywały prace plastyczne. Nie zapominamy o ruchu i ćwiczeniach, chętnie tańczyły i ćwiczyły pogłębiając swoją sprawność fizyczną.Galeria:
Dla świetlików grudzień to miesiąc pełen pracy!
Z początkiem grudnia obchodziliśmy Barbórki, czyli święto górników, jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce.
Nasze świetliki nie próżnowały i również na świetlicowym dywanie - gimnastykę wykonywały.
A z każdym kolejnym dniem myślami jesteśmy coraz bliżej najbardziej magicznego czasu w roku. Wszędzie wokół czuć przygotowania do świąt. Nasza świetlica również jest cudownie świąteczna. Z sali rozbrzmiewają świąteczne utwory, a gazetki, ściany i okna ozdabiają bożonarodzeniowe dekoracje. Wszystkim udziela się ten cudowny, świąteczny nastrój. Czas przygotowań, choć piękny i bardzo przyjemny dobiega powoli końca, bo do świąt został zaledwie tydzień. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne. Gwiazdy, choinki, ciasteczkowe potworki, Mikołaje i wiele innych. A 6 grudnia odwiedził nas prawdziwy Mikołaj i rozdał trochę słodkości!
Galeria:
Listopadowe dni...
Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie. Janusz Korczak.
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w świetlicy rozmawialiśmy o tym jakie prawa mają dzieci, omówiliśmy też historię praw dziecka oraz wspólnie stworzyliśmy pracę plastyczną, w której zawarliśmy najważniejsze dla każdego ze Świetlików prawa.
Obchodziliśmy również Dzień Kredki, z uśmiechem na twarzy kolorowaliśmy prace z kodowaniem, według kolorów. W listopadzie był również Dzień Myszki Miki i Dzień Pluszowego Misia - świetliki chętnie wykonały prace plastyczne, które pięknie zdobiły nasze świetlicowe gazetki.
Galeria:
O Narodowym Święcie Niepodległości
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze” Jędrzej Moraczewski.
Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości obchodzonym 11 listopada, dzieci w świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach poświęconych historii Polski. Zajęcia te miały na celu kształtowanie poczucia przynależności do własnego kraju, regionu, małej Ojczyzny. Podczas zajęć plastycznych z ogromną radością powstawały prace dotyczące naszych symboli narodowych. Świetliki oglądały filmy edukacyjne o 11 listopada, wykonaliśmy flagi oraz orły.
Galeria:
Pysznie, zdrowo i kolorowo
Świetliki w Dniu Owoców i Warzyw przypomniały sobie o roli owoców i warzyw w codziennej diecie, o tym, że produkty te znajdują się u podstawy piramidy żywieniowej oraz, że regularne ich spożywanie chroni przed wieloma chorobami.
Dzieci obchodziły również Dzień Osób z Niepełnosprawnością, którego celem było uwrażliwienie ich na problemy osób niepełnosprawnych oraz budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia dla nich.
Rozmawialiśmy także o kundelkach, pieskach bezdomnych i co możemy dla nich zrobić, oraz jak się zachowywać w ich towarzystwie.
Świetliki po zajęciach rozwiązywały sudoku, wykreślanki, robiły zakładki do książek a także puszczając wodze fantazji, budowały konstrukcje z klocków i integrowały się, biorąc udział w grach zespołowych.
Galeria:
Święto dyni
Pod koniec października Świetliki obchodziły Święto Dyni.
Święto to jest coraz popularniejsze w wielu krajach na świecie. Dynie stały się głównym elementem dekoracji naszej sali świetlicowej a przy okazji stały się inspiracją do różnorodnych aktywności.
Galeria:
Zaszumiało jesienią.
Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas - w sadzie, w parku, w lesie a nawet w naszej świetlicy. Świetlicowa jesień jest pełna kolorów, pomysłów i inspiracji do tworzenia fantastycznych prac i zabaw. Świetliki oprócz zapoznania się ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie o tej porze roku obchodziły również Światowy Dzień Zwierząt, Dzień Drzewa czy Dzień Bezpiecznego Komputera.
Podczas Dnia Języka Polskiego ćwiczyły umiejętności czytelnicze, a w Dzień Tabliczki Mnożenia poznawały podstawy działań.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci wykonały piękne kwiaty z papieru, a wzruszonym paniom podarowały kartki z życzeniami.
Galeria:
Witaj szkoło!
Nowy rok szkolny przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Przez pierwsze tygodnie września nowi uczniowie zapoznawali się z zasadami panującymi w świetlicy szkolnej, wszystkie Świetliki zaś przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w szkole jak i poza nią, uczniowie integrowali się podczas wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz w salach podczas zajęć.
Dzieci wspominały minione wakacje, obchodziły Dzień Marzyciela, Dzień Kropki oraz Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
Zwieńczeniem zajęć były jak zawsze pięknie udekorowane tablice świetlicowe pełne prac plastycznych.
Galeria:
2022\2023
,,Majowa łąka, pachnąca łąka;
Tu widać myszkę, słychać
skowronka..."
(B. Szelągowska)
Pozostając w tematyce wiosennej, majowej aury Świetliki wykonywały piękne jak zawsze prace plastyczne poznając przy tym atrybuty przyrody o tej porze roku. Dowiedziały się jakie są gatunki motyli, zrobiły wiosenne drzewka, na tablicach zawisły zaś podobizny bocianów - ptaków podejmujących co roku dalekie wędrówki, sklasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek najmniejszej troski.
W Dzień Niezapominajki uczniowie kształtowali życzliwość w stosunku do innych osób oraz poznawali historię tego święta, dowiedzieli się co ono symbolizuje i o czym nam przypomina.
Dzieci po zajęciach kolorowały ulubionych bohaterów bajek, pilnie odrabiały z pomocą wychowawców zadania domowe oraz jak zawsze świetnie się bawiły z rówieśnikami kształtując kompetencje społeczne 🌞
Galeria:
Z końcem kwietnia w świetlicy dzieciaki wykonały piękne prace plastyczne, biedronki w 3D. Dużo rozmawialiśmy o wiośnie, owadach, przylatujących ptakach. Świetliki miały dużo energii więc świetnie bawiły się na dywanie multimedialnym oraz na placu zabaw, pogoda pozwoliła nam na zabawy na świeżym powietrzu.
Ostatniego dnia przed wolną "majówką" Świetliki wykonały prace plastyczne z okazji 1,2,3 maja. Po powrocie do szkoły rozmawialiśmy na temat wolnego czasu, aktywności na dworze, zabawy. Powstała gazetka z pięknymi pracami 3D, na rowerze, huśtawce, rolkach. Zadawaliśmy sobie pytania na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i opowiadaliśmy jakie aktywności lubimy najbardziej.
Galeria:
"Co możemy robić w życiu codziennym aby pomóc Ziemi?",
"Czego nie możemy robić, co źle wpływa na Ziemię?"
Kolejne tygodnie kwietnia w świetlicy mijają Świetlikom bardzo kreatywnie. Mieliśmy zajęcia na temat bezpieczeństwa na drodze i w podróży, jak przechodzić na przejściu dla pieszych, jak poruszać się na rowerze itp. Dużo rozmawialiśmy o Dniu Ziemi, zadawaliśmy sobie pytania: "Co możemy robić w życiu codziennym aby pomóc Ziemi?", "Czego nie możemy robić, co źle wpływa na Ziemię?". Oglądaliśmy film edukacyjny na temat oszczędzania energii i wody, segregacji śmieci, ruchu na rowerze zamiast autem, o zanieczyszczaniu lasów, rzek. Odbyliśmy quiz w którym było bardzo dużo pytań związanych z czynnościami, które my możemy robić, aby pomóc naszej planecie. Świetliki wykonały również piękne dyktanda graficzne, a z Paniami praktykantkami świetnie się bawiły przy budowaniu figur z makaronu!
Galeria:
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu, w świetlicy, w tym czasie działy się ciekawe rzeczy, z okazji nadejścia wiosny. Dzieci miały okazje uczestniczyć w zajęciach sensoplastycznych oraz bawić się na dywanie interaktywnym. Po świetlicy i całej szkole chodził Minionek z Tygrysem i "zbijali piątki" z dziećmi.
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Świetliki wykonały prace plastyczne ilustrujące obieg wody, po skończonych pracach graliśmy w tematyczne kalambury. Gdy termometry zaczęły pokazywać całkiem wiosenną pogodę, stworzyliśmy gazetkę o wiośnie. Wykonaliśmy piękne ptaszki 3D oraz rozmawialiśmy na temat tej słonecznej pory roku. Powstała również wiosenna praca plastyczna pt. "Bazie w wazonie", z wykorzystaniem waty.
Podczas świetnej zabawy w Świetlicy, spoglądając za okno i widząc śnieg, jednogłośnie stwierdziliśmy, że "W marcu jak w garncu".
Pod koniec marca Świetliki stworzyły swoje własne akwarium. Trzeba przyznać, że wyszło bardzo piękne, kolorowe i pełne wielu stworzeń. Królowały w nim ryby, ośmiorniczki, kraby i meduzy. Akwarium naprawdę robi wrażenie.
Z początkiem kwietnia wprawialiśmy się w świąteczny nastrój. Wykonaliśmy prace plastyczne - Wielkanocne, oglądaliśmy film dokumentalny o Wielkanocy oraz rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych.
Galeria:
Marzec w świetlicy
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, który powstał z myślą o edukacji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów oraz promocji prawidłowej ich segregacji. To doskonała okazja, żeby zastanowić się nad odpowiednim wykorzystywaniem surowców wtórnych oraz rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnymi. Świetliki wykonały prace plastyczne i wspólnie obejrzeliśmy film na temat recyklingu.
W Dniu Piekarza i Cukiernika również powstały piękne prace plastyczne.
Świetliki bardzo lubią książkę pt. "Jesteś ważny, Pinku!". Rozmawialiśmy na temat wybaczania sobie błędów i uczenia się na nich. Wspólnie wypełniliśmy karty pracy związane z tym tematem.
Jak wiosna to i Dzień Żaby!
Świetliki opowiadały co wiedzą o tych zielonych, skaczących płazach, zrobiliśmy piękne prace plastyczne i obejrzeliśmy film o żabkach.
W tygodniu pierwsze promienie słońca natchnęły nas do wykonania prac i przedstawienia naszymi oczami jak wygląda Pani Wiosna. Wyszło bardzo kolorowo i kreatywnie.
Pierwsze słoneczne dni umożliwiły naszym wychowankom zabawę na placu zabaw oraz zajęcia sportowe na boisku szkolnym.
W marcu jak w garncu...
Z początkiem marca Świetliki rozmawiały na temat zmian zachodzących wiosną w przyrodzie. Zmienną pogodę można było zaobserwować przez okna naszej świetlicy-raz śnieg, raz słońce, raz deszcz. Wiosną ptaki przylatują do Polski więc dzieciaki wykonały pracę plastyczną, 3d- jaskółki i oglądały film z cyklu ,, Pan Nauczanka". Bawiliśmy się świetnie na dywanie multimedialnym. Jak marzec to święto wszystkich kobiet, tych małych i tych dużych! Świetliki wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem plasteliny.
Czytaliśmy również książkę o poczuciu własnej wartości pt. "Jesteś ważny, Pinku!". Tematem było to jaki wpływ mają na nas inne osoby i to, że to my sami decydujemy jaki to będzie wpływ! Wypełnialiśmy karty i odpowiadaliśmy na pytanie "Jacy jesteśmy?", "Co lubimy?". Było bardzo dużo kreatywnych odpowiedzi!
Galeria:
Świetlicowe przedwiośnie
Po powrocie do szkoły, po feriach zimowych świetliki wspominały swój dwutygodniowy, aktywny wypoczynek. Powstały prace plastyczne 3D, doskonalące umiejętność przestrzennego myślenia oraz ćwiczenie motoryki małej przy wycinaniu elementów i składaniu ich. Dzieci różnie spędzały czas, ale wszystkie jednogłośnie - odpoczęły!
Z początkiem marca obchodziliśmy bardzo interesujące święto - Dzień Piegów. Był to kreatywny dzień dla świetlików. Rozmawialiśmy i zadaliśmy sobie pytanie „Skąd się biorą piegi?”. Omawialiśmy postacie z bajek, filmów, książek, które miały piegi (Pan Kleks, Ania Shirley, Tomek Sawyer, Pipi Langstrumpf). Dzieci wykonały prace plastyczne owych postaci.
A jak początek to marca to Przedwiośnie! Świetliki wykonały prace plastyczne 3D z przebiśniegami i dużo rozmawialiśmy o pierwszych oznakach wiosny.
Zakończenie tygodnia w świetlicy zwieńczyły odwiedziny przyszłych uczniów naszej szkoły, których po salach oprowadzał tygrys!
Galeria:
Luty w naszej świetlicy
Luty ,choć krótki przez ferie zimowe, był bardzo pracowitym miesiącem dla Świetlików.
Podczas dwóch tygodni dzieci przygotowywały się do szkolnego balu karnawałowego dowiedziały się o zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu oraz sposobach ich zapobiegania w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. Celem tego dnia było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do sieci, a także promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Świetliki obchodziły także Dzień Pizzy- smakołyku, którego amatorami są chyba wszyscy.
Zapoznały się także z zasadami bezpieczeństwa , obowiązującymi podczas zabaw na śniegu i lodzie w czasie wyjazdów zimowych.
Wraz z Małym Samorządem Uczniowskim nasi wychowankowie przygotowali pocztę Walentynkową, dzięki której mogli wyrazić swoją sympatię koledze bądź koleżance.
Podczas wszystkich tych zajęć uczniowie zagłębiali wiedzę oglądając filmy edukacyjne, rozmawiając z wychowawcami, rozwiązując zagadki i kalambury tematyczne, a przy okazji powstawały piękne prace plastyczne dekorujące nasze tablice.
Wszystkim Świetlikom i ich rodzicom życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.
Wychowawcy świetlicy ⛷️❄️☃️
Galeria:
Międzynarodowy Dzień LEGO
LEGO - klocki, które kochają mali i duzi obchodzą swoje urodziny dnia 28 stycznia, tego dnia bowiem zostały opatentowane i tym samym stały się unikatem na skalę światową. Świetliki dowiedziały się jeszcze więcej ciekawostek o tych wspaniałych klockach oraz o ich twórcy i historii powstania.
Uczniowie uwielbiają zabawę z LEGO, tworzą i budują z nich fantastyczne konstrukcje kształcąc przy tym wyobraźnię, kreatywność, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.
Zainteresowań nasze Świetliki mają bardzo dużo, jednym z nich są dinozaury, chłopcy i dziewczęta wiedzą o nich prawie wszystko, z wypiekami na twarzy wymieniając nazwy gatunków tych prehistorycznych zwierząt.
Dzieci oprócz wykonania prac z LEGO i dinozaurami zrobiły również podobizny niedźwiedzia polarnego, przy okazji dowiadując się, że jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przyczyną jest zaś globalne ocieplenie, które możemy spowolnić ograniczając nasz wpływ na to zjawisko np. poprzez zmniejszenie zużycia energii.
Galeria:
Ale kino!
18.12 świetlica zamieniła się w prawdziwą salę kinową! Były rzędy krzesełek, film, a także popcorn! A to wszystko z okazji "Dnia Kubusia Puchatka" oraz "Dnia popcornu" 😀
Pani Kasia czytając opowiadania o przygodach Kubusia i jego przyjaciół, pobudzała dziecięcą wyobraźnię, wzbogacała słownictwo, a także uwrażliwiała na potrzeby i uczucia innych.
Świetliki ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i doskonaliły poziom graficzny rysunku, a także motorykę małą, przy wykonywaniu prac plastycznych i plastyczno-technicznych.
Galeria:
,, W karnawale same bale"
W minionym i bieżącym tygodniu stycznia Świetliki dowiedziały się co to jest i kiedy obchodzony jest karnawał, poznawały zwyczaje karnawałowe w różnych krajach oraz rozwijały wyobraźnię i aktywność twórczą poprzez czynności manualne wykonując maski karnawałowe, baloniki oraz bałwanki.
Uczniowie słuchali wybranych opowiadań, brali udział w mini zawodach sportowych oraz jak zawsze miło spędzali czas wolny w gronie rówieśników.
Galeria:
,,Stary niedźwiedź mocno śpi...."
Zimą niektóre zwierzęta zapadają w sen, innym trzeba pomóc w przetrwaniu tej pory roku. Świetliki zatem wzbogacały wiedzę o jeżach, niedźwiedziach, wiewiórkach i innych mieszkańcach parków oraz lasów i ich sposobach przystosowania się do zimy. Rozwiązywały zagadki o zwierzętach, wyjaśniały, co można zrobić, aby im pomóc w tym okresie oraz twórczo działały wykonując pracę plastyczną.
4 stycznia obchodziliśmy również Dzień Spaghetti, uczniowie poznawali kulturę włoską oraz historię makaronu, którego pierwsza produkcja miała miejsce w krajach arabskich. Słowa satyryka Charlesa Marley, iż, ,,Jedząc spaghetti, nie odczuwa się samotności i człowieka nie nachodzą żadne czarne czy głupie myśli " tylko potwierdzają, że jest to danie uwielbiane na całym świecie przez dzieci i dorosłych.
Galeria:
,,Stała pod śniegiem panna zielona…"
Pozostając w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Świetliki poznawały dziś tradycje świąteczne oraz symbolikę ozdób bożonarodzeniowych. Poznały również pochodzenie oraz znaczenie choinki, słuchały świątecznych piosenek i wykonały piękne prace, które przyozdobiły świetlicową tablicę. Po zakończeniu zajęć przyszedł czas na zabawę oraz edukację z wykorzystaniem dywanu multimedialnego, frajdy i śmiechu było co niemiara 😊
Galeria:
Sweterki dla Mikołaja :)
Gdy za oknami temperatura spadnie poniżej 0°C, niektórzy czekają na naszą pomoc. Świetliki już to wiedzą i pamiętają, aby dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół. Zatroszczyły się także o Świętego Mikołaja i zrobiły dla niego przepiękne sweterki😉. Świetlicę przyozdobiły zimowymi pejzażami i nieustannie produkują kilometry łańcuchów z kolorowego papieru i bibuły😀
Czas wolny w Świetlicy
Świetliki po zajęciach lekcyjnych zacieśniają więzi koleżeńskie, integrują się z uczniami z innych klas a także świetnie się bawią.
Jest więc i klejenie z plasteliny, są i tańce przy muzyce, rozgrywamy codziennie mnóstwo emocjonujących meczów przy stołach z piłkarzami, powstają fantastyczne budowle z klocków oraz rozgrywane są partyjki szachów, warcabów czy innych gier planszowych, gdzie dzieci uczą się zasad fair play.
Galeria:
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku dzień ten upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Świetliki zapoznały się dziś z Konwencją Praw Dziecka, poznały historię jej utworzenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się jakie mają prawa, ale także i obowiązki jako dzieci.
Uczniowie wykonali piękne serce z odrysowanych i wyciętych swoich rączek, dostali opaski z wypisanym prawami dziecka oraz utworzyli krzyżówkę z hasłem tematycznym. Pracami zostały udekorowane tablice świetlicowe, wszystkie Świetliki były zachwycone efektem swojej pracy.
Galeria:
Czy to już koniec złotej, polskiej jesieni?
Czy to już koniec złotej, polskiej jesieni? Październik i pierwsza połowa listopada rozpieszczały nas słońcem i wysokimi temperaturami. Ta cudna pogoda natchnęła Świetliczaki, które wyklejały z plasteliny kolorowe jesienne liście, poprawiając przy okazji koordynację wzrokowo ruchową, a także zwiększając zdolności manipulacyjne dłoni. W pierwszy deszczowy dzień uczniowie usprawniali grafomotorykę, przy okazji wykonywania prac pod tytułem: "Kolorowe parasole".
Galeria:
Jesienią w świetlicy...dzieje się...
Oj działo się, działo ostatnio na świetlicy 😀
Uczniowie robili przepiękne jesienne mozaiki, które różnorodnością swoich barw rozweseliły wnętrze naszej sali.
8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. W tym dniu dzieci rozmawiały na temat tego, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i z czego powinno się składać. Zaglądali do swoich śniadaniówek i wspólnie zastanawiali się, czy oby na pewno wszystko co się tam znajduje, jest zdrowe i wartościowe dla naszego organizmu😉
W tym tygodniu obchodziliśmy także Dzień Jeża. Świetliczaki obejrzały film edukacyjny pt. "Jeż", z którego dowiedziały się między innymi, że przysmakiem tych ssaków wcale nie są jabłka🙂
Potem uczniowie mieli możliwość poćwiczyć motorykę małą, dzięki czemu w naszej świetlicy zagościła całkiem spora gromadka uroczych jeży😃
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Choć za oknem już listopad i dzień szary i ponury to w naszej świetlicy jest wesoło i kolorowo, a to za sprawą święta obchodzonego 5 listopada, czyli Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Dnia, który przypada w rocznicę urodzin Walta Disney 'a. Świetliki przypomniały sobie kultowe polskie bajki, porozmawialiśmy również o fantastycznych przygodach wymyślonych bohaterów z ulubionych książek, filmów animowanych oraz fabularnych, na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą wybraną bajkową postać.
Galeria:
Światowy Dzień Origami
24.10. Świetliki obchodziły Światowy Dzień Origami. Obejrzały film edukacyjny pt. "Co to jest origami" oraz "Bajkę o origami''. Rozmawialiśmy również o tej starożytnej japońskiej sztuce składania małych konstrukcji i rzeźb z papieru. Uczniowie musieli zapamiętać skomplikowany instruktarz, aby wykonać swoje własne niesamowite origami, którym udekorowali tablicę świetlicową.
Galeria:
Każdy z nas ma mocne strony
Świetliczaki zastanawiały się dzisiaj, jakie one same mają talenty i jakie mocne strony mają ich najbliżsi. Przyznawały ordery i odznaki za wyjątkowe talenty i opowiadały o swoich pasjach.
Galeria:
Dzień Poczty Polskiej
18 października, w Dniu Poczty Polskiej, Świetliczaki oglądały film edukacyjny pt.: „Poczta – przygody Panny Kreseczki”. Wspólnie z Paniami próbowały odpowiedzieć na pytanie: jakie były dawniej, a jakie są dziś sposoby przekazywania informacji między ludźmi? Dowiedziały się także, co to jest telegraf i kalka. Uczniowie wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt.: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, a potem mogli sami sprawdzić, jak działa kalka :).
Galeria:
"Zapasy i przetwory- wykorzystywanie darów jesieni"
Tematem kolejnych zajęć w świetlicy były "Zapasy i przetwory- wykorzystywanie darów jesieni". Świetliki wysłuchały wiersza M. Kownackiej pt.,,W spiżarni"", następnie udzielały odpowiedzi na pytania: Z czego robimy zapasy na zimę? , Gdzie przechowujemy zapasy? Po burzy mózgów i obejrzeniu filmiku o darach jesieni uczniowie wykonali własną kompozycję owocową lub warzywną w słoiku.
Galeria:
Dzień Bez Skarpetek!
Świetliczaki poznały przygody trzech spośród dziesięciu Skarpetek z książki Justyny Bednarek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Dobry humor dopełniła zabawa integracyjna z użyciem chusty animacyjnej. Uczniowie wykonali również tematyczną pracę plastyczną.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
7 października obchodziliśmy dzisiaj Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Świetliczaki już od samego rana rozgrzewały swoje mózgi rozwiązując matematyczne działania. Chętnie pracowały zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Mierzenie czasu, w którym wykonywały zadania, wprowadziło element rywalizacji oraz wiele radości do naszej zabawy.
Światowy Dzień Zwierząt
3 października, na całym świecie, obchodzimy Dzień Zwierząt. Świetliczaki dzieliły się dziś wiedzą na temat zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Nasi uczniowie doskonale wiedzą jak dbać o swoich milusińskich, jaka jest ich rola w życiu człowieka oraz co my, ludzie możemy zrobić, aby im pomóc. Po wysłuchaniu wierszy Jana Brzechwy: „Żaba”, „Wrona i ser”, Ryby, żaby i raki”, „Dzik” i wielu innych, dzieci zabrały się za pracę plastyczną i w mgnieniu oka nasza sala zamieniła się w prawdziwe ZOO.
Galeria:
"Kalosz lewy, kalosz prawy, Na wyprawę maszerują, Jeden z przodu, drugi z tyłu, Wnet do biegu się szykują... - Hop-przez błota, przez kałuże, Jeszcze prędzej, w deszcz i burzę Biegnie lewy, biegnie prawy
Oba cieszą się z wyprawy !"
Anna Kaca "Kalosze"
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
"Czytać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej". 29 września, w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, Pani Wiktoria wraz z Szamirkiem - pacynką owieczką, czytali przepiękne i wzruszające opowiadania. Świetliczaki miały tego dnia możliwość zamienić się w ilustratorów i zaprojektować okładkę książki. Wszystkie wykonane prace pięknie prezentują się na nowej, świetlicowej tablicy.
Galeria:
Dzień jabłka
"Jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu. Gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu. Gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu, jabłuszko pełne snu." 28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Świetliczaki wysłuchały piosenki Mieczysława Wojnickiego i wykonały przepiękne prace, dzięki którym dzieci doskonaliły motorykę małą.
Galeria:
Nadeszła jesień...
Choć za oknami ciągle świeci słoneczko, to szeleszczące pod butami liście, spadające kasztany i żołędzie nie pozostawiają nam złudzeń – nadeszła jesień. Świetliczaki miały okazję obejrzeć film edukacyjny o jesieni, a także wykonać przepiękne prace plastyczne z użyciem jesiennych liści.
Galeria:
21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Świetliki zgłębiły wiedzę na temat imienia naszej szkoły. Dowiedziały się, co to jest Order Uśmiechu i poznały jego historię. Poznały także najsłynniejszych Kawalerów Orderu Uśmiechu. Wspólnie obejrzeliśmy ceremonię nadania tego zaszczytnego tytułu. Uczniowie wykonali projekt nowej formy plastycznej Orderu Uśmiechu.
Galeria
_______________________________________________________________________________________________
ROK SZKOLNY 2021\2022
Co robiły Świetliki w maju? :)
Świetliczaki maj rozpoczęły od utrwalenia wiedzy o naszej ojczyźnie i przypomnienia sobie, dlaczego obchodzimy Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.
Po obejrzeniu filmu edukacyjnego pt. „4 maja dzień strażaka, czyli jak Wojtek został strażakiem”, rozmawialiśmy na temat trudności, które napotykają nasi dzielni ratownicy w czasie swojej pracy. Dzieci wykonały pracę plastyczną: „strażacka drużyna”.
Uczniowie przypomnieli sobie czym jest legenda i po wysłuchaniu „Legendy o Królu Popielu” wykonały przepiękne prace plastyczno-techniczne: „myszy, które zjadły Popiela”.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, który przypada 15 maja, pogłębialiśmy świadomość na temat znaczenia rodziny i dzieci miały okazję do porozmawiania na temat rodziców, rodzeństwa, babć i dziadków oraz innych krewnych, którzy pełnią ważną rolę w ich życiu. Poznawaliśmy także zawody rodziców i wspólnie zastanawialiśmy się, dlaczego ich praca jest ważna. W tym dniu powstały prace nt. „moja rodzina”.
19 maja, w Dniu Dobrych Uczynków, oprócz zrobienia wspólnego plakatu, wszystkie świetliczaki starały się być dla innych wyjątkowo miłe, uczynne, uprzejme i koleżeńskie. Mamy nadzieję, że tak zostanie już na zawsze J
Światowy Dzień Kosmosu obchodziliśmy 21 maja i z tej okazji oglądaliśmy film edukacyjny pt.: „Układ Słoneczny dla dzieci – 123 edukacja”. Uczniowie wspólnie wykonali wielkoformatową pracę plastyczną „Kosmos”. Rozmawialiśmy także na temat budowy skorupy ziemskiej i oglądaliśmy 80 minerałów z prywatnych zbiorów przyniesionych przez jedną z pań.
Z okazji Dnia Matki podkreślaliśmy ważność roli mamy w życiu każdego człowieka. Słuchaliśmy wierszy i piosenek o mamach, a dzieci wykonały wiele przepięknych prac plastycznych i plastyczno-technicznych, którymi mogły obdarować swoje ukochane mamusie.
Maj obfitował w prace, których bohaterami stały się różne zwierzaki. Obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły, Światowy Dzień Żółwia, Dzień Bociana Białego, robiliśmy także żabki z papieru. Dyskutowaliśmy na temat prawdziwości powiedzenia „pies najlepszym przyjacielem człowieka” i przy okazji uwrażliwialiśmy dzieci na potrzeby naszych milusińskich. Nie zabrakło oczywiście przepięknych prac plastyczno–technicznych „mój czworonożny przyjaciel”, do wykonania których dzieci użyły bibuły, kolorowego papieru, filcu, włóczek, kolorowych tasiemek, skrawków materiału i wielu innych „przydasi” J
Ponieważ pogoda w końcu nam dopisała i słoneczka nie brakowało, często wychodziliśmy na plac zabaw, aby pograć i pobawić się na świeżym powietrzu.
Galeria:
Co robiły Świetliki w kwietniu? :)
Kwiecień w świetlicy rozpoczęliśmy od wszystkim dobrze znanego i przez wszystkich lubianego Prima Aprilis. Świetliczaki dowiedziały się, co to właściwie oznacza i skąd pochodzi zwyczaj robienia sobie żartów. Przy okazji tego święta, dzieci przypomniały sobie, jak dobierać słowa i żarty tak, by nie raniły uczuć innych osób.
4 kwietnia obchodziliśmy dzień tęczy. W tym kolorowym dniu rozmawialiśmy o tym, jak powstaje tęcza i czy można ją zrobić samemu? Nie zabrakło oczywiście przepięknych prac plastyczno-technicznych, które ożywiły wnętrze naszej świetlicy.
Światowy Dzień Sportu oraz Dzień Zdrowia, były doskonałą okazją do propagowania zdrowego trybu życia. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Zdrowie i higiena – dobre nawyki dla dzieci”, rozmawialiśmy na temat tego, co oznacza powiedzenie: „w zdrowym ciele zdrowy duch”, dzieliliśmy się wiedzą na temat sportów oraz zrobiliśmy świetlicową mini olimpiadę.
Celebrowaliśmy także Dzień Rodzeństwa. Rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywają bracia i siostry i jakie zachodzą relacje między rodzeństwem.
Nie mogło także zabraknąć tematów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Przypomnieliśmy sobie tradycje i obrzędy wielkanocne takie jak: święcenie palemek i pokarmów, malowanie pisanek i świąteczne śniadanie. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się informacjami na temat tego, jakie zwyczaje świąteczne panują w ich domach i czy śmigus dyngus jest świętem oblewanym, czy smaganym. Świetliczaki wykonały wiele pięknych prac plastycznych i plastyczno-technicznych, takich jak: koszyczki wielkanocne, baranki, pisanki, zajączki i wielkanocne wianki.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia, obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Kazio i dzień ziemi”. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o naszą planetę i w jaki sposób zachęcić innych do zachowań proekologicznych. Wspólnie wykonaliśmy makietę zatytułowaną: „Matka Ziemia”.
Światowy Dzień Książki minął nam pod hasłem: „książka nasz przyjaciel”. Z filmu edukacyjnego pt. „Jak powstaje książka” dowiedzieliśmy się między innymi tego, jakie są rodzaje książek, kto to jest redaktor, ilustrator i korektor, gdzie wydaje się książki. Zastanawialiśmy się także, dlaczego warto czytać i jaka jest różnica między czytaniem książek a oglądaniem filmów. Uczniowie wykonali zakładki według własnych projektów.
Kwiecień zakończyliśmy radosnym pląsaniem, świętując Międzynarodowy Dzień Tańca. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje tańca i zaprezentowaliśmy te, które lubimy najbardziej. Świetliczaki wykonały także pracę plastyczną, wyklejając stroje do tańców ludowych kolorowym papierem i plasteliną.
Galeria:
Co robiły Świetliki w marcu? :)
W marcu na świetlicy uczyliśmy się wielu ważnych rzeczy. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego zdrowe odżywianie jest takie ważne. Poznaliśmy zawód dietetyka. Stworzyliśmy menu odpowiednie dla dzieci tak, by było zdrowo i smacznie. Kolejnym istotnym tematem jaki poruszyliśmy było zdrowie naszych zębów. Jak dbać o zęby, jak często odwiedzać dentystę i w czym on może nam pomóc? To jedne z pytań, na które sobie wspólnie odpowiedzieliśmy.
W dzień kobiet na świetlicy przypomnieliśmy sobie o dobrych manierach oraz poznaliśmy zawody kobiet z naszego najbliższego otoczenia. Przygotowaliśmy upominki dla kobiet małych i dużych, które są dla nas ważne.
Marzec to idealny czas, by porozmawiać o pogodzie. Miesiąc ten może obfitować w przeróżne zjawiska pogodowe, a my mamy okazję bliżej je poznać. Prowadzimy obserwację pogody i temperatury otoczenia i zapisujemy w przygotowanych przez nas kalendarzach.
Świetliki zgłębiły tajemnice recyklingu. Czym jest recykling? Co nadaje się do recyklingu? Jakie są jego etapy? Pytania te nie zaskoczą już naszych uczniów.
Trochę kultury...
Obchodziliśmy Dzień teatru. Uczyliśmy się odpowiedniego zachowania w teatrze, o tym jaki strój obowiązuje w tym miejscu. Stworzyliśmy również swój własny teatr.
Co robiły Świetliki w lutym? :)
Luty, choć krótki ze względu na ferie zimowe był miesiącem bardzo efektywnie spędzonym przez dzieci w naszej świetlicy szkolnej. Po powrocie z zimowego odpoczynku Świetliki poznały legendę o św. Walentym oraz jakiego święta jest patronem. Skąd przywędrowały Walentynki do Polski oraz rozmawiały o uczuciach, tych pozytywnych jak i negatywnych. Wykonały również plakat walentynkowy oraz piękne kartki. Wspominaliśmy i rozmawialiśmy o miejscach odwiedzonych w czasie zimowisk, półkolonii czy innego wypoczynku. W związku z tym, iż luty w naszej szkole jest miesiącem informatyki obchodziliśmy Dzień Internetu. Oglądaliśmy filmy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w sieci i rozmawialiśmy na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, np. uzależnianiu się od niego. Wymyślaliśmy własne gry komputerowe i z przyjemnością wykonywaliśmy kodowanie. Powstał również plakat z pracami Świetlików, który ozdobił salę świetlicową. Obchodziliśmy również Dzień Kota, Dzień Hipopotama jak i Dzień Naleśnika oraz Dzień Dinozaura, święta te są świętami nietypowymi, ale bardzo byliśmy zainteresowani ich genezą, zdobyliśmy dużo ciekawych informacji na ich temat, w tych dniach również powstały piękne prace tematyczne. Poznaliśmy tradycje i obrzędy obchodzone w zapusty, ostatki i tłusty czwartek. Koniec miesiąca przyniósł nam wiele emocji w związanych z wojną na Ukrainie. Solidaryzując się ze wszystkimi Ukraińcami zrobiliśmy plakaty, które zawisły w naszej gablocie.
Galeria:
Co robiły Świetliki w styczniu? :)
Pełni zapału i energii wróciliśmy do szkoły po długiej przerwie świątecznej.
W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie jak wygląda kalendarz, nauczyliśmy się odczytywania dat oraz utrwaliliśmy nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Stworzyliśmy swój świetlicowy kalendarz jak i piękne zimowe prace plastyczne. Został również ogłoszony konkurs związany z recyklingiem. Zastanawialiśmy się jacy chcemy być w Nowym Roku, co musimy zmienić, aby stać się lepszymi. W związku z miesiącem języków obcych w naszej szkole uczyliśmy się składać życzenia noworoczne w różnych językach. Poznawaliśmy także przysłowia o Nowym Roku i omawialiśmy ich znaczenie.
Kolejny tydzień stycznia to wykonanie pięknych zakładek do książek dla naszych wspaniałych dziadków z okazji ich święta oraz portretów z ich podobizną i rozmowa o tym kim dla nas są i jakie wartości nam przekazują, za co ich kochamy i jaką rolę pełnią w naszym życiu.
Z okazji Dnia Pingwina poznaliśmy wspaniały świat tych uroczych zwierząt i zrobiliśmy wspólnie plakat oraz wizerunki pingwinów przy użyciu różnych technik plastycznych. Omówiliśmy zimowy krajobraz, zastanawialiśmy się jak można pomóc przetrwać zimę zwierzętom i czym dokarmiać nasze rodzime ptaki.
Ostatni tydzień przed feriami zimowymi upłynął nam karnawałowo. Robiliśmy maski karnawałowe, słuchaliśmy muzyki oraz poznawaliśmy zwyczaje ludowe związane z karnawałem nie tylko w naszym kraju, lecz również na świecie.
Omówiliśmy zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas zabaw w czasie ferii zimowych oraz przypomnieliśmy sobie numery alarmowe.
Galeria
Co robiły Świetliki w grudniu? :)
Grudzień w świetlicy był krótki, ale bardzo intensywny. W naszej świetlicy podziwiać można wielkoformatowe kolorowanki, które bardzo polubiliśmy. Oprócz dobrej zabawy dają nam możliwość współpracy i współdziałania. Zagościł u nas świąteczny klimat. Z wielką radością i zaangażowaniem tworzyliśmy dekoracje świąteczne, które teraz zdobią nasze domy i sale świetlicowe. Nie zapomnieliśmy też o szkolnych choinkach. Je też pięknie przyozdobiliśmy własnoręcznie wykonanymi bombkami. Przecież takie są najpiękniejsze. Samodzielne powieszenie ich na szkolnych choinkach dało dzieciom wiele radości i poczucie przynależności do społeczności szkolnej. poza tym stworzyliśmy wiele prac plastycznych o tematyce świątecznej i zimowej.
Zgłębiliśmy wiedzę na temat Świętego Mikołaja. Trzeba wiedzieć, kto z prezentami skrada się pod choinkę w naszym domu😊 I okazało się, że historia Mikołaja jest bardzo ciekawa i skrywa wiele nieznanych nam dotąd wątków.
Ponieważ spotkaliśmy się na świetlicy z pewnymi ograniczeniami związanymi z pandemią, postanowiliśmy stworzyć “Słoik na nudę”. Podzieliliśmy się pomysłami na spędzanie czasu w świetlicy wykorzystując to, co dostępne w tym czasie. Okazało się, że w następnych tygodniach nuda nam nie grozi, a głowy mamy pełne scenariuszy na gry i zabawy.
Mimo świątecznego zawirowania nie mogliśmy pominąć Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Rozmawialiśmy o tym, jakie prawa przysługują każdemu człowiekowi. O tym, co należy nam się bez względu na wiek i pochodzenie. Mając już tą wiedzę wspólnie stworzyliśmy plakat.
W grudniu został również ogłoszony konkurs na najciekawszą bombkę. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, a złożone prace są niepowtarzalne.
Galeria:
Co robiły Świetliki w listopadzie? :)
W listopadzie w świetlicy szkolnej zostało zrealizowanych wiele ciekawych tematów.
W pierwszym tygodniu listopada dzieci poznały symbole i historyczne nazwy Szczecin swojej miejscowości w której przyszło im mieszkać i uczyć się.
Wykonały wiele ciekawych prac plastycznych przedstawiających herb miasta oraz najpiękniejszych zabytków.
5 listopada w Dzień Postaci z Bajek, świetliki starannie kolorowały swoje ukochane postacie z bajek, pamiętając o dokładnym i starannym podkolorowywaniu powierzchni ,oraz prawidłowym odtworzeniu z pamięci kolorów ich wyglądu i ubrań.
W drugim tygodniu kształtowaliśmy postawy obywatelskie i patriotyczne. Rozwijaliśmy zamiłowanie do Ojczyzny. Dzieci słuchały pieśni patriotycznych oraz wykonały kokardy narodowe. Poprzez kolorowanie utrwalały barwy naszej flagi oraz wygląd godła. Zapoznały się ze znaczeniem słowa patriotyzm oraz obchodami Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada.
Pamiętaliśmy również o Międzynarodowym Dniu Jeża. Była to świetna okazja by dowiedzieć się wiele cennych informacji o tym sympatycznym zwierzątku- jak wygląda?, co je, jak spędza czas?, gdzie mieszka?, jak mu pomóc przetrwać zimę?. Obejrzeliśmy interesujący film edukacyjny na YT „ 10 najważniejszych informacji o Jeżach”. Przy okazji dzieci wysłuchały czytanej bajki terapeutycznej „ O jeżyku Tuptusiu i o tym, że zasługuje na przyjaźń.” Świetliki narysowały wiele przepięknych jeżyków.
W trzecim tygodniu listopada rozmawialiśmy na temat dobrych manier, czyli „ savoir- vivre w świetlicy. Tłumaczyliśmy znaczenie powiedzenia „ Nie czyń drugiemu , co Tobie niemiłe”. Wyjaśnialiśmy sobie co oznacza słowo ŻYCZLIWY i z czym nam się kojarzy. Kształtowaliśmy nawyki grzecznościowe, o których staramy się pamiętać każdego dnia.
Nie zapomnieliśmy o Światowym Dniu Pluszowego Misia- symbolu z niezwykłą historią., bohatera wielu bajek i filmów. Zapoznaliśmy się z historią tego święta oraz najbardziej znanymi misiami na świecie. Czytaliśmy na głos wierszyk MIŚ, starając się go zapamiętać .
25 listopada był Dzień Buraka- mówiliśmy o zdrowotnych wartościach tego warzywa oraz o potrawach jakie możemy z niego wykonać. Dzieci stworzyły, piękny koszyk pełen tekturowych buraków.
W ostatnich dniach listopada pamiętaliśmy o Andrzejkach. Poznaliśmy tradycje oraz wróżby andrzejkowe. Dzieci obejrzały film edukacyjny- Andrzejki z Panem Nauczanką - który rozbudza szacunek do tradycji i zwyczajów. Każdy ze świetlików wykonał obrazek dotyczący wróżb i zwyczajów tego święta.
Rozpoczęliśmy odliczanie do świąt Bożego Narodzenia wspólnie wymyślając zagadnienia do kalendarza adwentowego, który zawisł w naszej Świetlicy.
Galeria:
Co robiły Świetliki w październiku? :)
W październiku, w Szkolnej Świetlicy, realizowaliśmy wiele ciekawych tematów.
W pierwszym tygodniu tematyka pracy świetlicy dotyczyła zwierząt - naszych wspólnych przyjaciół. Dzień Zwierząt obchodzony jest 04.10. Z tej okazji przeprowadzona została pogadanka uwrażliwiająca dzieci na poszanowanie zwierząt oraz zwrócenie uwagi na działania człowieka powodujące ich cierpienie. Zwierzęta dzikie i domowe, bezdomne, wymagające opieki i pomocy ze strony człowieka, rola zwierząt w życiu człowieka, nasz stosunek do zwierząt i odpowiedzialność ludzi za los zwierząt. Obejrzeliśmy edukacyjny film tematyczny. Wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną - plakat oraz wiele prac plastyczno – technicznych, np. Jeżyki z wykorzystaniem kasztanów, Leśny Skrzat 3D z wykorzystaniem jesiennych liści. Uczciliśmy też Dzień Ośmiornicy wykonując prace plastyczno – techniczne oraz wspólne dzieło - wielką ośmiornicę 3D, która ozdobiła okołoświetlicową przestrzeń.
W drugim tygodniu października zajęliśmy się tematyką poświęconą drzewom. 10.10 obchodzony był światowy Dzień Drzewa. Odbyliśmy pogadanki oraz obejrzeliśmy filmy edukacyjne nt. drzew i ich wagi w przyrodzie. Wykonaliśmy tematyczne prace plastyczno – techniczne różnymi technikami (jesienne drzewo, plakat, drzewka z wykorzystaniem materiałów eko). Omawialiśmy również tematy związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami w sieci. Dzieci zapoznały się również ze znaczeniem Dnia Edukacji Narodowej. W ramach Małego Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy z okazji Dnia Nauczyciela małe upominki i wręczyliśmy je nauczycielom.
W trzecim tygodniu października skupiliśmy się wokół zdrowia i higieny. Omawialiśmy tematy związane ze zdrowym trybem życia, kształtowaniem nawyków higieny osobistej i dbania o zdrowie. 15.10 z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk odbyły się zajęcia edukacyjne nt mycia rąk. Wyświetlony został film i odbyła się pogadanka. Zrobiliśmy wiele prac plastyczno – technicznych związanych z myciem rąk i myciem zębów. Były również zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania i tego, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Stworzyliśmy wielką, wspólną pracę plastyczno - techniczną - kosze owoców i warzywa także piramidy żywieniowe. Ozdobiliśmy nią przestrzeń okołoświetlicową.
W ostatnim tygodniu października, z okazji Dnia Bez Skarpetek, czytaliśmy książki z serii Justyny Bednarek o przygodach skarpetek. Ćwiczyliśmy motorykę małą wyklejając skarpetkowe prace oraz koordynację wzrokową, rozwiązując skarpetkowe zadania. Odbyły się również zawody drużynowe w układaniu puzzli - ćwiczyliśmy sprawność. Uczyliśmy się składać papier japońską sztuką ORIGAMI. Z okazji Święta Dyni odbyło się wiele ciekawych zajęć edukacyjno – plastycznych. Poznaliśmy historie oraz podobieństwa i różnice w świętowaniu Dnia Zmarłych jako zadumy i refleksji (polskie Dziady) oraz wesołego Halloween. Wykonaliśmy prace plastyczno – techniczne 3D.
Co robiły Świetliki we wrześniu? :)
W pierwszym tygodniu września każdy Świetlik przypomniał sobie zasady bezpieczeństwa w świetlicy, jak i na placu zabaw, reguły obowiązujące podczas zabaw i zajęć świetlicowych. Utrwalone zostały zasady ,,Bezpiecznej drogi do szkoły” oraz znaczenie wybranych znaków drogowych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego – „Bezpieczna droga do szkoły z Panem Nauczanką” wykonany został wspólny plakat.
Podczas zajęć czytelniczych przedstawiono opowiadania tematyczne dotyczące bieżącego miesiąca jak i lektury szkolne. Każdego dnia dzieci budowały niesamowite budowle z klocków ,oraz korzystały z placu zabaw, doskonaląc swoją orientacje w terenie, jak i motorykę dużą.
Dzieci poznały historie i znaczenie ,,Orderu uśmiechu”- patrona naszej szkoły, oraz wykonały samodzielnie ordery według własnego pomysłu
15 września świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki- święto kreatywności, odwagi, odkrywania własnych talentów i wiary we własne możliwości. Została zaprezentowana książka „ Kropka” Peter H. Reynolds, od której powstało to święto. Dzieci tworzyły z kropek pomysłowe obrazki używając pasteli i mazaków.
Przeprowadzone zostały zajęcia ,,Moja wymarzona praca”, a dzieci pokolorowały swój wymarzony zawód o którym opowiadały.
23 września przywitaliśmy Panią Jesień, wykonując prace plastyczne oraz gazetkę szkolną związaną z tą porą roku, jak i dowiedziały się wiele na temat jesieni z filmu edukacyjnego - Jesień z Panem Nauczanką, Zagadki o jesieni.
28 września świętowaliśmy Światowy Dzień Jabłka, dowiadując się dużo cennych informacji na temat tego owocu, oraz doskonaląc motorykę małą. Wyklejaliśmy z papieru kolorowego jabłka.
W obecnym roku szkolnym świetlica nasza dołączyła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty”. Został stworzony i opracowany przez dzieci Kodeks małego Ekologa, oraz dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy na temat niektórych mieszkańców naszego lasu ,,Las i jego mieszkańcy”, oraz wykonali grupowe plakaty o lesie.
Wrzesień zakończyliśmy ,,Dniem Chłopaka”. Dziewczynki przygotowały dla chłopców plakat z życzeniami.
_____________________________________________________________________________________________________
W głowach mamy mnóstwo pomysłów.
Uwielbiamy zabawki, więc dziś postanowiliśmy urzeczywistnić to, co w głowach nam siedzi. Projektowanie zabawek z ulubionych gier i bajek okazało się super zabawą, której efekty były naprawdę zaskakujące. Dzisiaj za pomocą plasteliny, ale w przyszłości kto wie...
Galeria:
"Świetlica w czasach pandemii"
Choć restrykcje, obostrzenia
U nas wiele się nie zmienia.
Nadal świetnie się bawimy,
Prace piękne wciąż tworzymy.
Malujemy, wycinamy,
Pod maseczką uśmiechamy.
"Pierwszy dzień jesieni" - zajęcia plastyczne.
Wyklejanie kolorowych liści metodą rozcierania plasteliny. Ćwiczenia manualne.
Galeria:
Wypisujemy kartki ze "szczecińskim Marynarzem"
W naszej świetlicy świąteczny nastrój trwa...a jak Święta to i kartki świąteczne. Tym razem wykorzystaliśmy kartki, które zostały nam przekazane z Urzędu Miasta. Głównym bohaterem kartek jest szczeciński Marynarz z Alei Fontann. Tym razem zamienił się w Mikołaja, by wszyscy wiedzieli, że święta tuż, tuż. My wypełniliśmy kartki treścią...a życzeń mamy mnóstwo...
Galeria
Tak świętowaliśmy imieniny Andrzeja w świetlicy...
Skąd wziął się ten zwyczaj i na czym właściwie polega? Jak obchodziły andrzejki nasze mamy i babcie, a jak wyglądają one obecnie? Na te i inne pytania odpowiadały dzieci w świetlicy 29 listopada, w andrzejki. Potem były już tylko gry, zabawy, wróżby i tańce. Zapraszamy do fotorelacji:)
Eksperymenty w świetlicy...
W świetlicy nie tylko się bawimy, ale też uczymy się. Dzięki zabawom z eksperymentami mamy możliwość poznawać i doświadczać otaczający nas świat. Wykorzystujemy do tego wszystkie zmysły. Co najważniejsze sprawia nam to wielką przyjemność. Na dzisiejszych zajęciach przygotowaliśmy ciecz nienewtonowską, poznaliśmy jej właściwości i pobrudziliśmy si e po same łokcie.
Galeria:
MATEMATYKA U ŚWIETLIKÓW
W świetlicy odbywają się zajęcia kształtujące kompetencje matematyczne. Dzieci mogą rozwijać umiejętności szeregowania i klasyfikowania. Liczenia poprzez gry i zabawy. Okazuje się, że matematyka – królowa nauk nie jest taka straszna, jak by się wydawało.
Dorota Dybińska, Grażyna Krupa.
Z książką w świetlicy szkolnej
W świetlicy szkolnej od zawsze, w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych prowadzone były zajęcia czytelnicze. Czytamy bajki, baśnie i opowiadania należące do kanonu literatury dziecięcej. Zachęcamy do przeniesienia się w cudowny świat fantazji i wyobraźni wypływający z czytanych książek. Spotkania prowadzone są w oparciu o tekst literacki, elementy pedagogiki zabawy, zajęć plastycznych
Dorota Dybińska , Jolanta Paczos
Świąteczne kodowanie
Wokół wszyscy przygotowują się do Świąt.
W każdym zakątku naszej szkoły widać ,że Święta tuż tuż.
Dzieci uczęszczające do świetlicy odkrywały symbole Bożego Narodzenia ukryte w kodach. Podczas kodowania ćwiczyły umiejętność skupienia uwagi, cierpliwość i dokładne kolorowanie. Wydawałoby się proste, ale pierwsze próby sprawiły odrobinkę kłopotów. Świetnie się bawiliśmy ,a zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dorota Dybińska
Warsztaty decoupage
W grudniu odbyły się w świetlicy szkolnej cykliczne już warsztaty ze zdobienia bombek techniką „decoupage”. Uczestnicy jak zawsze z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania. Powstały przepiękne bombki – małe dzieła sztuki. Będą one z pewnością stanowiły nieprzeciętną ozdobę bożonarodzeniowych choinek albo staną się nietuzinkowym prezentem dla najbliższych.
Dorota Dybińska, Karolina Mularczyk
JESIEŃ W ŚWIETLICY
Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Dzieci, ze świetlicy na pewno nie!!!!!
Wrzesień jest miesiącem, w którym piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Dzieci zbierają kasztany i inne dary jesieni. Czas w naszej świetlicy umilały nam prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku.
Dorota Dybińska, Grażyna Krupa
„Dzień Bez Przemocy” – spotkanie z policjantem w świetlicy szkolnej.
Tradycyjnie obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Szkoły bez Przemocy". Realizując zadania Programu profilaktyki, chcemy w tym dniu szczególnie podkreślić kwestię bezpieczeństwa dzieci i przyjaznych relacji na co dzień. Akcentujemy w ten sposób sprzeciw przeciwko agresji i przemocy rówieśniczej. Na szkolnych korytarzach pojawiły się przygotowane wcześniej plakaty promujące szkołę bez przemocy. Mamy nadzieję, że tak kształtowane umiejętności integrujące społeczność szkolną, przyniosą pozytywne efekty w pracy wychowawczej i zaowocują w przyszłości.
Karolina Mularczyk
Czas na zdrowe odżywianie.
W ostatnim czasie często poruszamy w świetlicy szkolnej temat zdrowego odżywiania. Z tej okazji na zajęciach plastycznych wykonaliśmy wydzierankę z papieru kolorowego. Na pracach uczniów znalazły się marchewki, brokuły i cebule. Dzieci naprawdę się postarały!
Dorota Dybińska, Krzysztof Perłowski
W dniu 18.10.2017r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej obchodziły Święto Ziemniaka. Wysłuchały bajki, rozwiązywały zagadki .Uczniowie brali udział w różnych ziemniaczanych zabawach i konkursach. Dzieci przypomniały sobie historię oraz znaczenie słowa - ziemniak. Dowiedziały się, że ziemniak jest znanym i cenionym warzywem w całej Polsce. Musiały wykazać się znajomością potraw z ziemniaków. Układały hasła z tym warzywem. Na koniec wykonali ciekawe prace plastyczne wykorzystując bulwy o różnych kształtach oraz robiąc pieczątki z ziemniaka. Myślą przewodnią była tego dnia było hasło: „Nieważne kto wygra, nieważne kto gra, byleby zabawa była na 102!!!”.
To nie koniec świetlicowych zabaw.
Kolejna już wkrótce!
Wychowawcy świetlicy: Dorota Dybińska, Karolina Mularczyk, Paczos Jolanta.