Nawigacja

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • Wokół symboli narodowych

  Wokół symboli narodowych

  14 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas drugich i trzecich organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „Wokół symboli narodowych”. Celem IV edycji konkursu jest upowszechnienie i popularyzacja wśród młodzieży szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. 

  Koordynator konkursu Beata Kłosowska

   

  Galeria

   

 • 1a na spektaklu muzyczno - tanecznym "Dla Niepodległej

  1a na spektaklu muzyczno - tanecznym "Dla Niepodległej
  Uczniowie klasy 1a wybrali się do Opery na Zamku, aby obejrzeć spektakl muzyczno - taneczny "Dla Niepodległej", który odbył się 9 listopada 2018r. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze utwory minionego stulecia, które powstały w momencie urzeczywistnienia się marzeń wielu pokoleń o wolnej Polsce. Zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne, religijne, piosenki żołnierskie i legionowe, opowiadające o skomplikowanej historii Polski. Artyści zaśpiewali pieśni, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym na Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei w czasach totalitaryzmu, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym. Występy uatrakcyjnił chór oraz orkiestra Opery na Zamku. Uczniowie bardzo chętnie śpiewali wspólnie z artystami. Na placu zamkowym mali patrioci zjedli drugie śniadanko i wrócili do szkoły.
 • "Rekord dla Niepodległej"

  "Rekord dla Niepodległej"

  9 listopada 2018r. w przeddzień obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Tym samym włączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". Jesteśmy dumni z tego, że możemy obchodzić tak ważną dla naszej Ojczyzny rocznicę i cieszymy się, że nasza Rzeczpospolita jest niepodległa. 

  Filmik 

   

 • Wspólnie śpiewamy dla naszej Niepodległej

  Wspólnie śpiewamy dla naszej Niepodległej

  "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
  Nie damy pogrześć mowy,
  Polski my naród, polski lud,
  Królewski szczep piastowy..."

  W przeddzień obchodów stulecia Rzeczpospolitej Polski tymi pięknymi słowami „Roty” Marii Konopnickiej, naszej pieśni narodowej, rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla naszej Ojczyzny. Każda z klas pięknie odśpiewała przygotowany przez siebie utwór, a pozostali uczniowie i nauczyciele dołączali się do nich. Maja z klasy 6d w sposób jasny i przejrzysty przybliżyła nam naszą drogę do niepodległości. Wysłuchaliśmy rzewnych i wzruszających piosenek: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, przy których niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Przy „Marszu Pierwszej Brygady”, „Hej, hej ułani”, „Piechocie”, „Pierwszej Kadrowej” i „Przybyli ułani” same nogi szykowały się do marszu. Poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych każdy z nas miał możliwość wziąć czynny udział w obchodach naszego wielkiego święta – 100 lat naszej Niepodległej Ojczyzny.

  Organizatorzy:

  uczniowie i nauczyciele SP 48

  Galeria

  Filmiki:

  1. "Rota"

  2. "Piechota"

  3. "Przybyli ułani"

  4. "Białe róże"

  5. "Pierwsza kadrowa"

   

   

   

   

 • Ruszyła "Krokusowa Rewolucja"

  Ruszyła "Krokusowa Rewolucja"

  Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja pt: "Krokusowa Rewolucja". W piękny listopadowy dzień- 7 listopada, uczniowie klasy 6e na lekcji przyrody, zaopatrzeni w ochronne rękawice, wyruszyli na podbój szkolnego trawnika! Z wielkim zapałem i zaangażowaniem zasadzili ok. 500 cebulek krokusów!!! Mamy nadzieję, że w marcu  będziemy  mogli podziwiać ich trud w postaci " kolorowego dywanu" kwiatów.
  Dziękujemy i nie możemy doczekać się wiosny!

  Galeria


   

 • OSIEMNASTA INAUGURACJA ISKIERKI RADOŚCI

  OSIEMNASTA INAUGURACJA ISKIERKI RADOŚCI

  Zapraszamy na inaugurację akcji charytatywnej ,,Iskierka radości. Szczecińskie szkoły potrzebującym”,  

  która odbędzie się w Galerii ,,Kaskada” w dniu 24.11.2018r. ( sobota), w godz. 11.00- 18.00.

  Po części oficjalnej rozpoczną się występy dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli. Zaśpiewa i zatańczy Zespół Pieśni i Tańca ,, Szczecinianie” pod opieką Pani Ewy Ott- Kamińskiej, a na telebimie zostanie pokazana prezentacja SP 48 przygotowaną przez Panią Annę Rakowską.

  Na kiermaszach będą sprzedawane kartki świąteczne, bombki, lampiony i inne ozdoby, które wykonają i podarują uczniowie szczecińskich szkół. Dzieci z naszej szkoły przekażą ozdoby przygotowane pod opieką Pań : Ewy Mazurkiewicz, Ewy Terebus i  Renaty Kocanowskiej. Uzyskany dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin oraz seniorom. 

   

  Zachęcamy Państwa do przekazania firmowych gadżetów na sprzedaż

   i przedmiotów na  licytację  ( do 15.11.2018r.) do wychowawców klas lub szkolnych koordynatorów:  Zenony Mazur- s. 31, Barbary Raczkowskiej – gabinet pedagoga, Doroty Dybińskiej – świetlica.

   

  Zapraszamy do udziału !

 • Syrenie stawy

  Syrenie stawy

  7 listopada 2018r. klasy 1a i 2c wybrały się do Ogrodu Botanicznego położonego w rejonie ulic: Międzyparkowa, Poziomkowa, Wincentego Pola.  Są tam cztery naturalne, malowniczo usytuowane zbiorniki wodne pn. Syrenie Stawy, wkomponowane w bogaty drzewostan. Syrenie Stawy, to zespół jezior w Dolinie Niemierzyńskiej w Parku Kasprowicza. Powstał, jako sam park, dzięki szczodrobliwości Johannesa Quistorpa. Przed wojną znajdowały się tu m.in. Sanatorium Fundacji E.M. Arndta i restauracja "Lindenhof" z salą koncertową i stolikami na wolnym powietrzu. Dziś całość ma służyć nie tylko rekreacji szczecinian, ale przede wszystkim chronić cenne stanowiska przyrodnicze. Podczas warsztatów edukacyjno –przyrodniczych uczniowie rozpoznawali gatunki drzew, roślin i zwierząt, wykonywały kwiaty z liści i dowiedziały się na czym polega praca leśników. Nie zabrakło również zabawy na świeżym powietrzu. Największą frajdę sprawiło dzieciom granie na sygnałówce. To był interesujący i bardzo słoneczny dzień.
   

  Galeria

 • Józef Piłsudski w klasie 2a

  Józef Piłsudski w klasie 2a

  7 listopada w naszej klasie odbyła się magiczna lekcja. Poprzez pracę na zajęciach poznaliśmy postać Józefa Piłsudskiego. Już teraz wiemy, kim był i jak wyglądał i że jego legioniści nazywali go „Dziadkiem”. Układaliśmy puzzle z wizerunkiem Marszałka, z których zrobiliśmy piękne prace plastyczne. Pani opowiadała nam o Naczelniku i wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Poznaliśmy również obraz Józefa Piłsudskiego na jego ukochanej klaczy, Kasztance. Lekcja nam się bardzo podobała i dużo dowiedzieliśmy się o historii naszej Ojczyzny.

   

  Galeria

 • Co na ekranie z książki zostanie?

  Co na ekranie z książki zostanie?

      6 listopada 2018 roku  klasy: 4b,4c,4d,4e,4f oraz 5c,5e i 6c były na  Lekcji w kinie: O ekranizacjach i adaptacjach filmowych, połączonej z pokazem filmu pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, a zrealizowanego na podstawie książki kanadyjskiej pisarki Lucy Maund Montgomery.

     Podczas lekcji uczniowie poznali różnice miedzy ekranizacją a adaptacją, dowiedzieli się, które z ich ulubionych filmów są adaptacjami książek, a nawet odkryli, że można zekranizować sztuki teatralne, komiksy, gry i klocki. Prowadzący lekcję – p. Tomasz Korczyk w ciekawy sposób pokazał, jak wygląda praca nad adaptacją lektur szkolnych, mówił o scenopisach i przekonywał, dlaczego filmem nie można zastąpić czytania książek.

      Walorem lekcji była możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach oraz żywy kontakt z prowadzącym, który zadawał dużo pytań, a omawiając  odpowiedzi uczniów  korzystał z profesjonalnego  zestawu materiałów multimedialnych.

      Po lekcji zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej uczniowie obejrzeli najnowszą, jedną z najbardziej udanych adaptacji książki L. M. Montgomery, która dostarczyła dużo wrażeń.

  Z. Mazur

 • Wernisaż „Codziennie Polskę TworzyMy”

  Wernisaż „Codziennie Polskę TworzyMy”

  6 listopada 2018 r. w Pałacu Młodzieży  odbył się wernisaż prac laureatów Miejskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Codziennie Polskę TworzyMy”, podsumowujący szczeciński projekt z okazji 100-lecia obchodów Święta Niepodległości Polski. Prace naszych uczennic, Pauliny Stelmaszyk oraz Wiktorii Wojtas zdobią obecnie korytarze pałacu. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, pan Krzysztof Soska, a na obecne na wernisażu dzieci czekał przecudnej urody, a przede wszystkim bardzo smakowity tort.

  Beata Kłosowska i Ewa Mazurkiewicz

  Galeria

 • Pasowanie Pierwszoklasistów

  Pasowanie Pierwszoklasistów

  26 października w poczet uczniów naszej szkoły zostały uroczyście włączone kolejne dzieci. Pięknie przygotowane przez swoje wychowawczynie, ubrane w odświętne birety i pelerynki z radością i odwagą złożyły ślubowanie, że będą dbać o dobre imię szkoły, swoim zachowaniem i nauką, będą się pilnie uczyć by, gdy dorosną służyć Ojczyźnie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego ucznia szkolnym ołówkiem. Była to wzruszająca chwila dla całej społeczności szkolnej. Każda klasa otrzymała ufundowaną przez Radę Rodziców kronikę, by zapisywać w niej wszystkie wspaniałe chwile spędzone w naszej szkole. I tylko takich chwil życzymy naszym Pierwszoklasistom. Cieszymy się, że nasza szkolna brać znów się powiększyła. 

  Galeria

 • Dzień zrywania boków, czyli... Szkolny Dzień Uśmiechu!

  Dzień zrywania boków, czyli... Szkolny Dzień Uśmiechu!

  Choć Światowy Dzień Uśmiechu przypada w  pierwszy piątek października, nasza uczniowska społeczność i grono pedagogiczne uczcili ten dzień w ostatni piątek tego miesiąca zmieniając nazwę na Szkolny Dzień Uśmiechu. Dlaczego? Okazji do wesołości było wiele. Odbyło się  wówczas   pasowanie uczniów klas pierwszych, przybyli goście z innych szkół, którzy uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie „Potyczki matematyczno – ortograficzne”.

   

  Na drzwiach szkoły nie wisiał jak zawsze uśmiechnięty emotikon, a odrysowane od miski z kuchni p. Janeczki słoneczko z wizerunkiem dwóch bajkowych postaci Jacka i Agatki. To już sprawiło, że w szkole uczniowie szeptali na szkolnych korytarzach o postaciach z wiekowej dobranocki i zadawali to samo pytanie: „O co chodzi?” Wszystko zostało wytłumaczone na pierwszych lekcjach. Każdemu  przybliżono historię powstania Orderu Uśmiechu. Skoro padła propozycja nadania naszej szkole im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, to co nieco wiedzieć o tym trzeba. Krótki film, piosenka oraz prezentacja  osób odznaczonych – służyły właśnie temu.  

   

  Wykonaliśmy tradycyjne zdjęcia wszystkim niesamowicie pozytywnym uczniom, którzy z nietypowym, wesołym akcentem przybyli do szkoły. Najliczniejszą, zwartą i wesołą grupą okazała się zerówka – bardzo Wam dziękujemy!

   

  Kto miał okrągłą zabawkę ze sznurkiem i chciał się zabawić, przyszedł na przerwę, aby wziąć udział w nazwanym przez organizatorów jojo dance, a które zostało przechrzczone  przez uczniów na jojowanie. Trening czyni mistrza, więc kiedy poćwiczymy, może w przyszłości pobijemy wspólnie rekord? Na scenę dowcipu nie zgłosił się nikt. Trema przed publicznym mówieniem wzięła górę – to zadanie nigdy nie należało do łatwych, ale poddawać się nie wolno! Trzeba uwierzyć w swoje możliwości.

   

  Dzięki mamom z klasy 6c oraz 5a ten dzień był słodki i pyszny. Ich wypieki szybko zostały… zjedzone z uśmiechem na twarzy. Zebraną kwotę w wysokości 370,70 zł wrzucono do skarbonki. Mamy takie marzenie… Uszycie szkolnej, dużej maskotki dałoby nam wiele radości, zatem, do dzieła! Zbieramy dalej!

   

  Galeria

 • 2a z wizytą na Cmentarzu Centralnym

  2a z wizytą na Cmentarzu Centralnym

  30 października, tuż przed nadchodzącymi świętami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, poszliśmy na spacer na Cmentarz Centralny. Jest to jeden z największych cmentarzy w Europie, a na pewno najpiękniejszy. Zobaczyliśmy piękną kaplicę i kilka pomników, m.in. Pomnik Braterstwa Broni (sławne szczecińskie „grzebienie”) i Matki Ziemi. Odwiedziliśmy groby żołnierzy, którzy przed wielu laty zdobywali nasze miasto. Wiele z nich było bezimienne. Ale naszym głównym celem była kwatera starych, małych grobków, gdzie pochowane są dzieci. Niektóre z tych grobów, najbardziej zaniedbane, uprzątnęliśmy i zapaliliśmy na nich znicze. Wycieczka była tym bardziej ciekawa, że dopisała nam piękna, październikowa pogoda.

  Galeria

 • MUR-ALE...NIEPODLEGŁOŚĆ UŁAŃSKA!

  MUR-ALE...NIEPODLEGŁOŚĆ UŁAŃSKA!

  W związku z realizacją projektu „Ułani, malowane dzieci” , którego celem jest kształtowanie w uczniach postaw otwartości, tolerancji i zrozumienia współczesności, poprzez upowszechnianie znajomości polskiego dziedzictwa historycznego, wychowawczynie klas 1a, 2c i 3b wybrały się ze swoimi podopiecznymi na uroczystość odsłonięcia „Murala Polskiej Niepodległości Ułańskiej”. Mural nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz postaci ułanów podolskich oczami artystów street artu. To jeden z dziesięciu w Polsce i jedyny taki na Pomorzu Zachodnim. Został on odsłonięty w piątek 26 października 2018r.na ścianie budynku Zespołu Szkół nr 5 w Szczecinie. W uroczystościach m.in. wzięli udział  żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz wiceprezydent Krzysztof Soska. Mogliśmy obejrzeć prezentowanie broni, ułanów na koniach oraz wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru dziecięcego.

  Galeria

 • IX POTYCZKI MATEMATYCZNO – ORTOGRAFICZNE

  IX POTYCZKI MATEMATYCZNO – ORTOGRAFICZNE

  26 października 2018 r. w ramach MIESIĄCA MATEMATYKI odbył się w naszej szkole IX Międzyszkolny Konkurs pod Patronatem Miasta Szczecin „Potyczki matematyczno – ortograficzne”. W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny składające się z uczniów klas trzecich dziesięciu szczecińskich szkół podstawowych: SP 16, SP 41, SP 42, SP 45, SP 48, SP 54, SP 55, SP 61, SP 74 i PSP Na Głębokiem. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań matematycznych i ortograficznych, korelowanie tych treści oraz wykazywanie się umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów matematycznych i ortograficznych.

  Wyniki konkursu:

  I miejsce – SP 48 w składzie: Lena Górniak, Kaja Kozera, Karolina Serafin

   II miejsce – SP 61 w składzie: Maja Gnat, Michalina Iwanowska, Bartosz Radziszewski
  III miejsce – PSP Na Głębokiem w składzie: Ignacy Bagiński, Michał Barczyk, Hanna Suchy

  Zwycięskim drużynom serdecznie gratulujemy!

  Organizatorki konkursu:

   Beata Kłosowska, Dorota Krawczyk, Agata Obst

  Galeria

 • W Pacanowie konkursy organizują…

  W Pacanowie konkursy organizują…

  Pisać każdy może… ale jak napisać, aby zaciekawić i wygrać? O to zapytaliśmy Jasminę uczennicę kl. 6a „ Najważniejsze: nie zdradzać tajemnic pisania.” I co? I udało się zdobyć wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim, którego organizatorem było Centrum Bajki w Pacanowie.  Od wręczenia dyplomu, nagród dzieliło nas 707 km. Czy to nie przeznaczenie, że w odległości do świętokrzyskiego celu, są aż dwie siódemki? Zapewne kreatywność naszej uczennicy i ciekawy styl pisania przesądziły o wygranej, a te szczęśliwe liczby tylko to wszystko dopełniły. Jasmino – gratulujemy!

   

  Galeria

   

 • Podsumowanie Codeweek'a

  Podsumowanie Codeweek'a

  Od 6 do 22 października w całej Europie trwał Codeweek, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tych dni KODUJĄC. Uczyli się podczas zajęć komputerowych, informatyki, a także podczas kół programistycznych. Oto niewielki wycinek ich pracy-reklamy Codeweeka. 

   

                                                                                         Julia, klasa II

   

                                             Karolina, klasa II

   

                          Alicja, kl. VI

   

   

   

  Maja, klasa VI

   

  Ewa, klasa VI

   

  Jola, klasa VI

   

  Maja, kl. VI

 • Wędrujemy szlakiem powstania wielkopolskiego

  Wędrujemy szlakiem powstania wielkopolskiego

  W dniach 17 – 19 października 2018 r. uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Poznania, której celem było nie tylko poznanie historii powstania wielkopolskiego, ale również pogłębienie wiedzy o historii i kulturze naszego narodu. Dzieci obejrzały wystawę w Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz zobaczyły hotel Bazar, z którego okna 26 grudnia 1918 r. wygłosił przemówienie Ignacy Paderewski, wielki pianista, kompozytor i polityk. W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli zapoznały się z uzbrojeniem polskiej armii od czasu I wojny światowej na wystawie „Za mundurem panny sznurem”. Na Ostrowie Tumskim w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci widziały pamiątki grodowe początków Poznania i państwa polskiego. W Muzeum Narodowym uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Obrazy z historią w tle”, a na Rynku zwiedzili Poznańską Farę, piękny barokowy kościół kolegiacki. Z tradycjami i kulturą Wielkopolski wycieczkowicze zapoznali się na warsztatach w muzeum Rogala Świętomarcińskiego, gdzie poznały elementy gwary poznańskiej, legendę o św. Marcinie oraz piekły rogale, z których od ponad 150 lat słynie Poznań. Oprócz poznawania miejsc związanych z  historią Polski dzieciaki przeżyły również wspaniałą atrakcję – całe popołudnie spędziły na zabawie w Termach Maltańskich. W świetnych humorach i pełni wrażeń wszyscy wrócili szczęśliwie do Szczecina.

  Organizatorzy: Katarzyna Kupińska, Beata Kłosowska,

   Krzysztof Perłowski i Maciej Sołtykiewicz

  Galeria

 • CPR Day 2018

  CPR Day 2018

  16 października uczniowie naszej szkoły (klasa 6a) uczestniczyli  w Imprezie edukacyjnej z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca- pn. CPR Day 2018 na hali Netto Arena w Szczecinie!!!

  Celem szkolenia była popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia to główna przyczyna śmierci na całym świecie. Tylko wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej i użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie!

  Szkolenie było podzielone na kilka modułów zajęciowych dostosowanych do poszczególnych odbiorców; dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz blok dla wszystkich chętnych mieszkańców Szczecina. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i nabyli dużo cennej wiedzy.

  Galeria

strona: