Nawigacja

Aktualności Godziny otwarcia: Aktyw biblioteczny Co warto przeczytać... Czytajmy Dzieciom KONKURSY Podręczniki ministerialne- procedury

Biblioteka szkolna

Aktualności

 

WIEDŹMA MULTIMEDIA

"Wiedźma Multimedia" taki tytuł miało przedstawienie, które mogli ostatnio obejrzeć najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przedstawienie opowiadało o wielkich kłopotach z książkami, i jak je rozwiązały bajkowe postaci - Baba Jaga, Jaś, Małgosia, kot, sowa piraci ze swoim kapitanem i groźna wiedźma Multimedia. Wykonawcami byli członkowie Koła Przyjaciół Teatru.

Galeria

 

 

Wystawa pt. "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

- Kto to był Mikołaj Rej?

- Kiedy i dlaczego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych?

- Czego możemy się dowiedzieć czytając Ustawę  o języku polskim?

- Czy dzieci też mogą walczyć o język swojego narodu?

- Czy język potoczny i młodzieżowy jest zawsze zrozumiały?

- Jakie książki pomagają nam posługiwać się piękną i poprawną polszczyzną?

 

Na te pytania odpowiada wystawa pt. "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

Galeria

Mały Konkurs Recytatorski - etap miejski. Sukcesy recytatorów.

      

W etapie miejskim Małego Konkursu Recytatorskiego odnieśliśmy sukces:

Zuzanna Gubała

(kl. 5d)otrzymała tytuł Laureatki i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

Marcel Matusiak (kl. 3c) i Filip Giżycki(kl. 5d) 

otrzymali wyróżnienia.

Gratulujemy

 

Edukacja teatralna klas piątych

Uczniowie klas 5 naszej szkoły uczestniczą w edukacji teatralnej. 17 marca aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie pokazali jak wygląda "codzienność i niecodzienność w teatrze" - czyli jak powstaje spektakl  i jak wiele osób różnych zawodów przyczynia się  do tego co widzowie oglądają na scenie.

Galeria

 

SCENA AMATORA

Nasza biblioteka popularyzuje literaturę dla dzieci wychodząc poza progi SP48. Recytatorzy,  (Zuzanna Gubała, Lara Clark, i Filip Giżycki) którymi opiekuje się nauczyciel bibliotekarz 01.02. 2017 r. wystąpili w Teatrze Krypta pięknie interpretując teksty m. in. Astrid Lindgren, Stanisława Grochowiaka, Zuzanny Orlińskiej i szczecińskiej pisarki - Barbary Stenki.

Galeria

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

02 i 03 lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Uroczystość pasowania na czytelnika uświetnili  starsi uczniowie krótkim przedstawieniem podczas którego pierwszaki spotkały się z bajkowymi postaciami.

Galeria

WIZYTA PLUSZOWEGO MISIA 

W Dniu Święta Pluszowgo Misia najmłodsi czytelnicy odwiedzili bibliotekę i zapoznali się z książkami których bohaterami są misie, niedźwiadki...misiulki.

Galeria

 

Wystawa "Dzieje mediów"

- Egipski papirus z hieroglifami i malowidłami.

- Jak przez wieki zmieniała się postać książki?

- Najstarsze książki w bibliotece szkolnej.

- Różne nośniki informacji i urządzenia do ich odtwarzania.

To wszystko można było zobaczyć w naszej szkole na wystawie bibliotecznej pt.  Dzieje mediów

Galeria

 

Nasza mała biblioteka tętni życiem.  Tu nie tylko czytamy i wypożyczamy książki. Czasem wydobywają się z niej odgłosy recytacji i śpiewu- to nasi szkolni aktorzy mają próbę do kolejnego przedstawienia.. A na korytarzu (2 p.) zaprasza uczniów wspomnieniowa wystawa fotografii pt. "Dawno, dawno temu w szkolnej bibliotece".  Już niedługo kolejna wystawa oraz spotkanie autorskie.

Galeria

 

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych odwiedza nas bardzo wielu czytelników, którzy zapoznają się z tajnikami pracy bibliotekarza. Wśród nich była klasa 2 c.  Uczennica tejże klasy- Julia Jasiek w ramach akcji "Zostaw swój ślad w bibliotece" podarowała ciekawe książki , które w niedługim czasie zasilą  nasze zbiory. 

Galeria

 

„Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole, porządnie uczyć się nie da”

Jadwiga Andrzejewska

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”

Cyceron

W środę 5 października zainaugurowane zostały obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Pierwszym wydarzeniem było czytanie w języku angielskim przez Panią Katarzynę Kupińską, która najmłodszym czytelnikom przedstawiła historyjkę pt. „Maisy goes to the library”.

 

MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. 

           

 

W związku ze świętem naszej biblioteki zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w akcji

 Zostaw swój ślad w bibliotece – czyli książka z dedykacją”

(Osoby, które chcą podarować książkę/może być używana, ale w dobrym stanie/ proszone są o wpisanie na jej karcie przedtytułowej lub tytułowej- imię  i nazwisko ofiarodawcy oraz zaznaczenie, że czynią to dla biblioteki szkolnej SP 48 w Szczecinie z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych  2016 r.)

 

Przykład wpisu:  Ofiarowuję książkę pt. .................. bibliotece szkolnej SP 48 z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

                                                                          Imię i nazwisko ofiarodawcy

                         

      Celem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja międzynarodowa IASL odbyła się w Londynie w r. 1971. Od tej pory Stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje, które odbywają się w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY)     

                                         

"Książki naszych marzeń" c.d

W ramach programu "Książki naszych marzeń" uczniowie klas 6 wyszukiwali cytaty o książkach i czytelnictwie. Uczniowie klas 3 wzięli udział w konkursie na znajomość książki "Tajemnica szpitala" z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz zaprojektowali stronę do komiksu wg tej opowieści.

Galeria

2d w świecie książki

30 czerwca uczniowie kalsy 2d mieli okazję poznać tajemnice książki. Dzięki Pani Mai Hudeczek, naszej szkolnej Bibliotekarce, dowiedzieli się, jak to jest, że książka będąca na początku pomysłem autora trafia do naszych rąk. Wiedzą już jak zbudowana jest książka i co to jest kapitałka. Była to bardzo ciekawa podróz do świata książki, a wiedza z niej wyniesiona na pewno zaskoczy nie jednego dorosłego.

Galeria

"Czytam sobie"

Uczniowie klas I i III w kolejne czwartki  biorą udział w warsztatach organizowanych w ramach programu promującego czytelnictwo "Książki naszych marzeń".  Warsztaty  noszą tytuł "Czytam sobie....."  a odbywają się w szczecińskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Galeria

Koziołek Matołek w klasie1e

Realizując Rządowy Program „Książki naszych marzeń” klasa 1e tym razem spotkała się z lekturą "120 przygód Koziołka Matołka" część 1. Uczniowie samodzielnie ją przeczytali. Opowiadali także przygody Koziołka, układając je w kolejności chronologicznej zaczynając od najwcześniejszych. Ponadto rozwiązywaliśmy krzyżówkę, której hasłem był Pacanów. Dowiedzieliśmy się, gdzie leży owa wieś, odszukując ją na mapie Polski. Odsłuchiwaliśmy z audiobooka fragmenty lektury, po czym odnajdywaliśmy  je w książkach i czytaliśmy  ich dalszą część. Wraz z panem Maciejem przeszukaliśmy zasoby Internetu dotyczące przygód Koziołka Matołka.  Odwiedziła nas także pani Maja Hudeczek, która opowiedziała nam o Muzeum Kornela Makuszyńskiego – autora naszej lektury. Dzięki niej wiemy, że znajduje się ono w Zakopanem. Przez cały dzień wzbogacaliśmy i utrwalaliśmy technikę czytania. Na koniec wykonaliśmy z plasteliny  figurki naszego bohatera. To był ciekawy i pouczający dzień.

Galeria

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia przypada  Światowy Dzień Książki z tej okazji Koło Przyjaciół Teatru przygotowało spektakl pt. "Teleexpres - wydanie specjalne". Przedstawienie w formie znanego programu informacyjnego przypomniało nam jak ważna jest książka w życiu człowieka. Wszyscy widzowie podjęli decyzję, że staną sie molami książkowymi zgodnie z refrenem finałowej piosenki.

 

„Jestem sobie mól książkowy – Mól książkowy 

daj mi książkę masz mnie z głowy- Masz mnie z głowy

 Czytam to, co w rękę wpadnie

 Gdy jest napisane ładnie

 Bajki i opowiadania

 Wiersze też są do czytania

 Czytać jestem wciąż gotowy- Mól książkowy.”

(J. Jung, R. Jędrzejewska –Wróbel)

Galeria

Books- learning and fun

W ramach Rządowego Programu „Książki naszych marzeń” klasa 1e realizuje projekt  „Books – learning and fun”. Uczniowie rozpoczęli wspaniałą przygodę z książkami  w języku polskim z elementami języka angielskiego. Pani Maja Hudeczek przygotowała nam ciekawe i  zabawne książki, które z chęcią przeczytaliśmy. Podzieleni na 5 grup porównywaliśmy nasze lektury, zarówno stronę graficzną jak i treści, które chcieli przekazać nam autorzy. Uczniowie przygotowywali scenki przedstawiające wydarzenia oraz  portrety bohaterów następujących lektur: „Kopciuszek”, „Jak Wojtek został strażakiem”, „Kto ty jesteś”, „Słoń Trąbalski” oraz „Pilot i ja”. Z pomocą Pana Macieja wymienialiśmy tytuły  w/w książek w języku angielskim. Wykonaliśmy plakaty zachęcające do ich przeczytania. Pani  Maja podsumowała nasze zajęcia, pochwaliła nas za ciekawe pomysły.  Z niecierpliwością czekamy na kolejną, fascynującą książkę, dzięki której zdobędziemy nowe wiadomości i umiejętności.

Galeria

Klasy szóste w Książnicy Pomorskiej

Uczniowie klas 6 w ramach współpracy naszej biblioteki szkolnej z bibliotekami publicznymi naszego miasta uczestniczyli w ciekawych lekcjach bibliotecznych, które odbyły się w Książnicy Pomorskiej.

Galeria

Książki naszych marzeń

W czerwcu ubiegłego roku  nasza szkoła wystąpiła z wnioskiem o udział w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Program ma na celu umożliwić zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich zainteresowań czytelniczych. Informujemy Was, że nasza biblioteka weszła do programu. Otrzymaliśmy fundusze na zakup książek, które od przyszłej środy będziecie mogli wypożyczać. Wśród nich jest wiele z tych, które wybraliście podczas ubiegłorocznych Wyborów Książek. Życzymy fascynującego spotkania z literaturą.

Aby zakupione  w ramach programu książki jak najdłużej mogły cieszyć wielu czytelników uprasza się, aby osoby wypożyczające obłożyły  je ( w miarę możliwości) w foliowe okładki .

Galeria

 Pasowanie na czytelnika

    Tradycyjnie zimową porą naszej bibliotece przybywa czytelników. Cykl spotkań bibliotecznych z „pierwszakami” rozpoczęli  uczniowie kl. 1E.  20 stycznia  stali się pełnoprawnymi użytkownikami naszej skromnej książnicy. Jak co roku aktyw biblioteczny 
przygotował małą uroczystość, aby młodsi koledzy i koleżanki jak najprzyjemniej wspominali ten dzień.
    Były niespodzianki, zagadki, drobne prezenty i pierwsze samodzielne wypożyczanie książek. Życzymy młodym czytelnikom wielu wspaniałych przeżyć podczas czytania. 

Galeria

Najlepsi czytelnicy biblioteki

Od wielu lat wnaszej szkole odbywa sie konkurs na najlepiej czytajacą klasę. Nagrodą dla klasy osiągającej najwyższe wyniki jest puchar przechodni . W ostatnich miesiącach puchar został przekazany klasom -4a, a następnie 2b. Wiele mięsiecy puchar ozdabiał ubiegłoroczną klasę 2e (obecną 3e) w której uczy się najlepsza czytelniczka naszej szkoły - Jasmina Nurkowic.

                                    

Nowe miejsce naszej biblioteki

 

Biblioteka szkolna zmieniła swoje miejsce.

Od nowego roku znajduje się w oszklonej części korytarza na 2 pietrze .

Galeria zdjęć z bibliotecznej przeprowadzki

 

Maj 

miesiącem bibliotek i bibliotekarzy

Maj to miesiąc, który jest świętem bibliotek i bibliotekarzy, którzy przypominają Wam, że w tym magicznym miejscu pełnym ciekawych książek( tych do poduszki, na deszczowe i słoneczne dni, a także do nauki) dzieje się wiele innych ciekawych zdarzeń. Są tu organizowane wystawy, uczniowie działający w Kole Teatralnym odbywają przygotowania do spektakli, przygotowują się do konkursów recytatorskich oraz teatralnych. Tu też rozpoczęły się Ogólnopolskie wybory książek. Pamiętajcie o bibliotekach, a zwłaszcza tych do których docieracie najwcześniej o bibliotekach szkolnych.

Galeria zdjęć

Laureaci konkursu  „Koci Świat”   

Konkurs fotograficzny:

I miejsce   -   Malwina Furutin kl. 3e,  tytuł zdjęcia  „Pora coś zjeść”, 
II miejsce  -  Jan Tarnowski kl. 2a,  tytuł zdjęcia „Rezerwacja”
III miejsce -  Weronika Bielińska kl. 2b , tytuł zdjęcia   „Tofi na śniadanku”
IV miejsce -  Maciej Tarnowski kl. 5d, tytuł zdjęcia   „W dżungli”
 
Wyróżnienia:
Kinga Olechnowicz kl. 6a, tytuł zdjęcia  „Prezent”
Marcelina  Miętkiewicz kl. 3e, tytuł zdjęcia  „Śnieżynka ćwiczy brzuszki”
 
Laureat publiczności:
Hanna Szynkowska kl. 2a, tytuł zdjęcia „Ferdek”


Konkurs na wiersz o kocie

I miejsce -  Zuzanna Gubała kl. 3d , tytuł wiersza „Moje kochane urwisy”
II miejsce - Amelia Kozłowska kl. 3d, tytuł wiersza „Lucek kotem jest wspaniałym..”
III miejsce - Zuzanna Cybulska kl. 2b, tytuł wiersza „Głodny kotek”
IV miejsce- Gabriela Trepka kl. 2a, „Dzień kotka psotka”
 
Wyróżnienia :
Wiktoria Korsak kl. 6b , tytuł wiersza „Koty”
Oliwia Frąckowiak kl. 3e, tytuł wiersza „Psoty kotka”
Alicja Mroczkowska  kl. 2b, „Kotek  Mruczek”

 

 

Weź udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek !

Masz szansę zdecydować, co będziesz czytać i jakie książki znajdą się w Twojej bibliotece!

Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich oraz redakcją „Biblioteki szkolne online” organizują Wybory Książek. Celem tej akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, a także dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań dzieci.

Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody (wybrane książki o wartości do 1000 zł, prenumeraty roczne czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły", książki, materiały promocyjne).

Wybory w naszej szkole odbędą się 12 marca 2015 r. w bibliotece szkolnej. O szczegółach dotyczących tych niezwykłych wyborów dowiecie się już niedługo od swoich nauczycieli języka polskiego oraz wychowawców. 

Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW

17 lutego nastąpiło to, na co od dawna czekali Pierwszoklasiści- stali się pełnoprawnymi użytkownkiami naszej Biblioteki. Pani Maja Hudeczek dołożyła wszelkich starań, by było to wspaniałe przeżycie. Zaangażowała uczniów starszych klas, by przedstawili swoim młodszym kolegom "kodeks postępowiania" z książkami oraz by na chwilę przenieśli się do bajkowego świata i go uporządkowali. Pierwszoklasiści wiedzą już, w jaki sposób korzystać z zasobów naszej wypożyczalni i jak dbać o książki. Na koniec otrzymali piękne zakładki, by pamiętali gdzie skończyli rozpoczętą książkę. Życzymy im, by jak najczęściej jej używali...

Galeria zdjęć