• ORDER UŚMIECHU

        •  

          Obejrzyj: 

          Wybrane prezentacje z konkursu szkolnego "Mój Kawaler Uśmiechu"

          1. Zbigniew Religa, wyk. Antoni_Griffkowski_kl._IV_A.ppsx
          2. Wanda_Chotomska_Weronika_Kaczmarek.ppsx
          3. Astrid Lindgren, wyk. Julia Petri_2b.ppsx


           

          Posłuchaj:

          PIOSENKA-HYMN ORDERU UŚMIECHU

           

          Przeczytaj:

              Historia Orderu Uśmiechu sięga roku 1969, kiedy to na czarno-białych telewizorach dzieci mogły oglądać tylko „Dobranockę”. Występowały w niej dwie kukiełki Jacek i Agatka i właśnie taki tytuł nosiła ta bajka. Pomysłodawczynią zabawnych historyjek w bajce była Wanda Chotomska, pisarka poezji i prozy dla dzieci. Pewnego razu odwiedziła ona dzieci w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. W wyniku rozmowy z dziećmi o Jacku i Agatce jeden z chłopców wpadł na pomysł nadania Jacusiowi medalu lub orderu. Wszyscy zastanawiali się dlaczego tylko Jacusiowi, ale nikt nie poznał przyczyny. O całej historii pisarka wspomniała w wywiadzie udzielonym z okazji 5 rocznicy Jacka i Agatki. Dziennikarka przekazała pomysł swojemu kierownikowi redaktorowi Włodzimierzowi Karwanowi. To on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Stwierdził, że dzieci doskonale wskażą osoby, które okazują im serce i czynią dobro. Tak narodziła się idea Orderu Uśmiechu. Dziennikarze „Kuriera Polskiego” stwierdzili, że skoro ma być to order od dzieci, to one powinny wymyślić jego wygląd. Dlatego Jacek i Agatka ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Odzew dzieci był ogromny. Do gazety spłynęły 44 tysiące projektów. Dzieci chciały, żeby order miał kształt serca albo słońca. Jednak jury pod przewodnictwem wybitnego rysownika Szymona Kobylińskiego, musiało podjąć decyzję. I tak po wielu godzinach pracy komisji został wybrany projekt wymyślony przez 9-letnią Ewę Chrobak z Głuchołaz, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko. I to słoneczko jest do dziś na Orderze Uśmiechu. Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów do Orderu Uśmiechu. Aby nie było niepewności przy odznaczaniu wskazanych przez dzieci kandydatów powołana została Kapituła Orderu Uśmiechu. Pierwszą przewodniczącą została wybrana uwielbiana przez dzieci pisarka Ewa Szelburg – Zarembina.

              Jesienią 1968 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy to odznaczenie. Wyróżnionym nim osobom przysługiwał tytuł Kawaler Orderu Uśmiechu. Kawalerem z legitymacją numer 1 został prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nieraz i życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ta ceremonia też obowiązuje do dziś. Od tej pory dwa razy w roku – w 21 marca i 21 września zbiera się Kapituła, aby zatwierdzić kolejnych Kawalerów Orderu. W 1979 roku ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

             Kapituła Orderu Uśmiechu przechodziła wiele trudności w związku z niepokojem politycznym tamtych lat (stan wojenny w Polsce). Jednak decyzją sądu z dnia 16 listopada 1992 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu. Od tej pory istnienie Kapituły jest niezależne od jakichkolwiek zmian personalnych czy wahań politycznych. Kapituła mogła utrzymać swój międzynarodowy charakter. W jej gronie, liczącym obecnie 55 osób, zasiadają przedstawiciele Anglii, Argentyny, Australii, Białorusi, Belgii, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec, Rosji, Tunezji, Ukrainy, USA, Węgier i Włoch. Także: Rumunii, Litwy, Czech, Gruzji, Armenii, Japonii, Serbii i Czarnogóry. Obok księdza katolickiego jest pastor ewangelicki, obok rabina – mułła islamski, obok księdza prawosławnego – lama buddyjski. Wszyscy obradują w zgodzie, bo najważniejsze jest dobro dzieci, a nie poglądy polityczne, wyznanie religijne, narodowość, rasa. Za tolerancję, wyrozumiałość i życzliwość, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu wyróżniona została w 2001 roku Medalem Za Zasługi dla Tolerancji. Mamy rok 2018, a Order Uśmiechu skończył 50 lat. Do dnia dzisiejszego Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało ponad 1000 osób z niemal wszystkich krajów świata. Dzieci doceniły ich serce, troskę i zwykłą ludzką życzliwość. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in. takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Jansson – twórczyni Muminków, Astrid Lindgren – autorka Pippi Langstrumpf, królowa Szwecji Sylwia, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski – twórca i kierownik Zespołu „Gawęda” oraz Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny życie 2500 żydowskich dzieci i wiele innych osób, nie aż tak powszechnie znanych, ale nadzwyczaj wielkiego serca.

              Biorąc pod uwagę charakter naszej szkoły, jej umiejscowienie w sercu Pogodna- którego sama nazwa łączy się z ideą niesienia pogody ducha przez odznaczonych Orderem Uśmiechu- Samorząd Szkolny, Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna jednogłośnie zatwierdzili kandydaturę imienia „Kawalerów Orderu Uśmiechu” na patrona naszej szkoły. Będziemy propagować i pielęgnować misję niesienia uśmiechu wszystkim dzieciom oraz by imię naszej szkoły przypominało o osobach, które swoim postępowaniem przyczyniły się do ulepszenia świata. Wierzymy, że nasi uczniowie mając za przykład Kawalerów Orderu Uśmiechu w dorosłym życiu zastosują ich niosące dobro, poglądy.



          Historia Orderu Usmiechu na podstawie informacji z www.orderusmiechu.pl

           

          Reportaż o Parku Orderu Uśmiechu w Szczecinie: https://szczecin.tvp.pl/37384051/park-orderu-usmiechu-w-szczecinie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35 71-201 Szczecin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych