Podręczniki ministerialne- procedury
Procedura ewidencjonowania, wypożyczania i zapewnienia uczniom dostępu do podręczników oraz materiałów edukacyjnych
w Szkole Podstawowej nr 48 w Szczecinie
Podstawa prawna: art. 22 ad. 1. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 811) – tzw. duża ustawa podręcznikowa.
Wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Podręczniki te stają się własnością organu prowadzącego szkołę podstawową
z dniem ich przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć w klasach IV, V (i kolejnych) zostają zakupione z dotacji celowej. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły.
Szkoła nieodpłatnie:
· wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, lub
· zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, lub
· przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia..
· Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów.
Uszczegółowienie dotyczące SP 48 w Szczecinie:
1. Podręczniki i materiały edukacyjne i ćwiczeniowe są ewidencjonowane w zasobach bibliotecznych, zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r.(Dz. U. z 2008 r. nr 205 poz. 1283) .
2. Bibliotekarz prowadzi dokumentację przyjętych podręczników i materiałów edukacyjnych w rejestrach przyjęć i wypożyczeń.
3. Wartość podręczników i materiałów edukacyjnych jest wliczana do ogólnej wartości księgozbioru bibliotecznego.
4. Bibliotekarz przygotowuje komplet podręczników do klasy I (i następnych), który przekazany zostaje wychowawcy danego oddziału. Wychowawca własnym podpisem kwituje ich odbiór i tworzy listę uczniów wg której dokonuje wypożyczenia i na której rodzice składają podpis poświadczający pobranie i zwrot podręczników.
5. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego.
6. Wypożyczone podręczniki należy zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
7. najpóźniej w dniu przerwania nauki. Uczeń opuszczający szkołę (zmiana szkoły, emigracja) zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników
8. W przypadku zmiany szkoły przez ucznia niepełnosprawnego, który został wyposażony w podręczniki i materiały edukacyjne dostosowane do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych uczeń nie zwraca ich do biblioteki szkolnej i na ich podstawie kontynuuje naukę w nowej placówce. Szkoła wydaje arkusz ocen ucznia oraz protokół zdawczo-odbiorczy dot. przekazania podręczników i materiałów edukacyjnych placówce do której uczeń został przyjęty.
9. Udostępniane materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Wypożyczający powinien zwrócić uwagę na ich stan, a zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
10. Rodzic ucznia którego dziecko zgubiło lub uszkodziło podręcznik uniemożliwiając jego dalsze wypożyczenie (kupiony zarówno z dotacji celowej jak i zapewniony przez Ministra Edukacji Narodowej) zobowiązany jest do zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika. Kwota zwrotu stanowi dochód organu prowadzącego szkołę.
11. Zwrotu należności za podręcznik należy dokonać na konto Szkoły Podstawowej nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie
AKTUALNY nr rachunku 72 1020 4795 0000 9702 0278 5087
W treści przelewu należy wpisać "SP nr 48 w Szczecinie zwrot za podręcznik(podając nr zagubionej, zniszczonej części/jeśli podręcznik ma podział na części/ oraz tytuł), imie i nazwisko, klasa" podając nr zagubionej, zniszczonej części/jeśli podręcznik ma podział na części/ oraz tytuł.Kopię dowodu wpłaty należy oddać wychowawcy, który przekazuje go bibliotece szkolnej. Informacji na temat ceny podręcznika udziela dla klas 1-3 wychowawca, natomiast dla klas 4-6 biblioteka szkolna.
12. Za uszkodzenie podręcznika uznaje się: zalanie napojem, wyrwaną kartkę, podartą kartkę, rozerwanie książki, znaczące zabrudzenie, trwałe popisanie.
13. Uczeń zobowiązany jest do przechowywania podręcznika w okładce na której wpisane zostaje imię, nazwisko i klasa do której uczęszcza.
14. Podręczniki należy szanować jako dobro wspólne. W szczególności nie wolno w podręczniku niczego zaznaczać i pisać (oprócz wpisu imienia i nazwiska, klasy, roku szkolnego na stronie tytułowej lub w przeznaczonej do tego celu metryczce).
15. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
16. Rodziców/opiekunów uczniów należy zapoznać z niniejszą procedurą podczas
pierwszego zebrania klasowego oraz zebrać podpisy na listach potwierdzających odbiór materiałów edukacyjnych.