PROCEDURY ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO PRZY SP NR 48 IM KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W SZCZECINIE
PROCEDURY ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SP NR 48
IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W SZCZECINIE
w zmienionych warunkach organizacyjnych (COVID-19)
- Rodzice wszystkich dzieci muszą w ciągu trzech pierwszych dni nauki uaktualnić swoje numery telefonów oraz osób zdeklarowanych do szybkiego odbioru dziecka w razie potrzeby. Sugerujemy dodanie dodatkowych nr tel. kontaktowych (praca, dziadkowie itp.) Wychowawcy klasy/grupy ustalają sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami.
- Uczniowie po ogólnodostępnych częściach szkoły mają obowiązek poruszania się w maseczkach.
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły/placówki zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powierza i po skorzystaniu z toalety. Dzieci myją ręce wodą z mydłem przez 30 sekund.
- Wyznaczono pomieszczenie do izolacji dziecka z objawami chorobowymi - sala nr 8.
- Wstęp rodziców do szkoły będzie ograniczony Rodzice uczniów klas 0-3 mogą w wyjątkowych sytuacjach wchodzić do szkoły i przebywać tylko w ściśle określonym miejscu (strefa dla rodziców - parter na terenie szkoły, przedsionek na terenie oddziałów przedszkolnych). Rodzice muszą posiadać maseczki i każdorazowo zdezynfekować ręce. Dotyczy to szczególnie klas 0 i I w pierwszym tygodniu nauki.
- Rodzice zostaną zobowiązani do zapoznania się z procedurami dot. bezpieczeństwa umieszczonymi na stronie szkoły.
- Dzieci przechodzą na teren szkoły w maseczkach.
- Dziecko musi posiadać własne przybory, materiały , karty pracy, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze/ plecaku.
- Zawieszony zostaje program ,,Lekki plecak”.
- W stołówce szkolnej obowiązuje harmonogram wydawania obiadów.
- Należy zaapelować do rodziców, aby maksymalnie skrócili czas pobytu dzieci w placówce
- Szkoła nie organizuje wycieczek szkolnych, wyjazdów integracyjnych, wyjść do kina czy teatru, uroczystości szkolnych.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego (dziecko również powinno przebywać w domu na kwarantannie).
- Przyjęcia dzieci do grup prowadzone są w ściśle określonych godzinach ( 15 minut przed rozpoczęciem zajęć – tj.8:45).
- W miarę możliwości dzieci powinny być odprowadzane i odbierane z oddziału przedszkolnego przez tę samą, zdrową osobę dorosłą.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko musi być zdrowa oraz zobowiązana jest do przestrzegania na terenie placówki wszelkich środków ostrożności, tj. m.in. osłony ust i nosa, dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko przebywa w przestrzeni wspólnej minimum czasu koniecznego do przygotowania dziecka do oddania pod opiekę opiekunowi, nie powinna prowadzić rozmów telefonicznych, spacerować z dzieckiem po terenie placówki. Osoba ta obowiązana jest opuścić placówkę bez zbędnej zwłoki.
- W przestrzeni wspólnej na terenie oddziałów przedszkolnych może przebywać 1 rodzic z dzieckiem
- Każdego dnia przy przyjmowaniu dziecka pracownik placówki mierzy temperaturę dziecku termometrem bezdotykowym w obecności rodzica.
- Dziecko nie zostaje przyjęte do oddziału przedszkolnego, jeśli ma podwyższoną temperaturę ciała, powyżej 37,5°C lub zaobserwowano u niego katar, kaszel, kichanie; ( dotyczy to również złego samopoczucia w trakcie pobytu dziecka na terenie placówki) .
- Z sali, w której przebywają dzieci należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
- Sale, w których przebywają dzieci, wietrzone są co najmniej raz na godzinę.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka.
- W przypadku jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy je odizolować w odrębnym pomieszczeniu
- Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała.
- Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka ( do 1 h)
- Rodzic po odebraniu dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania dziecka przez lekarza.
- Po odebraniu dziecka z objawami zakażenia przez rodzica pomieszczenie lub miejsce, w którym przebywało należy zdezynfekować.
- Zaleca się ustalenie listy osób obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywało dziecko z objawami zakażenia.
- Rekomenduje się stosowanie się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Rodzice dzieci z grupy dziecka, u którego podejrzewa się zakażenie zostają telefonicznie poinformowani o zaistniałej sytuacji i poproszeni o odbiór dzieci i ich obserwację.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z burmistrzem dzielnicy podejmuje stosowną decyzję
o zamknięciu placówki bądź czasowej kwarantannie.
Dyrektor placówki przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysyłaniem dziecka do placówki, jak i dowożeniem/doprowadzaniem dziecka do placówki.
Należy zaznaczyć, że mimo dołożenia wszelkiej staranności przez organ prowadzący i kadrę placówki, może dojść do zakażenia, gdyż część przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo.
Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przekazywanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców.
Liczymy na Państw wsparcie i z góry dziękujemy,
Wychowawczynie