• MARZEC 2024 r. - MIESIĄC JĘZYKA POLSKIEGO

         

        PODSUMOWANIE MIESIĄCA JĘZYKA POLSKIEGO


        „Oto czterdzieści lat minęło, jak nie widział kraju i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła do niego sama – przepłynęła ocean i znalazła go, samotnika, na drugiej półkuli, taka kochana, taka droga, taka śliczna!”.

        Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”

         

        W marcu do naszej szkoły, jak do bohatera noweli Henryka Sienkiewicza, przyszła mowa ojczysta, która jest najpiękniejsza i najukochańsza. Wszyscy powinniśmy ją szanować, uczyć się jej i dbać o jej poprawność. We współczesnym świecie nie jest to proste, słowa zastępują ikony i emotikony, nadużywamy “modnych” słów, skrótów i skrótowców, zapominamy o frazeologizmach, wieloznaczności i wielowymiarowości wyrazów. 

        W czasie Miesiąca Języka Polskiego pokazaliśmy, że język polski dodaliśmy do ulubionych i ciągle znajduje się tam na pierwszym miejscu. Umiemy tworzyć piękne utwory, bawić się słowami, wymyślać niezwykłe hasła, plakaty promujące dbałość o język ojczysty, czytelnictwo. Pokazaliśmy, że kaligrafia i ortografia nie odeszły do lamusa, a pomysłów na zilustrowanie frazeologizmów mamy bez liku. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych lub gazetkach w klasopracowniach języka polskiego.

         

        Mogliśmy wziąć udział w takich przedsięwzięciach:

        1. SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
          Literatura jest piękna - to wiemy!
          Z chęcią jej utwory recytujemy.

        Trudno zliczyć, ile edycji tego konkursu się już odbyło. Zawsze cieszył się on ogromną popularnością, choć w ostatnich latach zanotowaliśmy jej spadek. Młodzi recytatorzy umiejętnie dobierali repertuar, a przede wszystkim swymi deklamacjami poruszyli serca jury, o czym świadczy ilość nagodzonych - 55 laureatów i wyróżnionych z klas 0-8. Jeszcze raz będziemy mogli ich zobaczyć i usłyszeć w czasie Koncertu Laureatów planowanego na przełom maja i czerwca.

         

        1. SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW Z TRUDNOŚCIAMI W PISANIU
          Gdzie “ó”, gdzie “u”?
          Kto to wie, ten zuch.

        Ortografia jest bolączką wielu z nas. Nie mniej osób znakomicie opanowało sztukę poprawnego pisania. Mogli się spotkać na konkursie ortograficznym i stanąć w szranki o tytuł Mistrza Ortografii. 
        Niektórzy z nas mają trudności w pisaniu wynikające nie z lenistwa. Oni także mogli przekonać się, kto najlepiej przezwyciężył swe trudności. Wśród nich także wyłoniliśmy mistrzów.

         

        1. TURNIEJ KLAS “ALE W SZKOLE JEST WESOŁO”
          Uśmiech w nazwie naszej szkoły jest,
          z nim za zadania turniejowe się bierz.

        Po raz drugi uczniowie klas 4 – 8 w czasie Dnia Uśmiechu wzięli udział w turnieju klas. Każdy miał uczuć radość, więc nie było rywalizacji – wygranych i przegranych. Każda klasa, która przedstawiła wyniki swoich działań została zwycięzcą i otrzymała słodką niespodziankę. Uczniowie pięknie przygotowali receptę na wesoły dzień, plakat promujący pozytywne uczucia, układ taneczny do polki. Świetnie też rymowali, a niektórzy nawet rapowali. Prace wykonane w tym dniu zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.
         

        1. KONKURS MITOLOGICZNY “ODYSEUSZOWE POTYCZKI”
          Z mitologią jesteśmy za pan brat.
          Wiemy, że Odyseusz to niezły chwat.

        Uczniowie klas piątych zmierzyli się w potyczkach mitologicznych. Konkurs przygotowali starsi koledzy - szóstoklasisty, gdyż wychowawczyni 5a zainicjowała konkurs “Odyseuszowe potyczki”. Wszyscy uczestnicy (trzyosobowe zespoły) pokazali, że dobrze znają mitologię. Przy okazji świetnie się bawili.

         

        1. GRA KORYTARZOWA “ZABIEGANY JĘZYK POLSKI”
          Wiedzę polonistyczną w głowie mamy,
          kodów do niej na korytarzu szukamy.

        W tym roku motywem przewodnim w nauczaniu jest kultura antyczna, dlatego pani Agnieszka Styczyńska - Słuka przygotowała zadania związane z tym tematem. Wszyscy – indywidualnie lub grupowo mogli wyszukać kodów i przetłumaczyć łacińskie sentencje. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Nagodzonych szóstą z polskiego jest kilkudziesięciu. 
         

         

        1. DZIEŃ POSTACI LITERACKICH I FILMOWYCH
          Wielu z was ma ulubioną postać z literatury.
          Pokaż ją w czasie Dnia Postaci literackich kolejnej tury.

        W tym roku do korowodu postaci literackich dołączyli bohaterowie filmów. Ponownie uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zmysłem artystycznym. Przygotowali cudowne kostiumy i charakteryzacje. Większość uwieczniła je w szkolnym studiu filmowym, stając na ściance i pozując szkolnym fotoreporterom.
         

        1. KALIGRAFIA – TRUDNA SZTUKA
          Dawniej piękne pismo ćwiczono,
          Kaligrafów poszerz wąskie grono!

        Wielu z nas pokazało, że kaligrafia nie jest martwą sztuką. Przygotowało cudowne prace, na których pięknie napisało znane cytaty związane z językiem polskim. Możemy je zobaczyć w salach do języka polskiego.
         

         

         

        1. FRAZEOLOGIA NIE TYLKO OD ŚWIĘTA
          O związkach frazeologicznych nie wszyscy słyszeli,
          poloniści chcą, aby uczniowie o nich pojęcie mieli.

        Ci, którzy nie lubią pisać, mogli zawiłości języka polskiego zobrazować. Przygotowali ciekawe ilustracje frazeologizmów. W tym roku najpopularniejszym związkiem frazeologicznym okazało się powiedzenie “gruszki na wierzbie”.


         

        1. PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO “OTWÓRZMY NASZE SERCA”
          Dobro, miłość do człowieka w sercu nosimy, 
          o tych ważnych wartościach wiersze tworzymy.

        Po raz drugi został ogłoszony Wojewódzki Konkurs Literacki “Otwórzmy nasze serca” organizowany przez nasze panie polonistki. Napłynęło kilkadziesiąt prac – wierszy inspirowanych twórczością Jana Twardowskiego, których tematem są pozytywne uczucia. Wszystkie poruszały serca jury. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzców. 19 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Wśród laureatów znaleźli się także nasi koledzy – Nadia Gałka z 7b, Małgorzata Najda z 5d i Wojciech Filipczak z 4d. Wszystkim gratulujemy.

         
         

      • LUTY 2024 r. - MIESIĄC INFORMATYKI

        Jak każdego roku miesiąc luty był miesiącem informatyki obfitującym w wiele konkursów i wydarzeń. W ramach tego miesiąca uczniowie wszystkich klas mogli brać udział w Dniu RGB, dzięki któremu dowiedzieli się, że trzy podstawowe kolory RED - czerwony, GREEN - zielony i BLUE - niebieski, są używane do mieszania barw w różnych urządzeniach elektronicznych. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tle ścianki reprezentującej RGB.

        Uczniowie wykonali również prace, które zostały umieszczone na gazetkach szkolnych o tematyce: „Nowości komputerowe” oraz „Gry edukacyjne”. Uczniowie klas trzecich tworzyli plakaty, przyswajając sobie wiedzę dotyczącą niebezpieczeństw czyhających na nich w Internecie.

        Brali też udział w szkolnym konkursie informatyczno - plastycznym "Cyberprzemoc - zagrożenia w Internecie", natomiast uczniowie klas szóstych w ramach Dnia bezpieczeństwa w Internecie wykonywali prace ukierunkowane na zidentyfikowanie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

        Uczniowie klas 2-3, podczas zajęć komputerowych, mieli okazję tworzyć własne kartki walentynkowe w programie graficznym PAINT. Uczniowie klas starszych realizowali podobne zadanie pod nazwą: „Moja Walentynka” w programie Scratch.

        Dzieci klas 1-3 bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach rytmiczno - ruchowych przy użyciu bum bum rurek, odczytując zakodowane informacje.

        Uczniowie klasy trzeciej (matematyczno - informatycznej) z dużym zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą dotyczącą działania Ozobotów z młodszymi koleżankami i kolegami z klasy pierwszej. Podczas zajęć wykorzystywane były roboty edukacyjne Codey Rocky, Dashe oraz urządzenie mechatroniczne Makey Makey, które pozwala wielu przedmiotom, owocom czy warzywom wydawać dźwięki.

        Dzień QR CODE sprawił, że nie tylko uczniowie klas starszych, ale również najmłodsi z radością poszukiwali kodów i z ogromnym zaangażowaniem próbowali odpowiadać na wszystkie "trudne" pytania.

        Uczniowie klas 4-8 na zajęciach z informatyki uczestniczyli w konkursie „Mistrz klawiatury”, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze.

        Ogromną popularnością cieszyła się także zorganizowana kawiarenka tabletowa, w której chętni mogli zmierzyć się z ciekawymi grami edukacyjnym.


        Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły zajęcia, podczas których można było sprawdzić swoją wiedzę z informatyki, rozwiązując Quizizz.

        Biorąc pod uwagę bardzo pozytywne opinie wyrażane przez uczniów dotyczące tematyki oraz formy prowadzonych zajęć, wydaje się pewnym, że w przyszły roku miesiąc informatyki będzie również niezwykłym wydarzeniem.

      • Miesiąc języków obcych - rok szkolny 2023/2024

         

        W ramach miesiąca języków obcych klasy 1-3 wykonywały Winter Lapbook. Dzieci poznały zimowe słownictwo, a następnie zaprezentowało je w kreatywny sposób. Na koniec stworzyliśmy wystawę z wybranych prac

        • REALIZACJE MIESIĘCY PRZEDMIOTOWYCH

        • PODSUMOWANIE MIESIĄCA JĘZYKA POLSKIEGO 2023

          “Jeśli jest noc, musi być dzień. Jeśli jest łza - uśmiech”

          W marcu humaniści stanęli na start w iście olimpijskim stylu sięgnęli po laur zwycięstwa w wielu konkursach szkolnym i o szerszym zasięgu. Poprzeczka była postawiona wysoko. Koledzy i koleżanki z innych szkół wykazali się polotem, sztuka ich uskrzydlała. Nasi uczniowie dzielnie stanęli z nimi w szranki, choć nie zawsze zwalili jury z nóg w takich konkursach jak: “Oto ja i co dalej” czy “Otwórzmy nasze serca”. Ponadto wielu uczniów pokazało na co ich stać w Omnibusie Humanistycznym, Konkursie Humanistycznym organizowanym przez XIII LO, Małych Mistrzach Języka, ostatnim etapie Konkursu Języka Polskiego (kuratoryjnym).

          Szkolne konkursy – recytatorski i ortograficzny- to podstawa Miesiąca Języka Polskiego. Miłośnicy ortografii pokazali, że żadna zasada nie jest dla nich tajemnicą, a nawet stanowi klucz do rozwiązywania zawiłości językowych. Kunszt recytatorski młodych adeptów sztuki teatralnej tak porwał jury, że niemalże czuło się jak w niebie. W podróż do świata antyku wybraliśmy się w czasie konkursu mitologicznego.

          Majstersztykiem okazał się Turniej Klas “Ale w szkole jest wesoło...”, który odbył się 21 marca – w Szkolnym Dniu Uśmiechu. Z radością, przyjemnością, kreatywnością klasy 4-8 wykonały na piątkę zadania przygotowane przez panie polonistki. Wszyscy okazali się zwycięzcami. Z uśmiechem na twarzy zbratali się z językiem polskim, kolegami ze szkolnej ławy, jak również patronem szkoły.

          Klasy ósme stawiły czoła frazeologii. Czynnie uczestniczyły w wykładzie przygotowanym przez panią Karolinę Szumiato, pracownicę Uniwersytetu Szczecińskiego i absolwentkę naszej szkoły. Następnie, wypisz – wymaluj, przygotowały ilustracje wybranych frazeologizmów i wystawiły je w macierzystej uczelni pani doktorantki.

          Były też bliskie spotkania z Melpomeną i innymi muzami. Koło Teatralne zaraziło klasy młodsze bajkami (choć widzianymi w innym świetle). Klasy starsze zostały wkręcone w grę korytarzową i poszukiwanie kodów. Wszyscy zaś pokazali swoje drugie ja, a raczej ulubionego bohatera, w czasie Dnia Postaci Literackich.

          Działo się, oj, działo! Najważniejsze - okazało się, że język polski dodaliśmy w naszej szkole do ulubionych.

          Galeria:

          MIESIĄC PRZYRODY 2021

          MIESIAC_INFORMATYKI_2019.ppsx

          MIESIĄC HISRORII 2019.pdf

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35 71-201 Szczecin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych