• 7c i 8b w berlińskim Zoo

•

Po trzech dniach egzaminów dla klas ósmych i testów próbnych dla klas siódmych nadszedł zasłużony czas na odpoczynek…

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na zwiedzanie berlińskiego Zoo, największego pod względem ilości zwierząt (ponad 20.000 na 33 hektarach zieleni) – wśród nich wiele zagrożonych gatunków. Atrakcją ogrodu jest jedyna w Niemczech Panda Duża oraz możliwość obserwowania zwierząt w porze ich karmienia z komentarzem opiekunów i tu przydaje się znajomość języka niemieckiego, bo można dowiedzieć się o zwierzakach wielu ciekawostek. Nam udało się obserwować dokarmianie goryli, pand i wilków polarnych. Dla młodszych, ale również i starszych, ciekawym doświadczeniem jest kącik „Hans im Glück”, w którym możemy głaskać i sami dokarmiać kozy, owce, koniki i osiołki.

Na terenie Zoo w historycznym budynku z 1913 roku znajduje się wielkie akwarium. Na trzech piętrach spotkamy mieszkańców morza, gady, płazy i insekty.

W berlińskim ogrodzie można spędzić cały dzień, znajdziemy tam bowiem miejsca do odpoczynku dla zmęczonych wędrówką, place zabaw dla dzieci, kawiarenki i restauracje, a nawet sklep z pamiątkami.

Tradycyjnie podczas każdego pobytu w stolicy Niemiec zwiedzamy miasto, aby pokazać tym, którzy przyjechali tu po raz pierwszy i utrwalić tym, którzy są tu kolejny raz, najważniejsze obiekty: Reichstag, Plac Paryski, Bramę Brandenburską, fragmenty Muru Berlińskiego, Alexanderplatz, Wieżę Telewizyjną, Aleję Unter der Linden.

• Spotkanie z twórcą Baltiego

• 10 marca klasa 2a i 5c miały niecodzienne spotkanie. Zagościł u nas p. Bohumir Soukup, twórca linii narzędzi SGP (Soukup Graphic Programming) do nauki programowania dla dzieci i młodzieży - znanego nam Baltiego. Zajęcia odbyły się w formule online. Pan Bohumir przeprowadził zajęcia programowania w Baltiem. Pokazał możliwości nowej webowej wersji Baltiego. Zarówno uczniowie klasy 2 jak i 5 świetnie sie bawili. Okazuje się, że platforma jest stworzona zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. To wielkie wyróżnienie dla nas, że sam twórca przeprowadził z naszymi uczniami zajęcia za co serdecznie DZIEKUJEMY. Wyróżnienie to uzyskaliśmy dzięki współpracy z metodykami ZCDN: p. K. Jaworskim i p. K. Korońskim, p.J. Olczakiem, za co również serdecznie dziękujemy.

• LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL w 2a

• Uczniowie klasy 2a rozpoczęli przygodę z Lego Education Spike Essential. Podczas zabawy uczyli się samodzielnie rozwiązywać problemy, współpracowali ze sobą, ale również poznawali podstawy programowania. Praca z w/w zestawem Lego pozwoliła dzieciom rozwijać samodzielne i krytyczne myślenie. A wszystko to dzięki ćwiczeniom praktycznym, w trakcie których każdy uczeń stał się inżynierem. Samodzielnie budował model i go testował, sprawdzając osobiście, czy jego założenia okazały się prawdziwe i konstrukcja została zaprogramowana poprawnie.

• Konkurs Piosenki Żeglarskiej i Szantowej - Zdroje 2023

• 26 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 65 w Szczecinie odbył się 21 Konkurs Piosenki Żeglarskiej i Szantowej - Zdroje. Uczestniczą w nim przedstawiciele   szczecińskich szkół podstawowych. W tym roku, po raz pierwszy, nasza szkoła miała swoje reprezentantki: Dianę Berdyievą oraz Oleksandrę Savenko. Obie uczennice są z klasy 6a. Zaśpiewały dwa utwory: "A morze tak, a może nie" oraz "Wallerman". Ich występ zachwycił widownię, ale przede wszystkim jury konkursowe, które naszemu duetowi przyznało 3 miejsce. W konkursie brało udział dwudziestu wykonawców: soliści, duety, zespoły wokalne i chóry. Tym bardziej doceniamy sukces i gratulujemy.

• Mistrz kartografii

• W kwietniu w ramach Miesiąca Przyrody poszukiwaliśmy mistrzów kartografii. Kartografia jest dziedziną nauki zajmującą się zasadami tworzenia, opracowania i edytowania map, których istotą jest przedstawienie przestrzeni geograficznej na płaszczyźnie a także możliwościami korzystania z ich treści. 17 kwietnia w godzinach popołudniowych nasi uczniowie brali udział w zajęciach podczas których mogli się wykazać znajomością w tej dziedzinie. Spośród uczestników najlepsi okazali się uczniowie : Maya Manke kl.5c, Oliwia Mazur kl. 5b, Michał Klinowski kl. 6c oraz Adam Szymaszkiewicz kl.8f. Wszyscy oni otrzymali tytuł Mistrza Kartografii. Gratulujemy

• GeoNight 2023

• W połowie kwietnia uczniowie naszej szkoły z klasy : 8b, 8c oraz 8f, wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach, Miesiąca Przyrody - GeoNight2023". Były to zajęcia skierowane do miłośników geografii, którzy w godzinach popołudniowych poznawali różnorodność otaczającego nas świata przyrodniczego i społeczno-gospodarczego. Wydarzenie to wspiera Polskie Towarzystwo Geograficzne. W rezultacie nasi uczniowie przygotowali prognozę dla Kanady, Ameryki, Korei i Jerozolimy......czyli kilkudziesięciu wsi położonych na terenie Polski. Druga mapa dotyczyła klasyfikacji nazw rzek ze względu na pochodzenie. Dane z Elektronicznego słownika hydronimów Polski posłużyły do podziału nazw na pięć grup językowych: przedsłowiańską, słowiańską, polską niemiecką oraz bałtycką. Ponadto w sali informatycznej część uczniów poznawało tajniki crowdmappingu, dzięki czemu w granicach Szczecina pojawiło się kilkadziesiąt nowych punktów dotyczących miejsc przyjaznych i nieprzyjaznych odpoczynkowi. Z kolei wykonując numeryczny model terenu policzyliśmy jaką długość drogi do szkoły mamy pod górkę a jaką z górki. Okazało się, że wszyscy uczniowie mają z górki do szkoły. Warto zaznaczyć, że nasza szkoła jako jedyna ze Szczecina brała udział w tego typu wydarzeniu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również GeoNigh zawita do naszej szkoły.