Za nami Miesiąc Języka Polskiego. W tym roku przebiegał w nietypowych warunkach – pandemii i w większości w całkowitym lockdownie. Nie mogły odbyć się nasze sztandarowe konkursy – ortograficzny i recytatorski. Panie polonistki musiały wymyślić coś takiego, co sprawi radość uczniom, pokaże ich zainteresowanie językiem ojczystym, a przede wszystkim będzie możliwe do realizacji w warunkach nauczania zdolnego. Wpadły na genialne pomysły, które z chęcią zostały przyjęte przez uczniów. W każdym przedsięwzięciu młodzi miłośnicy literatury i sztuki wykazali się ogromną kreatywnością, pomysłowością, inwencją twórczą i wrażliwością na piękno języka polskiego.
Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Bibliofile pokazali, jak czytają książki. Sfotografowali się ze swoją ulubioną lekturą i stworzyli pracę na konkurs “Pokaż, co czytasz”. Inni woleli wcielić się w ulubionego bohatera literackiego i zrobili zdjęcie w czasie tej zabawy. Stworzyli w ten sposób pracę na konkurs “Lekturowy zawrót głowy”. Miłośnicy biblioteki wykonali bardzo ciekawe ekslibrisy, które niebawem ozdobią księgozbiór naszej szkoły. Wszyscy uczniowie klas szóstych wzięli udział w Maratonie “Hobbita”. Po kolei od 10. 00 do 13.00 prezentowali najciekawsze fragmenty powieści Tolkiena. Ponadto mogli wziąć udział w przygotowanym przez 6c quizie.
Ci, którzy lubią łączyć język polski z plastyką, mogli stworzyć pracę z przedmiotów codziennego użytku ilustrującą wyrazy z trudnością ortograficzną i wziąć udział w konkursie “Słowa wokół nas”. Bardziej ambitni stworzyli plakaty “Jak cię słysz a, tak cię piszą” promujące czystość języka ojczystego.
Przed nami były święta, więc uczniowie mogli się także popisać talentem w tworzeniu oryginalnych życzeń wielkanocnych w ciekawej formie i wymyślić “Życzenia prosto z chmur”.
Okazało się, że członkowie Koła Teatralnego są dobrymi aktorami nie tylko na scenie, ale także przed profesjonalną kamerą. Mieli okazję zagrać w filmie promującym nową filię biblioteki publicznej, mieszczącą się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Uczestniczyli także w spotkaniu ze szczecińskim pisarzem, Markiem Stelarem oraz mogli spróbować swoich sił w nowych grach planszowych.
Nauczyciele spotkali się na Wieczorku Literackim.
Ogólnie Miesiąc Języka Polskiego można uznać za udany i zakończony. Plany na przyszły rok są ambitne, gdyż zamierzamy rozszerzyć krąg biorących w nim udział... Po uczniach i nauczycielach przyjdzie czas na rodziców. Ciekawe, czy dadzą się wciągnąć w czarodziejski krąg miłośników języka polskiego?
Poloniści