- Procedura kontaktów rodziców ze szkołą
- KALENDARIUM
- Dyżur kadry kierowniczej
- Godziny dostępności
- Pedagog
- Psycholog szkolny
- Logopeda
- Pielęgniarka
- Obiady
- Ubezpieczenie szkolne
- PORADY DLA RODZICA
- Wsparcie_dziecka_podczas_COVID-19
- Gdzie szukać pomocy?
- Bezpieczeństwo dzieci online
- Poradnik bezpiecznego wypoczynku letniego
- Sposoby na wszawicę - plan działania
- Owsica - porady
- Porady na ferie zimowe
- UWAGA! DOPALACZE!
- List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji dotyczący przeciwdziałania dopalaczom i bezpieczeństwa uczniów podczas ferii zimowych
- Szczepienia
- Zasięg rejonu SP 48
- E-LEGITYMACJE
Owsica - porady
Owsica to inwazyjna choroba pasożytnicza spowodowana przez drobnego nicienia – owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis). Inwazja owsika ma zwykle przebieg przewlekły. Objawy kliniczne mogą wystąpić w intensywnych inwazjach, w przypadkach powikłań i u osób szczególnie wrażliwych.
Choroba jest bardzo rozpowszechniona (ponad miliard zachorowań na świecie w ciągu roku - najwięcej w przedziale pomiędzy 5 a 6 rokiem życia). Sprzyja jej przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i domach dziecka. Dorośli są mniej podatni na zakażenia, co tłumaczy się wzrostem odporności z wiekiem.
Owsik przenosi się łatwo drogą pokarmową i inhalacyjną, korzystając z zabrudzonych rąk, środków spożywczych lub kurzu.
Do zakażenia jajami owsika mogą przyczynić się zarówno zanieczyszczone palce, co spowodowane jest brakiem nawyków higienicznych (ssanie palców, obgryzanie paznokci, niemyte ręce szczególnie po toalecie) jak i przedmioty, jak np. bielizna, ręcznik, zanieczyszczone pożywienie.
Przebieg owsicy zależy od intensywności inwazji, czasu jej trwania i indywidualnej tolerancji inwazji przez osobę zarażoną. Obecność pasożyta może być przypadkowa, jednorazowa i nie doprowadzić do przewlekłej inwazji.
Intensywne inwazje, najczęściej o charakterze przewlekłym, cechuje stałość objawów. Należą do nich:
- świąd odbytu, nasilający się zwykle w godzinach wieczornych
- zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu
- niepokój i podniecenie ruchowe
- zgrzytanie zębami
- obgryzanie paznokci
- trudności w skupieniu uwagi
- bezsenność
- ból głowy,
- osłabienie
- brak apetytu,
- nudności, bóle w jamie brzusznej,
- anemia
- podkrążone oczy
- ciągłe osłabienie
- zaburzenia snu
- zmiany wypryskowe w okolicy odbytu
Owsicę rozpoznaje się poprzez badanie kału na obecność jaj, w ciężkich przypadkach samic pasożyta. Bardzo ważna jest czujność Rodziców. Gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, należy udać się do lekarza POZ. Gdy potwierdzi się obecność owsicy należy postępować według zaleceń lekarza. Każdy przypadek prosimy zgłaszać do wychowawcy klasy lub bezpośrednio do pielęgniarki szkolnej. Jest to niezbędne, mając na celu chęć wyeliminowania pasożyta.
Duże znaczenie w zwalczaniu owsicy ma przestrzeganie higieny osobistej (regularna zmiana bielizny, mycie rąk) oraz mieszkania (czystość pomieszczeń, osobne łóżko, oddzielne pomieszczenia sypialne).