• KOCHAJMY LUDZI...

“KOCHAJMY LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”

WAŻNE DNI

Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. W tym dniu nadchodzi zaduma oraz refleksja i wszyscy, niezależnie od wiary, odwiedzamy cmentarze. Porządkujemy groby, wspominamy zmarłych krewnych, przyjaciół, zasłużonych rodaków.

Dnia 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, w tym dniu modlimy się za dusze cierpiące w czyśćcu za ziemskie winy. Musimy pamiętać o naszych bliskich, którzy odeszli. Niestety to dzień smutku oraz wspomnień.

Jak co roku w tych dniach tradycyjnie zapalimy znicze na grobach nie tylko naszej rodziny, ale również tych, o których inni zapomnieli, na których nie ma już kto zapalić nawet jednej lampki.  Mama zawsze kupuje więcej lampek, więc możemy obdarować mini wiele grobów.

Ten dzień jest jedyny i niepowtarzalny. Najpiękniej cmentarz wygląda wieczorem, kiedy cały jest zasypany kwiatami oraz zniczami. Wiele rodzin wieczorem właśnie udaje się na cmentarz na wspólną modlitwę za swoich bliskich. Starajmy się o nich pamiętać nie tylko w tym szczególnym dniu, ale także codziennie, gdy znajdziemy chwilę na zadumę.

Anastazja Kujawa 5d

MÓJ DZIADEK

Piszę o swoim dziadku Rysiu, który zmarł miesiąc temu.

Była to osoba zabawna, inna niż wszyscy, potrafił rozśmieszyć całą rodzinę. Uwielbiał kokosowe wafelki i krówki, którymi chętnie się z nami dzielił. Jak wracałam ze szkoły, na jego twarzy pojawiał się uśmiech, Lubił rozmawiać ze mną i moim rodzeństwem.

Mój dziadek miał gęste, siwe włosy i ciemnoniebieskie oczy. Z twarzy podobny był do mojej mamy. Ubierał się elegancko, a na nosie nosił okulary. Jego ulubionym kolorem był granatowy.

Zawsze cieszył się z moich sukcesów w szkole i poza szkołą. Dużo nas rozpieszczał. Będzie mi i mojej rodzinie bardzo brakowało ukochanego dziadka. Dobrze, że mamy dużo wspaniałych wspomnień o nim.

Monika Laskowska 5d