Uczniowie klasy 5 b brali udział w zajecich przyrodniczych organizowanych w ramach Festiwalu Nauki w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin ZUT. Dzieci dowiedziały się jak zakłada się i prowadzi hodowlę roślin in vitro, pracowały w laboratorim /zakładały hodowlę petuni, ważyły składniki odżywki, posługiwały się pipetą, prowadziły obserwacje/. Dla wielu był to pierwszy bliski kontakt ze światem nauki.
5b na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym
Chrońmy Dziecięce Uśmiechy
Zakończyły się przeglądy stomatologiczne w ramach programu edukacyjno- profilaktycznego,, Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Przez dwa dni – 14 i 15 września 2016r. dzieci z klas 0 –VI uczyły się, jak prawidłowo dbać o zęby i uczestniczyły w bezpłatnych przeglądach stomatologicznych.
W sześciu mobilnych gabinetach dentystycznych badań dokonywał wyspecjalizowany i doświadczony personel medyczny, który zadbał, by dzieci po przeglądzie wychodziły z gabinetu uśmiechnięte. Każdy uczeń otrzymał kartę informacyjną o stanie swojego uzębienia i zalecenia do ewentualnego leczenia, a za odwagę wszystkim uczestnikom programu wręczono upominek, który wzbudził wiele emocji!
Mamy nadzieję, że akcja uświadomiła naszym uczniom, jak ważna jest codzienna pielęgnacja zębów, która daje zdrowie i chroni dziecięce uśmiechy.
Za pomoc w przeprowadzeniu akcji, która spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem DZIĘKUJĄ koordynatorzy:
w klasach 0 –III Dorota Dybińska, w klasach IV –VI Zenona Mazur
DotDay w 3d
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów. (źródło: edunews.pl).
Uczniowie klasy 3d również uczcicli ten dzień i użyli swojej kreatywności w ubarwieniu i ożywieniu KROPKI. Przekonali się, jak wiele radości może sprawić KROPKA...
Jesteśmy "Szkołą, która Niesie Pomoc"
Nadszedł czas na podsumowanie akcji, która odbyła się w ostatnim dniu roku szkolnego 2015/16 "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc".
Dzięki Państwa hojności udało się zebrać 2558 zł i 53 gr., które zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej i trafią do ofiar wojny domowej w Syrii. Jednocześnie nasza Szkoła została uhonorowana tytułem "Szkoły, która Niesie Pomoc".
Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.
Sukcesy naszego ucznia na matematycznych mistrzostwach
Z dziewięcioma medalami wrócili polscy matematycy z rozgrywanego w Paryżu finału Międzynarodowych XXX Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Nasi reprezentanci przywieźli po trzy złote, srebrne i brązowe medale. Jeden z nich zdobył uczeń klasy Vd, Norbert Dąbrowski. Gratulujemy Norbertowi.
http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/wiadomosci/1619
Nowy rok szkolny czas zacząć!
1 września w kalendarzu, zatem czas rozpocząć nowy rok szkolny. Dzisiaj o 10:00 zabrzmiał pierwszy dzwonek i już od jutra rozpoczynamy czas intensywnej nauki, zabawy. Przed nami czas nowych wyzwań, realizacji planów, marzeń i płynących z nich sukcesów. Pani Dyrektor podczas rozpoczęcia roku szkolnego przywitała wszystkich uczniów, szczególnie jednak jak zawsze tych najmłodszych: klas "0" i Pierwszoklasistów. Wszystkim uczniom życzymy samych dobrych, radosnych dni w naszej szkole.
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
24 czerwca 2016 r. rok szkolny 205/2016 przeszedł do historii. Za nami rok pracy, nowych wyzwań, realizacji planów. O godzinie 9:00 rozpoczął się uroczysty apel podsumowujący ten czas. Pani Dyrektor Iwona Górska podsumowała nasze osiągnięcia oraz omówiła najważniejsze wydarzenia minionego roku szkolnego. Następnie zostali nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Były również pożegnania. Pani Dyrektor podziękowała za pracę nauczycielom (p. Paulinie i p. Ani), oraz wieloletniemu pracownikowi Panu Zbigniewowi Mące (odszedł na zasłużoną emeryturę), którzy w przyszłym roku nie będą już z nami pracować. Na koniec klasa 3a zaśpiewała piosenkę wakacyjną i w miłej atmosferze rozeszliśmy się do klas po świadectwa i do domów. Kolejne wakacje czas zacząć!
Festyn szkolny „ZDROWY SPORT BEZ GRANIC”
22. 06 odbył się w naszej szkole Festyn „ZDROWY SPORT BEZ GRANIC” zorganizowany pod patronatem Placówki Oddziału Morskiego Straży Granicznej w Szczecinie, Rady Osiedla Pogodno oraz Rady Rodziców SP 48. O godzinie 10.00 p. Beata Kłosowska powitała Gości, wszystkich Uczniów, ich Dziadków i Rodziców. Chwilę później p. wicedyrektor Hanna Drygas dokonała uroczystego otwarcia Festynu i życzyła wspaniałej zabawy. Życzenia bardzo szybko się spełniły, ponieważ atrakcji dla nikogo nie zabrakło. Odbyły się: zawody i konkursy sportowe - biegi, rzuty, skoki , meczyki, mecz piłki nożnej - uczniowie contra funkcjonariuszki Straży Granicznej, mecz siatkówki - uczennice conta funkcjonariusze Straży Granicznej. Można było z bliska przyjrzeć się sprzętowi pograniczniaków, wśród niego: schengenbus, pojazd do przewozu osób zatrzymanych, motocykl, pojazd ATV, robota pirotechnicznego z lotniczego przejścia granicznego w Goleniowie, a także obejrzeć wyposażenie osobiste funkcjonariuszy w służbie: kamizelki kuloodporne, taktyczne; wykrywacz metalu, hełmy, broń służbową. Poza militarnymi pokazami, odbyły się również artystyczne, a wśród nich: wystawa i sprzedaż prac warsztatów terapii zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48: Astra, Rytmix, Szczecinianie, naukowe: zajęcia pokazowe „Robotfan” - robotyka z klockami lego. Odbyły się również: pokaz ratownictwa medycznego, loterie fantowe. Został podsumowany Konkurs plastyczny "25 lat Straży Granicznej". Wszystko to w otoczce pięknej słonecznej pogody, waty cukrowej, pysznych kiełbasek, grochówki, ciast upieczonych przez Rodziców naszych uczniów.
Uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Szczecin
22. 06 odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Szczecin.
Wśród nagrodzonych nie zabrakło naszych UCZNIÓW.
Za wybitne osiągnięcia w nauce nagrodzeni zostali:
BARBARA PIELA, kl. 2d
NORBERT DĄBROWSKI, kl. 4d
JAKUB PIERZCHAŁA, kl. 6b
ANNA MICHALONEK, kl. 6c
KRYSTIAN MAŁECKI, kl. 6d
FRANCISZEK MYCK, kl. 6d
SEDRECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.
5e na Zielonej Szkole
W dniach 15- 17. 06 klasa 5e spędziła niezapomniane chwile na Zielonej Szkole w Czaplinku. Pomimo niesprzyjającej pogody, zabawa była wspaniała. Pływanie kajakami, rowerami wodnymi, wspinaczka, gry zespołaowe to była w tych dniach ich codzienność. Zdrowo zmęczeni i zadowoleni szczęśliwie wrócili do stęsknionych rodziców. Dowody na doskonałą zabawę w galerii zdjęć.
Intel inside 2d
16.06 naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele, wszystkim chyba znanej, firmy Intel. Klasa 2d znalazła się w gronie nielicznych uczniów, a nasza szkoła- szkół (poza nami jeszcze dwie warszawskie), które zostały objęte zajęciami pilotażowymi programowania skonstruowanych przez Intel- płytek. Byli najmłodszymi programistami w grupie pilotażowej! Zajęcia wymagały skupienia i zaangażowania. Wiedzą już, że mała płytka, może stać się termometrem, czujnikiem hałasu, wyświetlaczem napisów, czujnikiem światła. A wszystko to za sprawą programu, stworzonego przez programistę. Może uczniowie klasy 2d jeszcze nimi nie są, ale podstawy już mają :) Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Firmy Intel (Panu Andrzejowi i Panu Damianowi) za zorganizowanie tych jeszcze niecodziennych warsztatów.
Biało- czerwony czwartek
16.06 nasza szkoła zmieniła się w biało- czerwoną grupę kibiców. Już od 8.00 w naszych głowach i sercach brzmiała melodia: "Polska, biało czerwoni" i "Do przodu Polsko!". Z wielkim zapałem wyszliśmy na naszego Orlika by wesprzeć mentalnie grupę naszych Piłkarzy. I choć wynik 0:0 to wierzymy, że nasza moc była z nimi.
Dzień Owada
Klasa IIIe brała udział w Dniu Owada na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Naukowcy i studenci przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Uczniowie poznali rośliny przyprawowe, doili krowę, oglądali egzotyczne motyle, rozwiązywali zagadki przyrodnicze. Ich buzie były wymalowane w owadzie wzory.
Finał MINI EURO 2016
10 czerwca na Orliku SP 35 odbył się turniej finałowy MINI EURO 2016 z udziałem czterech najlepszych drużyn:
Francja (SP 48), Szwajcaria (SP 16), Niemcy (SP 11), Słowacja (SP 51)
Odbyły się dwa półfinały : Szwajcaria-Niemcy oraz Francja-Słowacja. Mecz z udziałem naszych zawodników, jak to ocenili trenerzy innych drużyn przybyłych na ceremonię zamknięcia Mistrzostw, był meczem godnym spotkania finałowego. Na cztery minuty przed końcowym gwizdkiem wynik był remisowy 3 : 3, dopiero po bardzo niefortunnej decyzji sędziego, minuta kary dla jednego z naszych zawodników, przeciwnik zerwał się do ataku i uzyskał prowadzenie 6 : 3.Pomimo tego, że różnica bramek dość znaczna, to spotkanie miało swoją dramaturgię, był to bardzo wyrównany pojedynek, ale niestety szczęście tym razem uśmiechnęło się do przeciwnika, a my w rezultacie zajęliśmy III – miejsce, które uważam jako trener jest bardzo dużym osiągnięciem i sukcesem świadczącym o bardzo dużym potencjale Naszej Drużyny dającym wiele zachęty do pracy w przyszłym sezonie. Dla nas było zaszczytem grać w obecności Pani Dyrektor, która przez cały Turniej była naszą wierną kibicką, o czym świadczy jej przyjazd na Finał do SP 35. Pragnę też tu z tego miejsca podziękować Wielkiemu wsparciu naszych Kibiców, tj.klasy sportowe IV a i V a wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami Małgorzatą Żełudziewicz oraz Danutą Staśkowską, którzy razem z nami byli w każdej szkole i na każdym meczu. Podziękowania należą się też wszystkim Kibicom, którzy byli z nami na naszym Orliku.
DZIĘKUJEMY : )
"Jak nie czytam, jak czytam!"
"Jak nie czytam, jak czytam!". Pod tą nazwą 10.06. 2016 r. w całej Polsce miało miejsce wydarzenie zmierzające do ustanowienia rekordu czytania książek w jednym momencie promując w ten sposób między innymi modę na czytanie dla przyjemności. Uczniowie w całym kraju zebrali się w swoich szkołach i wspólnie od godz. 10:00 czytali przez 10 min. SP 48 również wzięła udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Nasze czytanie rozpoczęło się wysłuchaniem piosenki pt. „Mole książkowe” w wykonaniu Kulfona i Moniki czyli bohaterów słynnego programu telewizyjnego pt. Prof. Ciekawski, a zakończyło wspólnym odśpiewaniem i odtańczeniem refrenu piosenki „Mól książkowy”. Do czytania włączyli się również pracownicy szkoły.
Jestem sobie mól książkowy – Mól książkowy
Daj mi książkę, masz mnie z głowy – Masz mnie z głowy.
Czytam to, co w rękę wpadnie
Gdy jest napisane ładnie
Bajki i opowiadania
Wiersze też są do czytania
Czytać jestem wciąż gotowy- Mól książkowy.
Więcej informacji na stronie: czytamy.org
Mistrzowie pięknego czytania
Jednym z licznych projektów programu „Książki naszych marzeń” był konkurs pięknego czytania i zachęcenia w ten sposób do sięgnięcia po książki z naszej biblioteki szkolnej. Wybrano w klasach 3-6 mistrzów pięknego czytania, którymi są:
- Maciej Łużny kl. 3a
- Emilia Borysiak –kl. 4a
- Wiktoria Seredyńska – kl 4b
- Tola Otrząsek – kl. 4c
- Filip Giżycki- kl. 4d
- Oliwia Grochowska – kl. 4e
- Antoni Byjoś – kl. 5a
- Oliwia Szczycińska –kl.5b
- Kamila Franczewska – kl. 5d
- Aleksandra Kubisiak – kl.6a
- Martyna Trybuła- kl.6b
- Anna Michalonek kl. 6c
- Karolina Nowaczyk kl. 6d
MSU dziękuje...
Mały Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje za tak liczne przyłączenie się do akcji zbiórki zabawek i gier na rzecz szpitala hematologicznego Świętego Mikołaja przy ul Unii Lubelskiej. Przedstawiciele MSU przekazali nasze obfite zbiory szpitalowi. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji w przyszłym roku i przypominamy, że podczas festynu będzie zorganizowana loteria fantowa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na zakup sprzętu medycznego.
3b i 4d na Szlaku Piastowskim
8 czerwca – środa
Wczesnym rankiem w doskonałych humorach wyjechaliśmy ze Szczecina, kierując się w stronę Gniezna. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Ostrów Lednicki. Wszyscy już wiemy, że jest to wyspa na Jeziorze Lednickim, gdzie swój piękny niegdyś gród miał Mieszko I, pierwszy władca Polski. Na ostrów przedostaliśmy się promem, bo mostów, które zbudowano w X wieku, już dawno nie ma. Będąc na wyspie mogliśmy wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądało życie w grodzie, jaką radość przeżywał książę Mieszko i jego żona Dobrawa, kiedy urodził im się syn, Bolesław, który później został pierwszym królem Polski i otrzymał przydomek Chrobry. Ciekawostką natomiast jest fakt, że na Ostrowie Lednickim toczy się akcja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. „Stara baśń”, wskrzeszająca zamierzchłe czasy pogańskich Słowian. Z Lednicy udaliśmy się do Gniezna, aby zwiedzić piękną, gotycką katedrę. Przed kościołem zobaczyliśmy olbrzymi pomnik króla Bolesława Chrobrego. W katedrze najbardziej zainteresował nas sarkofag z relikwiami św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami z jego życia. Pełni wrażeń dotarliśmy potem do „Grodu Piasta” w Chomiąży Szlacheckiej, gdzie mieliśmy zamieszkać
9 czerwca – czwartek
Po śniadaniu pojechaliśmy do Wenecji. Tak, to nie żadna pomyłka! Nie tylko Włosi mają swoje miasto na wodzie, my też mamy Wenecję koło Żnina. Znajduje się tam Muzeum Kolei Wąskotorowej – największy tego typu skansen w Europie oraz ruiny zamku Mikołaja Nałęcza, zwanego Diabłem Weneckim. Obejrzeliśmy stary, nieużywany już tabor wąskotorowy – lokomotywy i wagony oraz wysłuchaliśmy legendy o straszącym w ruinach właścicielu zamku. Dalszym etapem naszej wędrówki było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. W jednej ze zrekonstruowanych chat osady kultury łużyckiej dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie 2700 lat, gdzie spali, co jedli, jak się ubierali, jakimi narzędziami i bronią się posługiwali, jakie hodowali zwierzęta. Poznaliśmy również historię pieniądza, dowiedzieliśmy się jaką wartość miał pieniądz od czasów najdawniejszych aż po średniowiecze i na jakiej zasadzie działała mennica. Zobaczyliśmy kopie pierwszych polskich monet i własnoręcznie wybiliśmy kopię takiej monety.
10 czerwca – piątek
W piątek rano, pożegnawszy się z „Grodem Piasta” pojechaliśmy do Poznania. Najpierw trafiliśmy na Ostrów Tumski, gdzie w podziemiach katedry znajdują się groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zobaczyliśmy również, jak gród Mieszka wyglądał ponad 1000 lat temu, jego piękno i bogactwo. Z Ostrowa Tumskiego przejechaliśmy na Stary Rynek. Bardzo się spieszyliśmy i kilka minut przed godziną 12.00 staliśmy w olbrzymim tłumie turystów przed Ratuszem. Punktualnie w południe z jego wieży wyłoniły się bodące się poznańskie koziołki. Po krótkim spacerze po poznańskim Starym Rynku trafiliśmy do pięknego kościoła zbudowanego przez jezuitów, Fary Poznańskiej. I to było ostatni etap naszej wspaniałej wycieczki. Po dobrym obiedzie i lodach ruszyliśmy w podróż powrotną do Szczecina. A pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice.
Spotkanie z Janiną Ochojską
W związku z przyłączeniem się naszej szkoły do ogólnopolskiej akcji " Zamiast kwiatka niosę pomoc" Samorząd Uczniowski wraz z Małym Samorządem Uczniowskim został zaproszony przez inicjatora akcji- Gimnazjum nr 20 ,na spotkanie z panią Janiną Ochojską , której PAH firmuje ową akcję. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółami akcji.
http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/541/zamiast_kwiatka_niose_pomoc
POMOC ZAMIAST KWIATKA
Drodzy Rodzice, Uczniowie.
Nasza szkoła przystąpiła do przedsięwzięcia organizowanego przez Polską Akcję Humanitarną – Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy, które wspomogą poszkodowanych w wyniku konfliktu w Syrii. Włączając się w nią, angażujemy się w działania PAH mającym na celu pomoc dzieciom i dorosłym poszkodowanym w wyniku wojny domowej na terenie Syrii.
Jak pomóc?
Wystarczy nie kupować kwiatów na zakończenie roku, a pieniądze, które planowaliście wydać na ten cel wrzucić do puszki PAH ustawionej w holu szkoły 24.06.2016r.. Okażcie nauczycielom wdzięczność za ich pracę pomagając ofiarom konfliktu w Syrii. Nauczyciele naszej szkoły będą ogromnie wdzięczni za każdą wrzuconą do puszki złotówkę.
W zeszłym roku do akcji przyłączyło się ponad 200 szkół, zebrano 200 tys. złotych, dzięki którym PAH kończy właśnie budowę szkoły podstawowej w Pancha Kanya w Nepalu.
Szczegóły:
Archiwum Aktualności