Pierwsza, nasza wspólna zabawa w terenie w ramach "Miesiąca Przyrody "miała miejsce 1 kwietnia. Pogoda spłatała nam primaaprilisowego psikusa, bo zamiast przyjemnej wiosennej aury, było mokro i zimno! Spotkaliśmy się koło szkoły. Po turystycznym przywitaniu ruszyliśmy w drogę. Naszym celem było dotarcie do jeziorka Bartoszewo. Korzystając z autobusu i tramwaju dotarliśmy do Pilchowa. Stąd szlakiem czarnym a następnie czerwonym ruszyliśmy w kierunku jeziora. Trasa ciekawa. Było co podziwiać, bo miejsce jest wyjątkowo malownicze. Na szlaku rosną pomnikowe drzewa: dęby i buki liczące sobie ponad 400 lat. Minęliśmy pomnikowe okazy dębów Tata i Mama, nazwane tak na cześć Stefana i Barbary Kaczmarków – zachodniopomorskich krajoznawców. Maszerując świetnie się bawiliśmy. Mieliśmy do wykonania różnorodne zadania: m.in. Taniec Turysty, rzut szyszką do celu, rozwiązanie rebusów i krzyżówek przyrodniczych. Po dotarciu do Bartoszewa potwierdziliśmy zdobyte punkty w książeczkach odznak turystycznych: OTP oraz Turysta Przyrodnik.
Leśna Sobota
- 4
Lekcja ze zdrowego żywienia
19 kwietnia uczennice klasy 8d postanowiły podzielić się wiedzą na temat zdrowego żywienia oraz układu pokarmowego. Przeprowadziły lekcje we wszystkich klasach trzecich i przedstawiły swoim młodszym kolegom i koleżankom zasady zdrowego żywienia oraz Piramidę Zdrowego Żywienia. Celem lekcji było przede wszystkim uświadomienie dzieciom wpływu odżywiania na kondycję zdrowotną. Zachęta do zmiany stylu życia poprzez zdrowe odżywianie. Podczas tych zajęć uczniowie młodszych klas mogli się zintegrować i pracować w grupach.
Mikroskopowanie
Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję poćwiczyć mikroskopowanie. Obserwowali oni z zaciekawieniem elementy budowy organizmów niewidoczne gołym okiem. Mikroskop umożliwił im spojrzenia w głąb tajemniczego mikroświata przyrody. Dzięki możliwości mikroskopowania uczniowie udoskonalili umiejętność samodzielnej obserwacji pod mikroskopem obiektów: krwinki czerwone człowieka i żaby, komórki liścia moczarki kanadyjskiej, aparaty szparkowa liścia oraz wiele innych preparatów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego w tym człowieka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się preparaty narządów człowieka.
2
Warsztaty z geomorfologii
W ramach obchodów IV Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii, na terenie Szczecina odbył się GeoSpacer pt.: "Szczecin pod lodem?", którego uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły z klasy 8d. Geomorfologia to nauka o formach rzeźby powierzchni Ziemi oraz procesach je tworzących i modyfikujących.Do form geomorfologicznych zaliczamy m.in. procesy glacjalne. W poszukiwaniu śladów działalności lądolodu skandynawskiego wybraliśmy się w rejon Syrenich Stawów, południowych zboczy Wzgórz Warszewskich oraz pomnika przyrody "Głaz Niemierzyński". Spacer miał także charakter warsztatów obejmujących poznanie technik wierceń geologicznych w głąb powierzchni ziemi oraz metod obliczenia rozmiarów polodowcowych form terenu. Inicjatorem spaceru był Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego a wydarzeniom z terenu całej Polski patronowało Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich. Nasza Szkoła jako jedyna ze Szczecina, oraz druga z terenu województwa zachodniopomorskiego brała udział w tym ciekawym wydarzeniu.
2
Laboratorium młodego przyrodnika
5 kwietnia w ramach miesiąca przyrody, klasy 4, sprawdzały, dlaczego tereny zielone są potrzebne w miastach? Ósmoklasiści przeprowadzali doświadczenie, w którym wykazaliśmy po analizie wyników, że roślinność w aglomeracjach miejskich spełnia bardzo ważną rolę w zatrzymywaniu wody opadowej, nie doprowadzając do podtopień, które niestety coraz częściej się zdarzają po ulewnych deszczach.
Wniosek jest jeden - tereny zielone są potrzebne w miastach, bo oprócz walorów estetycznych i zdrowotnych zapobiegają powodziom!
11
1a i 3b na występie baletowym "Brzydkie kaczątko"
27.03 klasa 1a i klasa 3b wybrała się na występ baletowy podopiecznych Fundacji Balet "Brzydkie Kaczątko". Jedną z podopiecznych Fundacji jest nasza koleżanka z 3b, Natasza.
Uczniowie wybrali się na występ z niekrytą ekscytacją.
Spektakl na scenie Teatru Polskiego na Łasztowni bardzo przypadł do gustu naszym uczniom. Mogliśmy obserwować występy taneczne podopiecznych fundacji w każdej kategorii wiekowej, dzięki czemu widzieliśmy postęp jaki wykonują tancerze na przełomie lat.
Dzieci szczególnie zachwycone były najmłodszą grupą występującą w roli przesłodkich króliczków. Na dziewczynkach duże wrażenie zrobiły sceny z łabędziami oraz jedyny występujący tancerz - w roli koguta i łabędzia.
To było bardzo udane wyjście.
5
Klasy drugie i trzecie z wizytą w krainie baśni
W czwartek uczniowie klasy 7b, 8b i 8c zaprosili młodszych kolegów z 2 i 3 klas na spotkanie z bohaterami baśni. Dzieci obejrzały trzy inscenizacje baśni oraz odpowiedziały na wiele pytań dotyczących baśniowej tematyki. Wszyscy świetnie się bawili i aktywnie spędzili czas.
5
PODSUMOWANIE WOJEWODZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO OTWÓRZMY NASZE SERCA
16 marca 2023r. w Szkole Podstawowej nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Otwórzmy nasze serca”.
Zadaniem uczestników było napisanie wiersza inspirowanego tytułem konkursu. Pokazanie tego, co czują, o czym marzą, czego pragną młodzi poeci ze szkół podstawowych całego województwa.
Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Podczas uroczystej gali, w której udział wzięli nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z opiekunami, przedstawione zostały fragmenty utworów poetyckich młodych autorów. Recytatorzy z klas 4b oraz 7b pięknie zaprezentowali wiersze swoich rówieśników. Towarzyszyli im instrumentaliści – Tymon z klasy 4b, który zagrał na gitarze klasycznej oraz Stanisław z klasy 7b grający na saksofonie.
Słowa wierszy poruszyły wszystkich obecnych. Okazało się, że współcześni uczniowie potrafią w przejmujący i poruszający sposób ubierać w słowa swoje odczucia i spostrzeżenia dotyczące otaczającej ich rzeczywistości.
Przewodnicząca jury, pani Małgorzata Roszak, dokonała podsumowania konkursu, a następnie pani dyrektor Anna Rakowska wręczyła nagrody wszystkim laureatom oraz podziękowała nauczycielom – opiekunom, którzy pomogli uczestnikom konkursu zadbać o poprawność języka i wspierali młodych adeptów sztuki poetyckiej w procesie twórczym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy oraz ich opiekunom za podjęcie wysiłku i stworzenie oryginalnych, wzruszających, pełnych ciekawych spostrzeżeń utworów poetyckich. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja konkursu będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem.
Organizatorzy konkursu – nauczycielki języka polskiego oraz nauczycielka bibliotekarka
11
Zabawy 2a z Codey Rocky
Uczniowie klasy 2 a przekonali się, iż sympatyczny robot Codey Rocky bawi i uczy, pokazując, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą! Zadaniem robota jest rozwijanie umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia, poprzez wprowadzenie użytkowników w fascynujący świat programowania, robotyki, a nawet sztucznej inteligencji. Na zajęciach uczniowie korzystali z aplikacji Makeblock, dzięki której mogli sterować robotami. Mapa odwzorowująca miasto pozwaliła na zabawę robotem - sterując tabletem.
Uczniowie mogli wykonywać zadania polegające na zaprogramowaniu drogi robota (bloki ruchu), aby docierał do oznaczonych miejsc parkingowych lub wykorzystać czujnik Codey Rocky i zaprogramować tryb śledzenia linii, aby robot poruszał się automatycznie po narysowanych czarnych liniach. Zadania były bardzo ciekawe, a uczniowie świetnie się bawili.
21
Dzień Uśmiechu, czyli radośnie witamy wiosnę!
21 marca, jak co roku cieszymy się z nadejścia wiosny. W naszej szkole szczególnie przeżywamy ten dzień, ponieważ jest to również od tego roku nasz DZIEŃ UŚMIECHU! Ponieważ jesteśmy szkołą im. Kawalerów Orderu Uśmiechu staramy się wpisywać w każde wydarzenie związane z Orderem Uśmiechu. Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Historycznie było to pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata. Stąd nasze świętowanie.
Jak świętowaliśmy?
Klasy 1-3 zorganizowane miały zajęcia sensoplastyczne, informatyczne, sportowo-taneczne, zakończone kolorowym, uśmiechniętym korowodem na czele z Panią Wiosną i postaciami z bajek – Minionkiem i Tygryskiem.
Klasy 4-8 miały okazję z uśmiechem wykazać się humanistycznie. Tworzyli fraszki, plakaty nt. dobra i uśmiechu, przedstawiali scenki tematyczne i układy taneczne.
Ze względu na wspaniałą zabawę naszych Uczniów, nieocenione zaangażowanie nauczycieli, mnóstwo uśmiechów zebranych wciągu całego dnia, Dzień Uśmiechu w naszej szkole wpisujemy na listę imprez obowiązkowych naszej szkoły :).
Reportaże:
68
8d i 8 f w sali Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego
15 marca 2023r. uczniowie klas 8d i 8 f w sali Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego wysłuchali wykładu na temat frazeologizmów, który wygłosiła doktorantka tegoż uniwersytetu p. Karolina Szumiato. Uczniowie dowiedzieli się: jakie cechy mają frazeologizmy; gdzie znaleźć ich znaczenie; na czym polegają błędy w użycie frazeologizmów. Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziło tłumaczenie znaczeń wybranych frazeologizmów i wskazywanie na ich pochodzenie.
Uczestnicy nie dali się zapędzić w kozi róg i wszystko poszło jak z płatka. Było nam tym bardziej miło słuchać ciekawego wykładu, że Pani Karolina jest absolwentką naszej szkoły. Może za kilka lat niektórzy dzisiejsi ósmoklasiści staną się studentami Uniwersytety Szczecińskiego?
Wykład jest jednym z wydarzeń Miesiąca Języka Polskiego organizowanego w naszej szkole. W kwietniu w sali Biblioteki Międzywydziałowej US zostanie zorganizowana wystawa prac prezentujących frazeologizmy. Autorami ilustracji będą oczywiście uczniowie i uczennice naszej szkoły.
Dziękuję p. Karolinie Szumiato
w imieniu uczestników,
Małgorzata Roszak
OZOBOTY w 2a, czyli CAŁKIEM INNE SPOJRZENIE NA PUZZLE
Dzisiejszy poranek minął nam na kodowaniu Ozobotów. Zabawę zaczęliśmy od tworzenia zupełnie dowolnych tras. Wykorzystaliśmy do tego puzzle z fragmentami dróg (prostych, łuków, skrzyżowań) oraz zawierające różne komendy, między innymi decydujące o kierunku poruszania się robota na skrzyżowaniu, decydujące o tym z jaką prędkością będzie się on przemieszczał i kilka innych. Uczniowie szybko zauważyli, ze czasami trzeba coś zmienić, pokombinować, bo inaczej trasa prowadzi donikąd. Sporo frajdy sprawiło dzieciom umieszczanie puzzli funkcyjnych i sprawdzanie co się zadzieje, właściwie karta z kodami graficznymi po kilku minutach aktywności okazała się niepotrzebna. Kolejnym zadaniem było ułożenie trasy z komendami wydawanymi przez kolegę lub koleżankę. To była wspaniała zabawa dzięki której wiemy, że można szukać wielu rozwiązań problemu, stopniując przy tym trudność zadań.
24
Dzień otwarty naszej szkoły
03.03.2023 r. nasza szkoła otworzyła swoje progi dla wszystkich, którzy planują od 1 września 2023 rozpocząć karierę ucznia lub "zerówkowicza". Goście dopisali i mamy wrażenie, że świetnie się bawili. Nasza szkoła ma wiele do zaoferowania i dzisiaj staraliśmy się to wszystko przedstawić. Szczególnie, że w prezentację swojej szkoły zaangażowani byli poza zawsze przygotowanymi nauczycielami, uczniowie naszej szkoły. Nie obyło sie bez smakołyków przygotowanych przez Rodziców. Bardzo wszystkim DZIĘKUJEMY i choć dla niektórych był to 12-godzinny czas w szkole...warto było. Zapraszamy naszych Gości na dużej...od 1 września :). A teraz czas na rekrutację...rusza od 6 marca!
62
Tablica ruszyła :)
Atak plastycznych talentów w naszej szkole. Czarna tablica stała się...radośnie kolorowa! Nasi uczniowie, nauczyciele, a nawet Rodzice zostawili dzienny ślad! Dzienny, ponieważ jutro tablica przywita ich na nowo swoją gotową do rysowania czystością :). Będziemy zbierać dzienne tablicowe tworzenia :) I...telewizja przyszła :) nasza szkolna:)
8
Strefa RELAKSU ukończona!!!
Dzisiaj, tj. 01.03.2023 r. o godz. 17:00 po ponad dwutygodniowej ciężkiej pracy WSPANIAŁEJ DRUŻYNY RODZICÓW SP48 objawiła się w pełnej krasie nasza STREFA RELAKSU, tzw. strefa CHILL. Jest pieknie, cudownie, relaksacyjnie. To miejsce, w którym można odpocząć na poduchach, poczytać książki, pograć w gry planszowe, szachy, itp. a nawet odrobić lekcje. Od jutra czarna ściana pokryje się kolorowymi rysunkami...bo po to została stworzona. To pierwsze takie miejsce w naszej szkole...myślimy nad kolejnymi :).
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSPANIAŁEJ DRUŻYNIE RODZICÓW SP48, a w szczególności:
p. Ewelinie Wijas (Mamie Filipa), p. Renacie Cocek-Zaborskiej i p. Krzysztofowi Zaborskiemu (Rodzicom Weroniki), p. Beacie Kiszakiewicz (Mamie Mai), p. Agnieszce Baryłowicz (Mamie Niny i Marcina), p. Agnieszce Lorczak (Mamie Hani), p. Tomaszowi Junakowi (Tacie Tymka), p. Sławomirowi Gabryniewskiemu (Tacie Bogusia i Julii), p. Danielowi Kardaszowi (Tacie Tosi i Jakuba), p. Piotrowi Antonowiczowi (Tacie Antosia), p. Danielowi Urynowiczowi ( Tacie Bartka i Zosi), pp. Aleksandrze i Marcinowi Fajks-Patrzałek (Rodzicom Amelki i Nel), p. Leszkowi Kotwińskiemu (Tacie Emilki), p. Radosławowi Lenartowi (Tacie Dobrusi i Ludmiły), p. Michałowi Kupisowi (Tacie Adama), p. Kamilowi Cenkała (Tacie Zosi), p. Rafałowi Zalewskiemu (Tacie Borysa), p. Łukaszowi Bocian (Tacie Ksawerego i Zuzi), pp. Aleksandrze i Michałowi Matusiewicz (Rodzicom Ani), p. Maciejowi Dąbkowskiemu (Tacie Gabriela). Dziękujemy również Ekipie p. Serhiia: p. Wasylowi i p. Tarasowi), Pracownikom szkoły, oraz każdemu Kto choć na chwilkę przyczynił się do stworzenia tego pięknego miejsca, dla naszych DZIECI. Pomoc Każdego okazała się na wagę złota...
WSPANIAŁA WSPÓŁPRACA ZE WSPANIAŁYMI RODZICAMI.
EFEKT CUDOWNY!
DZIĘKUJEMY!
19
Choć miesiąc krótki...jakże obfity...czyli o Miesiącu Informatyki
Jak co roku luty jest miesiącem, w którym organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia służące nabywaniu umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz posługiwania się technologią informacyjną. W ramach obchodów Miesiąca Informatyki zrealizowano szereg działań.
Pierwszym najbardziej istotnym dla bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej było przybliżenie zagrożeń płynących z Internetu. Podczas lekcji informatyki i zajęć komputerowych uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich filmów edukacyjnych, które stanowiły wstęp do rozmów na temat Cyberprzemocy i sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Na korytarzach szkoły zostały powieszone plakaty, gazetki i prace uczniów. Zawarta w nich tematyka dotyczyła Netykiety, bezpieczeństwa w sieci, przydatności Wikipedii, mowie nienawiści i kampanii - Stop hejt.
Uczniowie klas starszych przygotowali wystawę modeli urządzeń komputerowych. Nie zabrakło plakatów prezentujących dokonania sławnych informatyków. Sławne postaci i ich osiągnięcia zostały również ujęte w przygotowanych przez uczniów prezentacjach PowerPoint.
Praktyczne wykorzystanie umiejętności programowania dawały ogłoszone konkursy: „Moja walentynka” – Scratch, opracowanie w programie grafiki 3D spersonalizowany projekt breloka do kluczy w naszej szkole.
Swoje umiejętności praktyczne uczniowie realizowali podczas konkursu „Mistrz klawiatury” oraz w zabawie QR Code.
Najmłodsi uczestniczyli w zabawach przygotowujących do nauki programowania przygotowanych przez p. Beatę Nowak. Dzięki nim zdobywały umiejętności logicznego myślenia, analizowania sytuacji, poszukiwania różnych dróg dojścia do celu oraz wyboru najlepszego rozwiązania w sytuacji problemowej.
Podczas przerw obiadowych otwierana była „Kawiarenka tabletowa”, w której wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zmagać się w grach edukacyjnych.
Ostatni dzień nauki stał pod hasłem „Kolorowy początek ferii”. W tym dniu kolorem obowiązującymi był: R (red) – czerwony, G(green) – zielony, B(blue) – niebieski. Zwieńczeniem Miesiąca Informatyki było wykonanie zdjęć „koleżeńskich trójek RGB”.
Wszystkie podejmowane działania w naszej szkole przebiegły w przyjaznej i miłej atmosferze. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i udział we wspólnej zabawie.
42
Walentynki
Poniżej prace w konkursie na najpiekniejszą Walentynkę. Wyniki niebawem :)
8
Luty w naszej świetlicy
Luty ,choć krótki przez ferie zimowe, był bardzo pracowitym miesiącem dla Świetlików.
Podczas dwóch tygodni dzieci przygotowywały się do szkolnego balu karnawałowego dowiedziały się o zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu oraz sposobach ich zapobiegania w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. Celem tego dnia było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do sieci, a także promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Świetliki obchodziły także Dzień Pizzy- smakołyku, którego amatorami są chyba wszyscy.
Zapoznały się także z zasadami bezpieczeństwa , obowiązującymi podczas zabaw na śniegu i lodzie w czasie wyjazdów zimowych.
Wraz z Małym Samorządem Uczniowskim nasi wychowankowie przygotowali pocztę Walentynkową, dzięki której mogli wyrazić swoją sympatię koledze bądź koleżance.
Podczas wszystkich tych zajęć uczniowie zagłębiali wiedzę oglądając filmy edukacyjne, rozmawiając z wychowawcami, rozwiązując zagadki i kalambury tematyczne, a przy okazji powstawały piękne prace plastyczne dekorujące nasze tablice.
Wszystkim Świetlikom i ich rodzicom życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.
Wychowawcy świetlicy ⛷️❄️☃️
31
Mini playback show
31 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyła się impreza integrująca całą społeczność uczniowską. Samorząd uczniowski przygotował konkurs “Mini playback show”. Konkurowali ze sobą uczniowie w różnych przedziałach wiekowych klasy 1-4, 5-6, 7-8. Mimo nieśmiałości, wystąpiło trochę osób. Gratulujemy im wszystkim odwagi i dystansu do siebie. W tym wydarzeniu zabawa była najważniejsza. Oczywiście występy oceniała komisja konkursowa w składzie Pani Anita Leonowicz, Pani Ewa Mazurkiewicz, Pani Ewa Ott - Kamińska oraz uczennice z samorządu Kamila Mazur i Michalina Strzępka. Przed każdymi występami uczniów, zagrzewała do walki grupa z samorządu wraz z opiekunem w piosence Whitney Houston - I Wanna Dance With Somebody. Swoim występem rozluźnili atmosferę na sali i pokazali, że nie zawsze musi być wszystko idealnie. Dziękujemy za zaangażowanie poświęcenie wolnego czasu: całej komisji, prowadzącym, szkolnej telewizji, ekipie sprzętowej z Panem Krzysztofem Perłowskim na czele, Pani Ewie Mazurkiewicz i pracownikom administracyjnym za dekorację. Ze względu na dużą liczbę uczniów w naszej szkole nie wszyscy mieli możliwość obejrzenia występów, dlatego załączamy filmiki nagrane przez telewizję szkolną. Może nie oddają idealnie całego przebiegu imprezy i atmosfery, ale zawsze to coś.
Oto wygrani:
kategoria 1-4 – Zosia Chutorańska w piosence “Nie mówimy o Brunie”
Kategoria 5 – 6 – grupa dziewcząt z klasy 6c – Nina Bilińska, Paulina Stelmaszyk, Helena Klęsk w piosence Dua Lipa “Levitaiting”
Kategoria 7 – 8 – grupa dziewcząt z klasy 8e – Hania Stankiewicz, Basia Gadomska, Lena Izdebska, Lidia Bandur, Maja Kernstein w piosence Spice girls “Wannabe”.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy na filmy poniżej.
5
Podsumowanie akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów.
Podsumowując, w zbiórce zebraliśmy:
- 926 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
i otrzymaliśmy bon w wysokości 93 zł do wykorzystania na papiernicze nagrody rzeczowe. Zakupiony zostanie papier ksero i pisaki suchościeralne.
Archiwum Aktualności