W ramach Miesiąca Sztuki, w ubiegły piątek odbyły się w naszej Szkole audycje pn. "Śladami Oskara Kolberga". Podczas zajęć poznaliśmy: polskie tańce narodowe, różne zabawy regionalne, instrumenty ludowe, pieśni, gwarę, stroje, zwyczaje, obrzędy oraz dowiedzieliśmy się czym jest folklor, etnografia i kim był Oskar Kolberg. Poznaliśmy również pojęcia czym jest kolęda i pastorałka. Na finał zaśpiewaliśmy wspólnie wybrane kolędy. Wydarzenie przygotowała Pani Ewa Ott-Kamińska - nauczyciel muzyki w naszej szkole, która jest jednocześnie dyrektorem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Pieśni, tańce i kolędy zaprezentowali m.in. nasi uczniowie, tańczący w "Szczecinianach", a wspomogli Ich koledzy i koleżanki z Zespołu. Dziękujemy serdecznie za piękną lekcję tradycji, zwyczajów i przedstawienie nam bogactwa polskiej kultury. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęciowej.
"Śladami Oskara Kolberga"
- 10
Warsztaty Świąteczne
Tuż przed przejściem na zdalne nauczanie... magia świąt zagościła w naszej szkole. Działo się dużo. Od świętowania w klasach, w pokoju nauczycielskim po warsztaty podczas przerw lekcyjnych. Aby wprowadzić nas wszystkich w ten przedświąteczny klimat, samorząd uczniowski zaprosił na “Warsztaty Świąteczne”. 17 grudnia można było przyjść do szkoły w świątecznym sweterku. Fantazja naszych uczniów i nie tylko była zadziwiająca. Dodatkowo podczas warsztatów wykonywaliśmy ozdoby choinkowe, którymi można było udekorować swoją choinkę w domu, szkolną lub właśnie swój “świąteczny” sweterek. Również “dzieliliśmy się życzeniem”. Nawet renifery zagościły na zajęcia chemii, gdzie wykonywały magiczne doświadczenia. Czas spędzony podczas przerw umilała muzyka świąteczna. Niektórzy nawet śpiewali. Dziękujemy wszystkim z zaangażowanie. Było miło i świątecznie. Obejrzyjcie zdjęcia.
20
CMI życzy...
Pięknych, zdrowych, dobrze zaprogramowanych, z elementem miłej niespodzianki Świąt, pięknego czasu przepełnionego rodzinnym ciepłem
oraz szczęśliwego Nowego Roku
Kolęda z życzeniami od naszych uczniów...
5a i 5b w świątecznym nastroju...
10 grudnia klasy 5a i 5b w świątecznych nastrojach przyłączyły się do akcji dekorowania choinki na szczecińskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Ozdoby zostały wykonane własnoręcznie przez uczniów. Zimowa aura dopisała i można było poczuć prawdziwie świąteczny klimat! Mamy nadzieję, że nasza choinka Wam się podoba.
2
Bardzo dziękujemy!
Bardzo dziękujemy wszystkim Dzieciom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom
za udział w akcji PCK „Góra Srebra”, w której nasza szkoła brała udział po raz kolejny w okresie od września do listopada 2021r . Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się zebrać kwotę w wysokości 2 055,98 zł. Pozyskane pieniądze będą wykorzystane na statutową działalność organizacji i pomoc doraźną dla osób najbardziej potrzebujących.
Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za dobre serca. Już po raz kolejny potwierdziło się motto
„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie”.
Świąteczne pierniczki -warsztaty piekarnicze
7 grudnia uczniowie klas 0a i 0b wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do piekarni „U Piekarzy” na ulicę Niemierzyńską. Dzieci poznały pracę piekarza oraz cały proces technologiczny produkcji pierniczków. Z dużą ciekawością śledziły cały proces wypieku pierników. Również zabytkowe piece wzbudziły ich zainteresowanie. Dowiedziały się na czym polega praca piekarza, co to jest receptura , z czego zrobiony jest kolorowy lukier i dlaczego pierniki tak pięknie pachną. Jednak najciekawszym wyzwaniem dla naszych milusińskich było samodzielne wykrawanie i lukrowanie swoich pierników według własnego pomysłu. Smakowite i kolorowe ciastka zostały zabrane do domu. Po dzisiejszych warsztatach możemy powiedzieć, że przygotowania do świąt już rozpoczęte. Zapach pierników wprowadził nas w magiczny czas zbliżających się świąt.
10
Wycieczka do Muzeum Techniki i komunikacji
7 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Muzeum Techniki i Komunikacji- najmłodszego muzeum w Szczecinie mieszczącego się w starej zajezdni tramwajowej przy ulicy Niemierzyńskiej. Dzieci były zachwycone eksponatami znajdującymi się w Muzeum, szczególną uwagą obdarzyły samochody o ponad stuletniej historii oraz motocykle i tramwaje. Dowiedziały się kto to jest motorniczy. Z dużym zaciekawieniem oglądały również stare maszyny do pisania, do szycia, jak również radioodbiorniki i telewizory z dziewiętnastego wieku.Motoryzacyjna wycieczka okazała się wspaniałą lekcją historii.
9
Smartfloorowe Mikołajki w 2a
6 grudnia pojawiła się w naszej klasie interaktywna podłoga, a także Roboty Codey Rocky z którymi zgłębialiśmy tajniki programowania. Uczyliśmy się poprzez zabawę. Rozwijaliśmy naszą spostrzegawczość, sprawność fizyczną, szybkość reakcji, uczyliśmy się także pracy w grupie. Łapaliśmy baloniki, prezenty, kopce kreta, świetnie się przy tym bawiąc.
Serdecznie dziękujemy Mamie Oli za to innowacyjne spotkanie.
To był magiczny dzień! Wyjątkowy!
17
I po Andrzejkach
W naszej szkole 30 listopada odbyły się wróżby andrzejkowe. Stanowiska z wróżbami zostały ustawione obok pokoju nauczycielskiego. Tego dnia uczniowie wróżyli sobie świetlaną przyszłość. Obejrzyjcie zdjęcia. Pozdrawiam samorząd uczniowski.
2
PACZUSZKA DLA MALUSZKA Z MAŁYM SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM
To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Symbolem akcji od samego początku jest specjalna „paczuszkowa” bombka.
Co musimy zrobić? Przygotować paczkę z artykułami higienicznymi, takimi jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła i zostawić ją pod jedną z przygotowanych choinek, a w zamian wziąć “Paczuszkową” bombkę, która dumnie może stroić naszą szkolną choinkę😊
Pomóżmy tym najmniejszym i najsłabszym. Tworzymy MAŁY Samorząd, ale razem mamy WIELKĄ moc.
Rzeczy prosimy przynosić do świetlicy szkolnej do 20 grudnia.
Opiekunowie MSU
Katarzyna Piekarska
Marta Przybyszewska
Mikołajki w Zeróweczce
,,Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko,
poruszyły się zasłonki!
Chyba już go widzę! Chyba już go słyszę,
zabrzęczały jego sanek dzwonki!
Dzyń, dzyń, dzyń – Mikołaju Święty!
Dzyń, dzyń, dzyń – przynieś nam prezenty!”/sł. Maria Tomaszewska/
6 grudnia to szczególna data dla każdego dziecka, gdyż w tym właśnie dniu na całym świecie św. Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci. To jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Nasze dzieci przygotowały się do niego bardzo starannie, najpierw pisały listy do Mikołaja o prośbą o spełnienie najskrytszych marzeń, później uczyły się wierszyków i piosenek, dowiedziały się gdzie mieszka i żyje Mikołaj i na czym polega jego praca. W końcu nadszedł ten upragniony dzień i Mikołaj odwiedził naszą szkołę. Przed spotkaniem z nim dzieci obejrzały przedstawienie teatralne „Zimowa opowieść choinkowa”, z którego dowiedziały się o świątecznych tradycjach i obyczajach, co to jest kolęda i oczywiście o spotkaniu z tym, który sprawia, że na Boże Narodzenie czeka się niecierpliwie przez cały długi rok - świętym Mikołajem. Po przedstawieniu pojawił się wyczekiwany gość, była krótka rozmowa, piosenki wiele radości i wspólna fotografia. Na koniec spotkania Mikołaj wręczył naszym milusińskim drobne upominki i zapewnił, iż wróci do nas za rok. Wierzymy, że spełni daną obietnicę, a my będziemy na niego czekać przez następne dwanaście miesięcy z wielką niecierpliwością.
9
Podziękowania
Kochani Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
Bardzo dziękujemy za udział w akcji dla osób bezdomnych. Wasze gorące serca sprawią, że innym w te święta będzie ciepłej i przyjemniej.
W piątek pan Mariusz, który organizuje pomoc dla osób bezdomnych, przyjechał po zebrane przez nas skarpetki i rękawiczki. Był zaskoczony ich ilością, bardzo ucieszył się z naszej współpracy i podziękował w imieniu potrzebujących.
Napisał też o nas na swoim portalu INFO Szczecin!
Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach!
Szkolny Klub Wolontariatu
Andrzejki w klasie 2c
Andrzejki obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża, bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku. Dzisiaj wróżby i zabawy andrzejkowe mają na celu przybliżyć dzieciom słowiańskie tradycje naszych pradziadków. Klasa 2c również przystąpiła do wspólnej zabawy. Każda panna i każdy kawaler - oczywiście z przymrużeniem oka dowiedzieli się co ich czeka w przyszłości, kto pierwszy się ożeni, wyjdzie za mąż, jaki zawód będą wykonywali i jak będzie miała na imię ich przyszła „druga połówka”. Wróżby sprawiły dzieciom wiele przyjemności i wywołały mnóstwo emocji. Niestety na kolejne spotkanie andrzejkowe musimy czekać cały rok!
"Dawniej niż wczoraj, a może jeszcze wcześniej..."
30.11. uczniowie klas czwartych mieli okazję poznać tajniki pracy archeologa. Odwiedził nas dr Przemysław Krajewski pracownik Katedry Archeologii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Dzień Postaci Historycznych
Dzień Postaci Historycznych za nami.
Oto kto nas odwiedził:
45
NAJLEPSZY HISTORYCZNY FOTOMONTAŻ
Oto prace uczniów klas IV-VIII, biorących udział w konkursie na Najlepszy historyczny fotomontaż.
Zapraszamy do oglądania
34
MIESIĄC HISTORII
Listopad upływał pod znakiem historii.
W minionych dniach uczniowie klas 0 wzięli udział konkursie plastycznym "Piękna nasza Polska cała" oraz "Konkursie pieśni patriotycznej".
Tymczasem uczniowie klas starszych rywalizowali w ramach "Turnieju wiedzy o historii Polski". Na korytarzach nie brakuje rownież wystaw i gazetek o tematyce historycznej przygotowanych przez uczniów klas 1-3. Więcej w fotorelacji.
6
Spotkanie z Honorowym Krwiodawcą
Łączy nas krew, która ratuje życie.
Listopad to miesiąc Honorowego Krwiodawstwa, dlatego 25 listopada 2021r. klasa 8 b gościła na lekcji zasłużonego i odznaczonego Złotym Medalem Zasługi Honorowego Dawcę Krwi, wieloletniego członka PCK
i oficera Straży Granicznej p. Artura Ochała .
Po ciekawej pogadance na temat krwi, krwiodawstwa i krwiolecznictwa można było usłyszeć odpowiedzi na zadawane pytania, a było ich bardzo dużo. Pan Artur odpowiadał wyczerpująco na każde pytanie i podawał przykłady z własnego życia oraz dzielił się doświadczeniami swoich kolegów krwiodawców.
Każdy uczeń otrzymał zestaw ciekawych zakładek, ulotek, ciekawostek o pracy Regionalnych Ośrodków Krwiodawstwa oraz Karty ICE, na których zapisuje się dane osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku czy innego nieszczęścia.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Na pożegnanie uczniowie, dziękując za wizytę wyrazili swój wielki szacunek za godną naśladowania postawę, dobrowolne, wieloletnie oddawanie własnej krwi i ratowanie zdrowia i życia chorych.
Informacje z pogadanki znają się wkrótce na gazetce PCK na II piętrze.
Zasłużony Gość obiecał zawitać jeszcze do naszej szkoły i spotkać się z chętnymi klasami, aby opowiedzieć swoją historię związaną z Honorowym Krwiodawstwem.
Opiekun SK PCK
Warsztaty SmartUp! Kids
23.11. nasza szkoła brała udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski, dotyczących odnawialnych źródeł energii.
Uczniowie podczas spotkania, na przykładzie stworzonego wspólnie modelu budynku, poznali wpływ OZE na utrzymanie ciepła i obniżenie opłat za ogrzewanie. Dużym zainteresowaniem cieszył się także tor, na którym poruszały się samochodziki zasilane energią słoneczną.
Doświadczenia uświadomiły nam jak duży wpływ mają OZE na środowisko i życie codzienne.
2
Archiwum Aktualności