5 listopada to Światowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji samorząd uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. W starej części szkoły zostało przygotowane stanowisko z Quizem do rozwiązania i ścianką fotograficzną do wykonywania zdjęć. Na pytania odpowiadano tylko podczas przerw lekcyjnych. Czas umilała wszystkim muzyka “Bajkowa”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.
Dzień Postaci z Bajek
- 15
“Święto Dyni”
29 października 2021r samorząd uczniowski zaprosił społeczność uczniowską do wspólnej zabawy „Święto Dyni”. W tym dniu można się było przebrać. Kostium miał dotyczyć dyń czy jesieni, warzyw lub bajek, baśni, filmów związanych z tą tematyką. Można było wykorzystać kolor pomarańczowy (np. cały strój w tym kolorze). Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. Były też tańce przebranych osób na sali gimnastycznej, podczas przerw lekcyjnych oraz konkurs plastyczno - techniczny. Najlepsze prace zostały nagrodzone tj. Klasa 8a, 5a i 8b. Dziękujemy wszystkim za zabawę. Obejrzyjcie zdjęcia poniżej.
34
List do Mikołaja
Wielkimi krokami zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia i odwiedzin Mikołaj w naszych domach. Dzieci z zerówek postanowiły napisać list do świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone prezenty. Mimo, iż nasi podopieczni nie znają jeszcze liter i nie potrafią pisać , to jednak ich listy były czytelne i piękne z kolorowymi rysunkami. Listy zostały spakowane do koperty, koperta zaadresowana do Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Wspólnie z paniami dzieci udały się do urzędu pocztowego, gdzie każde chętne dziecko miało możliwość przyklejenia zakupionego znaczka. Oklejona koperta została umieszczona w skrzynce pocztowej, skąd wyruszyła w daleką podróż do Laponii. Teraz pozostało czekać na święta i wizytę Mikołaja. Niech się spełnią wszystkie marzenia!
6
„Szkoła do hymnu”
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję ”Szkoła do hymnu”. W środę 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych uroczyście odśpiewały w swoich salach hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Jej celem jest zachęcanie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowania szacunku wobec polskich symboli narodowych.
103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Manifestowanie przywiązania do symboli narodowych jest formą patriotyzmu, która nieodzownie związana jest ze świętami państwowymi. Uczniowie SP48 doskonale o tym wiedzą. Dlatego też aby uczcić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego", z dumą nosiliśmy kokardy w barwach narodowych.
6
Rodzinna wystawa z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Polska - to wieś i las
i zboże w polu,
szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, na tobą.
Polska- to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas młodszych wraz ze swoimi rodzinami wzięły udział w wystawie prac plastycznych. W tym roku rodziny miały do wyboru dwa tematy: ilustracja do fragmentu wiersza Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?” oraz „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”.
Wyróżnienia w tym roku otrzymali:
„Co to jest Polska?”
- Filip Radziejewski 0A
- Hanna Weryk 1A
- Ewa Żukowska 2B
- Józef Celich 2C
- Anastazja Kujawa 3D
- Borys Zalewski 3D
„Drzewo genealogiczne mojej rodziny”
- Lena Trzecińska 0A
- Filip Radziejewski 0A
- Elena Czaja 1E
- Bartłomiej Milewski 3B
- Tymon Diering 3B
- Filip Myk 3D
Wszystkim dzieciom i im najbliższym gratuluję pięknych i bardzo pomysłowych prac.
Beata Kłosowska
10
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. Dla uczniów klasy 1a była to dobra okazja, by zaprezentować swoje ulubione bajki, rozwijać wyobraźnię, pamięć, poznawać nowe słowa oraz kształtować właściwe postawy moralne. Dzieci opowiadały bajki oraz przedstawiały postaci, które świetnie znają. Poznały także nową baśń o zaklętym wężu, do której wykonały przepiękne prace plastyczno – techniczne (węże z włóczki). Ponadto wszyscy uczniowie zatańczyli do utworu „Despacito” wcześniej odkodowując kroki taneczne. Brali także udział w quizie przygotowanym przez Samorząd Szkolny. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Pamiętajcie, czytajcie bajki samodzielnie lub z rodzicami - są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
10
Skład Samorządu Uczniowskiego
We wrześniu w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Prawo do głosu miała cała społeczność uczniowska i grono pedagogiczne z wyjątkiem małego samorządu (klasy 1-3). Niestety w tym roku szkolnym była niska frekwencja wyborców. Po podliczeniu głosów i analizie wyborów przedstawiamy nowy skład samorządu uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022. Ze względu na dużą ilość uczniów w szkole postanowiono, że:
Skład samorządu uczniowskiego wraz z zakresem działalności:
Piskorowska Hanna 8a - przewodnicząca
Śpiewakowska Amelia 8d – opieka nad klasami 7- 8 - wiceprzewodnicząca
Frątczak Zofia 8c – opieka nad klasami 6 - wiceprzewodnicząca
Łukjanowicz Katarzyna 8d- opieka nad klasami 4 - 5 - wiceprzewodnicząca
Członkowie
8a
-
Jakub Bogusławski
-
Miłosz Chojnacki
-
Oskar Juszczyk
-
Łukasz Karasiewicz
-
Lena Stefańczyk
-
Karol Didłuch
8b
-
Bogdan Krzykanowski
-
Jadczuk Zuzanna
8d
-
Amelia Antkiewicz
-
Michał Bajor (sprzęt)
-
Brian Clark
-
Julia Drywa
-
Joanna Ilcewicz
-
Przemysław Jakowiec
-
Barbara Piela
-
Krzysztof Urbala (sprzęt)
-
Reszczyńska Zuzanna
7a
-
Matylda Kosmalska
-
Oliwia Kwiatkowska
-
Filip Gnat
7b
-
Nikola Bielek
-
Julia Bobak
-
Piotr Majewski
-
Kamila Mazur
-
Marta Stopa
7c
-
Nina Baryłowicz
-
Malina Hrycan
-
Julia Jasiek
-
Marcel Tracz
7d
-
Maja Czarnecka
7e
-
Maja Kremnstein
-
Uliana Kulowa
-
Krzysztof Kesselring
7f
-
Błażej Zazulak 7F
-
Adam Szymaszkiewicz
6c
-
Anna Borysiak
Uczniowie wybrani do Samorządu Uczniowskiego nie mogą posiadać ujemnych punktów z zachowania (liczone od 26.10.2021r.).
Uczeń w samorządzie powinien “świecić” przykładem dla innych, zarówno na terenie szkoły jak i poza nią.
-
Galowy Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
18 października 2021 r. w Operze na Zamku w Szczecinie odbył się wyjątkowy, Galowy Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. W Zespole tańczy i śpiewa wielu uczniów naszej szkoły. Tym bardziej gratulujemy pięknego wydarzenia, które zakończyło się owacjami publiczności na stojąco. Przedstawiamy kilka zdjęć z koncertu.
10
Światowy Dzień Chleba
Uczniowie klas 1a i 2c obchodzili Światowy Dzień Chleba, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości, ale spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur, dlatego dzieci z zaciekawieniem poznawały jego historię na podstawie filmu „Od ziarenka do bochenka”. Prezentowały również wiele rodzajów pieczywa, poznawały przysłowia z nim związane, a także wykonywały plakaty. Oczywiście nie obyło się bez degustacji. Ponoć nigdzie na świecie chleb nie smakuje tak dobrze jak w Polsce. I coś w tym jest! Kochamy chleb i umiemy go robić!
21
Pasowanie na zerówkowicza
Dzień 13 października stał się bardzo ważnym dniem dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, ponieważ stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W tym dniu odbyło się pasowanie na zerówkowicza. Mali artyści rozpoczęli je częścią artystyczną. Zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po tej części pani wicedyrektor Hanna Drygas dokonała ceremonii pasowania na zerówkowicza, a wychowawczynie na pamiątkę tego wydarzenia wręczyły swoim podopiecznym pamiątkowe dyplomy. Było dużo radości, zabawy oraz wspólnych fotografii. Zerówkowiczom życzymy nowych przyjaźni i ciekawych przygód samych radosnych chwil w naszej szkole.
9
Bezpieczni na drodze
Od początku roku szkolnego Zerówkowicze uczyli się bezpiecznego poruszania po drogach, poznając podstawowe znaki drogowe, sygnalizację świetlną i zasady przechodzenia przez jezdnię. W celu ugruntowania wiedzy i uatrakcyjnienia zajęć w tym temacie zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej na temat „Jestem bezpieczny na ulicy”. Pani ze Staży miejskiej mnóstwo ciekawych i ważnych informacji, między innymi to jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dużą uwagę funkcjonariuszki Straży zwróciły na noszenie elementów odblaskowych. Dzieci utrwaliły sobie znajomość numerów alarmowych: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz ogólnego numeru alarmowego 112. Bardzo dziękujemy Paniom ze Straży Miejskiej za wizytę, a tym samym wspaniałą lekcję bezpieczeństwa.
Samorząd Uczniowski Nauczycielom
14 października w kalendarzu to ważna data, nie tylko dla nauczycieli ale także dla uczniów. W tym dniu, my uczniowie szczególnie cieplutko myślimy o naszych belfrach, o ich poświęceniu i zaangażowaniu, dziękując jednocześnie za przekazywaną wiedzę, umiejętność słuchania, cierpliwość i wyrozumiałość. Samorząd Uczniowski przygotował w tym szczególnym dniu kilka miłych niespodzianek dla naszego grona pedagogicznego. Na każdej przerwie od rana można było posłuchać piosenek dedykowanych nauczycielom ( wszystko przygotowali i poprowadzili uczniowie z klasy 8d – Michał, Krzysztof i Brian). A w tym czasie słodką niespodziankę wraz z życzeniami w imieniu całej społeczności uczniowskie, przekazywali Bogdan i Zuza z 8b.
SU
Mały Samorząd uczniowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej
"Słowo miłość - za Ich troski,
Słowo wdzięczność - za Ich trud.
Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut"
A dla zdrowia...jabłuszko.
4
"Las w słoiku"
W ramach projektu edukacyjnego realizowanego z Programu Marszałkowskiego " Społecznik na lata 2019-2021, na lekcji biologii w klasie 5b, dziewczynki wykonały kompozycję" Las w słoiku".
Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w projekcie.
1
Uczniowie klas siódmych w poszukiwaniu dowodów epoki lodowcowej
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne Szczecina uczniowie klas siódmych wybrali się na wycieczkę w poszukiwaniu śladów epoki lodowcowej. Okazuje się, że olbrzymi lodowiec kontynentalny kilkukrotnie wkraczał na teren Polski. Podczas swojej wędrówki lądolód zabierał ze sobą ogromne ilości materiału skalnego z terenów dzisiejszej Skandynawii. Materiał ten buduje dziś bardzo wiele form terenu w Polsce środkowej i północnej. W Szczecinie i okolicach najbardziej okazałe wypukłe formy terenu powstałe w wyniku budującej działalności lądolodu to Wzgórza Warszewskie oraz Wzgórza Bukowe. Liczne są także głazy narzutowe, których masa często przekracza kilkaset kilogramów. Największy głaz narzutowy (obwód 50 m, długość 13 m, szerokość 9 m, wysokość 8 m, masa 2000 ton) znajduje się na terenie naszego województwa, w miejscowości Tychowo niedaleko Koszalina.
Dla miłośników przyrody nieożywionej polecamy trasę wycieczki od Jeziora Głębokiego, dalej Arkońskim Parkiem Leśnym, wzdłuż Syrenich Stawów aż do Parku Kasprowicza. Jest to typowy krajobraz rzeźby młodoglacjalnej, z licznymi wzgórzami, rynnami, zagłębieniami terenu oraz jeziorami.
WIZYTA W BIBLIOTECE
8 października uczniowie klasy 1a po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie. Poznali tam pracowników biblioteki oraz nowe definicje: wypożyczalnia, czytelnia, katalog, regulamin, lektura, skaner. Dowiedzieli się również jakie zbiory gromadzi biblioteka i komu je udostępnia. Uczestniczyli w zabawach ruchowych i wysłuchali ciekawych opowieści. Uczniowie rozmawiali z bibliotekarkami na temat przeznaczenia bibliotek oraz poszanowania książek. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do systematycznego wypożyczania i czytania książek.
15
Warsztaty sportowe w Akademii Tenisa „Promasters”
Dnia 7 października dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach sportowych na kortach tenisowych Akademii Tenisa „Promasters”. Na początek była krótka rozgrzewka, następnie były gry i zabawy rozwijające umiejętności sportowe. Dzieci poznały pierwsze kroki nauki gry w tenisa, dowiedziały się co to jest serwis, jak wygląda chwyt bekhendowy i forhendowy. Zajęcia były prowadzone przez profesjonalnych trenerów pełnych zaangażowania w swoją pracę. Dzieci zeszły z kortów zmęczone a zarazem bardzo zadowolone. Dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z trenerem i rakietą tenisową. Na koniec dzieci podziękowały za mile i aktywnie czas spędzony na kortach.
9
1e w poszukiwaniu jesiennych inspiracji...
1e wie, jak piękna potrafi być jesień.
3
Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week
W związku z okolicznościowym, corocznym tygodniem Przestrzeni Kosmicznej klasy 1a i 2c odkrywały tajemnice kosmosu. Uczniowie klasy pierwszej dowiedzieli się między innymi, że 4 X 1957r. została wystrzelona pierwsza sztuczna satelita SPUTNIK 1, poznali Układ Słoneczny oraz przypomnieli sobie czym są strefy czasowe. Uczniowie klasy drugiej dowiedzieli się czym jest Droga Mleczna, poznali ciekawostki dotyczące poszczególnych planet Układu Słonecznego oraz ćwiczyli w praktyce ruch wirowy i obrotowy planet poruszając się po orbitach. Wszystkie dzieci zgłębiały tajemnice wszechświata poprzez oglądanie filmów, albumów, śpiewanie piosenek oraz zabawy ruchowe. Każdy mógł zaprezentować swoją pracę plastyczną rozwijając przy tym zdolności swobodnego wypowiadania się. Celem obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej było uznanie wkładu naukowców i ich badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości.
19
Archiwum Aktualności