Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie…
229 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.
Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, bo została obalona przez armię rosyjską w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Przez kolejne lata pomagała jednak podtrzymać polskie nadzieje do odzyskania niepodległości.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
W okresie międzywojennym obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały rangę wielkiego święta państwowego.
Po II wojnie światowej, w obliczu nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął decyzję o przywróceniu rangi święta państwowego dniu 3 Maja czyli rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.
Jak uczcimy tę rocznicę w tym roku? Na pewno wyjątkowo, inaczej niż zwykle. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku i chwili refleksji.
Zenona Mazur
Lidia Wasilewska
Zamiast apelu: Filmik