Wiosna to przepiękna pora roku, wszystko budzi się do życia, a ludzie nabierają sił i energii do nowych działań. Także uczniowie klasy 2a dostrzegli zmiany zachodzące w otaczającej nas przyrodzie. Zainspirowani wiosenną tematyką, wykonali efektowne kapelusze symbolizujące obecną porę roku, rozwijając swoje zdolności i umiejętności manualno-motoryczne. Twórcami fascynujących kapeluszy są: Dominik Krzyżański, Klara Kaźmierczak oraz Stanisław Milta, którzy ukazali nam swoją wrażliwość na piękno świata przyrody.
WIOSENNE KAPELUSZE
Zapraszamy do zabawy!
KOCHANI UCZNIOWIE klas 1-3, DRODZY RODZICE!!!
Samorząd Uczniowski wraz z Kołem Teatralnym (pod opieką pani Lidii Wasilewskiej) przygotował dla Was recytację online wiersza J. Brzechwy „Na straganie” .
Zapraszamy do obejrzenia filmiku:
"Na straganie" w wykonaniu kl. 7c
oraz wzięcia udziału w quizie (w aplikacji Forms).
Link do quizu:
Aby wziąć udział w quizie należy zalogować się używając loginu i hasła swojej poczty uczniowskiej.
Wszystkim chętnym, którzy wezmą udział w zabawie życzymy samych sukcesów!
opiekunki SU
A.Olender + A.Filipowska
P.S wszyscy uczniowie, którzy odeślą poprawne odpowiedzi oprócz satysfakcji wzięcia udziału w zabawie otrzymają również pozytywne uwagi :).
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto wszystkich miłośników książek i bibliofilów. Obchodzone jest po raz 25. Ustanowiono je w 1995 roku.
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.
Pamiętajmy, że PRAWA AUTORSKIE to ogół praw przysługujących twórcy utworu, w tym prawo twórcy do decydowania o sposobie korzystania z utworu i czerpania z niego korzyści.
Dzisiaj koniecznie zanużmy się w jakąś ulubioną książkę.
Pamiętajmy:
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco
"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
chińskie przysłowie
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
Kartezjusz
"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"
Monteskiusz
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie
"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."
Richard Steele
Uczniowie klasy 4 b polecają swoje ulubione lektury.
9
Dzień Ziemi online
Dziś wyjątkowy DZIEŃ ZIEMI bo w aplikacji Teams. Ubrani na zielono zastanawialiśmy się, jak każdy z nas może pomóc chronić naszą planetę. Dzieci przygotowały plakaty, których celem jest zwrócenia uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Na zakończenie lekcji wznieśliśmy toast zielonymi koktajlami za Ziemię- nasz wspólny dom.
Ewa Puzia
3
Nasz głos w sprawie Ziemi!
Zdarza się, że nie doceniamy piękna i dobrodziejstw Ziemi. Uważamy je za coś oczywistego i niewyczerpalnego. Obficie korzystamy ze skarbów naszej planety. Zapominamy, że jeśli nie będziemy dbać o nią to czekają nas przykre konsekwencje. A spójrzmy jak piękna jest nasza Ziemia, jak różnorodna. To tylko kilka przykładów piękna, które zauważyli nasi uczniowie:
11Co zrobić, by to piękno trwało? Na to pytanie nasi uczniowie i nauczyciele mają rady.
Jak każdy z nas jest różny, w tak różny sposób apelujemy
o dbałość o piękno i zdrowie naszej planety:
w animacjach:
Czysta_Ziemia_ASzymaszkiewicz_5f
https://scratch.mit.edu/projects/106328381/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/387576594/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/387731724/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/387576866/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/387577117/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/387911699/fullscreen/
Dzien_Ziemi_Emilia_Kotwinska_3b
w obrazie:
22
Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2020
Hasło przewodnie roku 2020 :
"DZIAŁANIE NA RZECZ KLIMATU”.
Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Dzień Ziemi 2020
Ustanowiony pół wieku temu Dzień Ziemi od lat koordynuje organizacja EarthDay. Każdego roku obchody międzynarodowego święta koncentrują się wokół konkretnej tematyki. W poprzednich latach były to między innymi hasła związane z promocją odnawialnych źródeł energii czy konieczności zakończenia zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. W zeszłym roku Dzień Ziemi obchodzono pod hasłem "Chrońmy nasze gatunki". Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest "Działanie na rzecz klimatu". Organizatorzy wydarzenia przekonują, że Dzień Ziemi 2020 musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem.
"Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu."
Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musiały całkowicie przenieść do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.
A co Ty możesz zrobić już dziś dla naszej niebieskiej planety?
źródło: Świat Kobiet
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH ONLINE -
22 KWIETNIA GODZ. 11:40 DZIEŃ ZIEMI W MINISTRESTWIE KLIMATU:
https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu
Dzień Pamięci ofiar Holocaustu
„Naprzód i nie zapomnieć”
Marek Edelman
19 kwietnia to rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, w związku z tym obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.
Po klęsce Polski w wojnie obronnej Niemcy umieścili ludność żydowską w wydzielonych dzielnicach miast, czyli tzw. gettach. Największe z nich znajdowało się w Warszawie. W 1942 roku, po konferencji w Wansse, Niemcy rozpoczęli wdrażanie planu „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.”
Zrozpaczona ludność getta warszawskiego wywożona do obozu zagłady w Treblince postanowiła działać. W kwietniu dowództwo Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego wspólnie podęło decyzję o rozpoczęciu powstania. Wiedzieli o braku szansy na zwycięstwo. Jak wspomina jeden z ostatnich dowódców powstania, Marek Edelman: „Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”.
Aby uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń społeczność naszej szkoły postanowiła wziąć udział w Akcji Żonkile 2020, której inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W zamyśle pomysłodawczyni akcji Ewy Budek, żonkil ma być symbolem pamięci i solidarności.
Lidia Wasilewska Krzysztof Perłowski
1
Wyniki IV międzyszkolnego konkursu na „Hasło chroniące szczecińskie krokusy"
Piękna wiosna, która wciąż trwa zrobiła nam w tym roku psikusa i przyszła zbyt szybko. Efekt jest taki że krokusy zakwitły wcześniej niż zwykle.
Terminy określone w regulaminie stanowiły, że podsumowanie konkursu odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Od momentu otrzymania haseł było zbyt mało czasu na ocenienie ich i wykonanie tabliczek z hasłami laureatów. W tym roku wpłynęło 270 haseł z 20 szkół podstawowych Szczecina.
Po uzgodnieniach ze sponsorami (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ogrodnik Miasta, Urząd Miasta, Rada Rodziców SP48, Stowarzyszenie Przyjaciół Pogodna) postanowiliśmy, że uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się po powrocie do szkół, o czym poinformujemy laureatów i wyróżnionych uczniów drogą mailową. Natomiast tabliczki z hasłami tegorocznej edycji zostaną umieszczone na Jasnych Błoniach w przyszłym roku. Prac było tak dużo, że w tym roku przyznano 10 tytułów laureatów oraz 7 wyróżnień.
Najwięcej haseł w tym roku wpłynęło ponownie ze Szkoły Podstawowej Nr 74 w Szczecinie i tam jesienią trafią cebulki krokusów ufundowane przez Sylwiusza Mołodeckiego.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy, a pozostałym uczestnikom oraz wszystkim opiekunom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.
Laureaci:
- Adrian Tabaka - SP 55 - kl.7
"Spójrz jaki jestem piękny, nie zniszcz tego widoku!
Bo Szczecin w moim towarzystwie nabiera uroku"
opiekun: Monika Litwinko Bosy
- Aleksander Koziak - SP 74 - kl. 3
"Nie traktuj szczecińskich krokusów jak drogę
i trzymaj daleko od nich nogę"
opiekun: Dorota Grygiel
- Ewelina Rosińska - SP 74 - kl. 6
"Krokusy wiosną pięknie rozkwitają,
Ślicznie barwami się do nas kłaniają.
Chrońmy je wszyscy wspólnymi siłami
aby na zawsze pozostały z nami"
opiekun: Anna Hendzel
- Aleksandra Bamberska - SP 1 - kl. 4
"Szczecińskie krokusowe dywany mamy,
bo o trawniki na Jasnych Błoniach dbamy"
opiekun: Renata Antkowiak
- Borys Kulla - SP 35, kl. 5
"Krokus fioletem lśni w swej delikatności,
Chroń go i pielęgnuj, jest wart Twej miłości"
opiekun: Dorota Pawełko
- Antoni Łęczycki - SP 69 - kl. 1
"Nie do deptania, nie do zrywania...
Szczeciński krokus do podziwiania"
opiekun: Kamila Skibińska
- Natalia Kopeć - SP 20 - kl. 2
"Jasne Błonia pięknieją, gdy krokusy na nich widnieją
Spacerowiczu miły, spaceruj tak, żeby zawsze tu były"
opiekun: Paulina Bonter-Burdzicka
- Laura Polak - SP 47 - kl.7
"Krokusy to chluba Szczecina, wie o tym każda rodzina"
opiekun: Ewa Polak - mama
- Jakub Dzięcioł - SP 65 - kl. 8
"Krokusy zakwitają, do zdjęć zachęcają
Lecz Ty mój drogi, nie stawiaj na nie nogi!"
Monika Olszówka-Pawlonka
- Annabella Meier - Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Promyk" - kl. 6
"Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna.
Okaż kulturę i chroń krokusów naturę"
opiekun: Marta Sinkiewicz
- Wiktoria Kubiak - SP 37 - kl. 6
"Wiosną z krokusów piękny dywan mamy,
ale po nim nie chodzimy, bo o kwiaty dbamy"
opiekun: Joanna Łykowska
Wyróżnienia:
- Natalia Jabłońska - SP 11- kl.6
"Szczecin rośnie krokusami,
przyjdź i sadź je razem z nami"
opiekun: Natalia Patan
- Krzysztof Janowicz -SP 11 - kl. 5
"Oczy cieszą, wiosnę wieszczą.
Krokus wszędzie, pięknie będzie"
opiekun: Joanna Czubak
- Konrad Socha - SP 35 - kl. 5
"Nie depcz mnie proszę,
Radość ludziom przynoszę"
opiekun: Dorota Pawełko
- Patryk Wolski - SP 74 - kl. 6
"Gdy widzisz krokusy rób uważne susy"
opiekun: Anna Hendzel
- Kalina Wieloch - SP 74 - kl. 6
"Rosną krokusy wiosną w Szczecinie,
Każdy kto widzi, niech je ominie.
Niech zrobi zdjęcie, w pamięci schowa,
Wróci za roczek, urosną nowe"
opiekun: Anna Hendzel
- Miłosz Knioła - SP 55 - kl. 6
"UWAGA! Tu rośnie krokus.
STOP! Dalej ani kroku.
KONIEC pokusy by zdeptać krokusy!!!"
opiekun: Monika Litwinko Bosy
- Gabriela Blachani - SP 48 - kl. 4
"Co roku krokusy robią nam z kwiatów obrusy.
Nie depcz ich, bo będzie szkoda.
Smutna bez nich będzie przyroda!!!"
opiekun: Beata Jędrzejczyk
2a potrafi zrobić "Coś z niczego"
Uczniowie klasy 2a nie mają czasu na nudę. Wciąż kreatywnie i z wielkim zapałem pracują. Przystąpili także do klasowego konkursu plastyczno - technicznego "Coś z niczego", rozwijając wyobraźnię i pomysłowość oraz wzmacniając więzi rodzinne poprzez wspólne wykonywanie zadań. Laureatami konkursu zostali: Dominik Krzyżański, Julia Celich i Jan Ruta.
Serdecznie gratuluję i życzę radości, a także satysfakcji z tworzenia kolejnych dzieł plastycznych.
wychowawczyni
Beata Nowak
2
Wielkanoc w języku Scratch :)
Życzenia można złożyć na różny sposób. Obecnie mamy utrudniony kontakt bezpośredni, dlatego polecamy wykorzystać naszego dobrego znajomego Scratcha, jako listonosza. Wystarczy troszkę czasu, pomysł, Internet, poczta elektroniczna. W inny sposób, interaktywny można przesłać Rodzinie, znajomym niecodzienną kartkę lub gierkę wielkanocną. Polecamy!
Oto kilka naszych propozycji. Twócami kartek są uczniowie klasy 5d, 3b, a gier klasy 6d:
Kartka wielkanocna:
https://scratch.mit.edu/projects/384036043/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384039734/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384039132/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384036383/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384037990/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384311244/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384311938/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384312624/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384313205/fullscreen/
Gry wielkanocne:
https://scratch.mit.edu/projects/384032594/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384031321/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384032100/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384032334/fullscreen/
https://scratch.mit.edu/projects/384034130/fullscreen/
Pracujemy online :)
Od 25 marca, a nawet wcześniej nasza szkoła dzielnie podjęła się nauczania online. Wszystko to dzięki platformie Office 365, którą wykorzystywaliśmy od dawna do bieżącej nauki na informatyce i nie tylko. Zaczęliśmy używać nową funkcjonalność - Teams i caraz sprawniej sobie z nią radzimy. Wspaniale jest móc zobaczyć i usłyszeć się, mimo, że budynek naszej szkoły opustoszał. Jaki z tego wniosek - szkoła to my - uczniowie- nauczyciele - rodzice. Musimy poradzić sobie w takiej sytuacji jaką mamy i radzimy sobie...bo kto jak nie MY - SP48 :)
9
„Dzień szalonych fryzur” czyli konkurs – „Internetowy szał fryzurowy”
W tych ciężkich tygodniach przydała nam się chwila szaleństwa i wytchnienia od tysiąca zadań lekcyjnych jak i obowiązków domowych. Oderwanie od rzeczywistości też się czasem przydaje. Każdy kto miał ochotę i chwilę czasu wolnego, mógł pierwszego kwietnia wykonać sobie lub innemu członkowi rodziny, pomysłową i szaloną fryzurę. W swojej wenie twórczej można było wykorzystać wszystko co się miało pod ręką. Zdjęcia dotarły do naszej Pani opiekun. Z góry dziękujemy za wszystkie, były naprawdę ciekawe, pomysłowe i twórcze. Ciężko było wyłonić najpiękniejsze:). Doszliśmy do wniosku, że nagrodzimy wszystkie nadesłane. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługują i na podium pierwszego miejsca stają: Hanna Koch, Paweł Malatyński, Hanna Ruta, Liliana Kalinowska, Julia Chrzanowska, Krzysztof Kesselring, Jan Rawicki, Zuzanna Kurantowicz. Oczywiście musimy podkreślić, że nasze Panie też przyłączyły się do zabawy i możecie podziwiać fryzurę Pani Lidii Wasilewskiej. Natomiast nasza Pani opiekun prowadziła w tym dniu lekcje online w „szalonej fryzurze”. Za odwagę podziwiamy i „coś” na pocieszenie się należy :). Nagrody niestety wręczymy po przywróceniu zajęć do szkół. Nie martwcie się mamy wszystko zapisane, nie zapomnimy ich wręczyć. Dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się do naszej zabawy. Mimo wszystko Nasza Szkoła musi funkcjonować i „żyć”. Obejrzyjcie zdjęcia. Pozdrawiamy SU.
14
Komunikaty ws. zawieszenia zajęć szkolnych
związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych do 26 kwietnia.
Szkoła na ten czas zostaje zamknęta.
Nie trzeba odpisywać posiłków.
Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Nie jest wymagane oświadczenie lekarskie. Wystarczy oświadczenie, które znajduje się na stronie ministerstwa. Zasiłek opiekuńczy należy się zarówno mamie jak i tacie. Będzie wypłacany jednak tylko jednej osobie i będzie wypłacany z budżetu państwa.
Zalecenia Dyrektora Wydziału Oświaty w Szczecinie
Rodzicu,
ze względu na bezpieczeństwo Twoje i Twojego dziecka
- śledź na bieżąco publikowane komunikaty o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły, przedszkola;
- unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe);
- przestrzegaj zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie;
- przysługuje Ci zwolnienie od pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 7 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) - ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 z późn. zm.), przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni;
- jeśli możesz załatwiaj sprawy, które nie wymagają osobistych kontaktów drogą telefoniczną, mailowo, a płatności dokonuj przelewem;
- ze względu na zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych w całym mieście w różnych instytucjach, urzędach może wystąpić duża absencja na stanowiskach pracy - prosimy o wyrozumiałość;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji
w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę - dostęp do tych zasobów jest bezpłatny; - korzystaj na bieżąco z systemów komunikacji z nauczycielami, na których zamieszczane będą materiały dydaktyczne wysyłane przez nauczycieli do samodzielnej pracy uczniów w domu;
Zachęcamy również do zapoznania się z zaleceniami
Zachiodniopomorskiego Kuratorium Oświaty:
"Maraton informatyczny" w klasach 1-3.
11 marca w naszej szkole uczniowie klas młodszych przeżyli "informatyczny maraton". Wszystko to przez Dzień Informatyki. Większość uczniów wraz ze swoimi nauczycielami realizuje projekt unijny "Zaprogramuj Przyszłość" zatem zajęcia idealnie wpisały się w jego ideę. Niezastąpionym, profesjonalnym wsparciem byli członkowie silnej grupy CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego), uczniowie klasy 6d, którzy również realizują projekt unijny. Dzień był niezwykle aktywny i atrakcyjny. Każda klasa miała okazję przekonać się, co to znaczy myślenie algorytmiczne, pracując intensywnie na macie edukacyjnej, a także zapoznać się z możliowściami naszych robotów: Dashów, Codey Rocky, Ozobotów. Przekonali się również, że programować i grać można nie tylko na konsolach...a to za przyczyną układów mechatronicznych MakeyMakey. Wszystko to dopełniała praca na tabletach z aplikacjami do nauki programowania. To był naprawdę dobrze zaporgramowany dzień.
22
V Ogólnopolski Konkurs Kodować każdy może za nami...
29 lutego, który zdarza się co cztery lata odbył się, jak co roku od pięciu lat w całej Polsce, a od sześciu w naszym województwie Konkurs "Kodować każdy może". Konkurs co roku obejmowany jest patronatem Prezydenta Miasta Szczecin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Jak co roku cieszy się powodzeniem i przybywają do nas uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami z różnych stron Polski. Jak co roku również dzięki wsparciu naszych partnerów utrzymujemy bardzo wysoki poziom zarówno merytoryczny - ze względu na patronat Wydziału Informatyki Zachodnipomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, jak i organizacyjny. Konkurs został dofinansowany przez Urząd Miasta Szczecin oraz Radę Rodziców naszej Szkoły. W tym roku wielkim wsparciem otoczyły nas firmy Mentor, Magneticpoint, Nordic Consulting & Development Company, Technopark Pomerania. Dzięki ich ofiarności nasi uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Wśród nich m.in.: roboty Codey Rocky, telefony, smartbandy, drukarki, głośniki bezprzewodowe, gry logiczne, powerbanki. Każdy uczestnik finału otrzymał gadżety przekazane od firm.
W tym roku przyświecała nam tematyka ekologii. Jest to bardzo ważny temat w dzisiejszym świecie i przydałby się taki program, który pozwoliłby nam naprawić nasz świat. Poruszając ten temat chcemy włączyć się w misję poprawy jakości życia na naszej planecie. Zadania indywidualne bezpośrednio związane były z segregacją śmieci, a zadania zespołowe dotyczyły trzech pojęć: czystej ziemi, wody i czystego powietrza. O ile zadania indywidualne wywoływały nieco stresu, wszystko to zniknęło gdy doszło do pracy w zespołach. Miło było patrzeć jak nasi uczniowie z różnych szkół w Polsce potrafią współpracować.
A oto LAUREACI V Ogólnopolskiego Konkursu "Kodować każdy może":
kategoria klas 2-3:
I miejsce Michał Wolny, Prywatna Szkoła Podstawowa Słoneczna w Szczecinie
II miejsce Leon Wysocki, Prywatna Szkoła Podstawowa Słoneczna w Szczecinie
III miejsce Bartosz Melan, Prywatna Szkoła Podstawowa Słoneczna w Szczecinie
kategoria klas 4-5:
I miejsce: Paweł Rejer, Szkoła Podstawowa nr 10 i. Leonida Teligi w Szczecinie
II miejsce: Jakub Świtoń, Szkoła Podstawowa nr 42 im. Stefanii Sempołowskiej w Szczecinie
III miejsce: Adam Szymaszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie
kategoria klas 6-7:
I miejsce: Ignacy Kus, Szkoła Podstawowa Nr 16 w Szczecinie
II miejsce: Mikołaj Wadowski, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Pruszczu Gdańskim
III miejsce: Antonina Brzezińska, Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym instytucjom:
Wydziałowi Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, p. Dziekanowi dr. hab.inż. prof. ZUT Jerzemu Pejasiowi, p. dr inż. Annie Barcz, p. dr hab. inż. Krzysztofowi Małeckiemu, p. mgr inż Sławomirowi Wernikowskiemu, p. mgr inż. Anecie Berze, p. mgr inż. Dariuszowi Sychelowi,
Radzie Rodziców przy Szkole Podstwowej nr 48,
p. Dyrektor Iwonie Górskiej, p. wicedyrektor Hannie Drygas, nauczycielkom: p. Ewie Bis, p. A. Jaworskiej, p. A. Skryckiej, p. K. Kupińskiej,
firmom: Mentor, Magneticpoint, NCDC, Technopark Pomerania,
dzięki którym V Ogólnopolski Konkurs "Kodować każdy może" po raz kolejny zrzeszył grono pasjonatów kodowania i przyniósł radość z umiejętności logicznego myślenia.
Organizator V OKKKM, Anna Rakowska
68
SPOTKANIE Z KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU PANEM JACKIEM JANIAKIEM
3 marca uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Jackiem Janiakiem dyrektorem Domu Kultury Słowianin, który w 2013 roku otrzymał Order Uśmiechu.
Pan Jacek Janiak opowiadał o swojej działalności charytatywnej na rzecz dzieci. O tym, że warto być dobrym człowiekiem i nieść pomoc innym ludziom. Pan Jacek opowiedział o swojej działalności, o tym, że jest organizatorem wielu akcji m.in.: dziecięcej imprezy „Brzdąc” organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, czy Mikołajek szczecińskich. Uczniowie usłyszeli o Jego akcji pomocy dzieciom z Armenii. Pan Jacek wiele razy podkreślał jak ważne jest otwarte serce i dostrzeganie drugiego człowieka. Opowiedział również, jak to jest być Kawalerem Orderu Uśmiechu i jakie emocje towarzyszyły mu gdy okazało się, że został odznaczony. Po prezentacji uczniowie zadawali pytania odnośnie przebiegu ceremonii i innych ciekawostek z życia naszego Gościa.
Na zakończenie dzieci zaśpiewały hymn Kawalerów Orderu Uśmiechu. Nasz gość nie krył wzruszenia i podziękował za tę niespodziankę. My również podziękowaliśmy za tak interesujące spotkanie brawami i przygotowanymi laurkami.
Bożena Matusiak
Ewa Puzia
2
Apel podsumowujący Miesiące przedmiotowe.
4 marca odbył się apel podsumowujący pracę uczniów klas IV – VII w pierwszym semestrze. Pani dyrektor Iwona Górska wyróżniła najlepszych uczniów i podziękowała za ich pracę. Ponad to nauczyciele matematyki i języków obcych wręczyli nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w konkursach organizowanych w ramach miesięcy przedmiotowych. Panie Agnieszka Olender i Agnieszka Filipowska podsumowały również działania Samorządu szkolnego. Podziękowano uczniom za udział w kampanii Stop przemocy – Reaguj, oraz w licznych akcjach charytatywnych. Słodką niespodziankę otrzymali również uczniowie biorący udział w konkursach plastycznych.
2
„Być kobietą, być kobietą…”
Tak brzmią słowa pewnej piosenki, które wyjaśniają wiele na temat kobiet. Dzień Kobiet w naszej szkole był dniem wyjątkowym i uroczystym, za sprawą chłopców z samorządu uczniowskiego. Przygotowali Oni wiele niespodzianek i atrakcji.
Kobietki z klas 1 – 6 czekała loteria, podczas przerw lekcyjnych. Aby otrzymać niespodziankę, dziewczęta musiały odpowiedzieć na pytania lub łamigłówki. Kobietki z klas 7 miały większe wyzwanie. Na czwartej godzinie lekcyjnej zmagały się z wieloma konkurencjami. Dotyczyły one mężczyzn J Zadania były następujące: czy trafią w serce chłopaka (rzut piłeczka w środek serca); odgadywanie tajemniczych przedmiotów (typowo męskich); odrobina szczęścia – rzut kostką i wykonywanie zadań w ilości wyrzuconej cyfry; zagadki – pomyśl i odpowiedz oraz coś sportowego męskie pompki. Nasze Panie opiekunki też wzięły udział w zabawie. Oczywiście wszystkie damy się nie poddawały i wykonywały wszystkie zadania wzorowo. Komisja miała ciężki orzech do zgryzienia, nawet były dogrywki. Chłopcy nie zapomnieli również o niespodziankach za wygrane konkurencje. Było miło i przyjemnie. Nasze Kobietki już myślą jak odegrać się na chłopcach w DniuCchłopaka J Obejrzyjcie zdjęcia. Pozdrawiamy SU.
19
Uwaga! Co musisz wiedzieć o koronawirusie?
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym nt. zagrożenia koronawirusem:
„Łosoś Juralski w wydaniu Olka!
W naszej szkole mamy wielu utalentowanych uczniów. Wszyscy chętnie rozwijają swoje zainteresowania, by następnie pokazać swe umiejętności przed publicznością lub biorąc udział w różnych konkursach. Aleksander Kolera, uczeń klasy 6c, uwielbia gotować. Jego wypieków mogliśmy spróbować w czasie szkolnego kiermaszu lub klasowych imprez. Olek lubi eksperymentować w kuchni. Ostatnio stworzył nową potrawę. Przepis na nią wysłał na konkurs "Łosoś Juralski" i .... wygrał. "AR-tech" Firma Projektowo-Budowlana Andrzej Rychlicki, która ogłosiła konkurs ufundowała nagrodę. Uroczyste wręczenie w blasku fleszy odbyło się 26 marca w budynku naszej szkoły.
Gratulujemy Olkowi wygranej.
Pełna relacja:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3459580934070247&id=100000551231983&sfnsn=mo&d=n&vh=e
2
Archiwum Aktualności