Listopad w naszej szkole poświęcony jest HISTORII. W tym roku był to szczególny czas, czas obchodów 100 – lecia naszej Niepodległej Ojczyzny.
Obchody tej pięknej rocznicy rozpoczęliśmy już w październiku. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę cała społeczność szkolna zebrała się na boisku i uroczyście odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.
Również w październiku uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Poznania szlakiem powstania wielkopolskiego. Dzieci obejrzały wystawę w Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz zobaczyły hotel Bazar, z którego okna 26 grudnia 1918 r. wygłosił przemówienie Ignacy Paderewski, wielki pianista, kompozytor i polityk.
8 listopada z okazji obchodów stulecia Rzeczpospolitej Polski pięknymi słowami „Roty” Marii Konopnickiej, naszej pieśni narodowej, rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla naszej Ojczyzny. Każdy z nas miał możliwość wziąć czynny udział w obchodach naszego wielkiego święta.
9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem "Rekord dla Niepodległej".
Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały z Paniami piękną gazetkę oraz zorganizowały Pokaz mody patriotycznej.
Najmłodsi uczniowie wraz ze swoimi rodzicami przygotowali prace plastyczne na wystawę pod hasłem „Bielą i czerwienią dobro i piękno się mienią”. Uczniowie klas drugich brali udział w konkursie „Jestem małym Polakiem”, a klas trzecich w konkursie „Znam swoją Ojczyznę”. Czwarty rok z kolei uczniowie klas młodszych stawali w szranki w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej „Wokół symboli Narodowych”. Dla najmłodszych odbył się również Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych, którego zwieńczeniem był koncert laureatów. Świetliczaki przygotowały wystawę prac plastycznych „Kocham Polskę za...” oraz przygotowały piękne, kolorowe mapy Polski.
Uczniowie klas starszych rywalizowali ze sobą w „Turnieju Historycznym”, brali również udział w konkursie fotograficznym „Gdybym był...”, gdzie mieli możliwość przedstawić siebie jako jedną z postaci historycznych. Uczniowie klas 4 wysłuchali wykładu „O archeologii słów kilka, czyli na lądzie w wodzie i powietrzu”, który przybliżył niezwykle ciekawą pracę archeologa .W ostatni dzień listopada uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w 3. Nocy z Historią, której tematem przewodnim nie była niepodległość Polski, a walka o wolność Stanów Zjednoczonych. Okres ten przybliżyła Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Ticonderoga 1758.
Pewnego listopadowego dnia po naszej szkole przechadzały się różne postacie historyczne. To uczniowie i nauczyciele przybrali postaci legionistów, rycerzy, sanitariuszek, a nawet Marii Curie – Skłodowskiej i Napoleona Bonaparte.
W holu szkoły zorganizowaliśmy wystawę „Bohaterowie Niepodległej”, która przybliżyła nam postaci Ojców niepodległości, m. in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Każdy z nas mógł również złożyć życzenia naszej wolnej Ojczyźnie i umieścić je na Drzewku Życzeń dla Niepodległej.
W ramach projektu historycznego „Dla Niepodległej… Ułani, malowane dzieci”. uczniowie klas 1a, 2c i 3b wraz z rodzicami i wychowawczyniami zbudowali fragment osady słowiańskiej sprzed 1000lat, przybliżając nam życie codzienne naszych przodków.
Poprzez wspólne śpiewanie hymnu narodowego, pieśni patriotycznych i żołnierskich, wykonywanie prac plastycznych, udział w konkursach oraz koncertach każdy z nas miał możliwość wziąć czynny udział w obchodach naszego wielkiego święta – 100 lat naszej Niepodległej Ojczyzny. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wspólnie obchodzić tak ważną dla nas rocznicę i razem cieszyć się, że nasza Rzeczpospolita jest niepodległa.
Beata Kłosowska i Krzysztof Perłowski
Wszystkim zaangażowanym w nasze szkolne przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy :)
Galeria