Klasa 6A zorganizowała akcję „Pomóżmy jeżom”. Przeprowadzili wywiad z Panem Piotrem Pihlan, który przyniósł jeża o imieniu Czerwoniuchna. Dzieci aby pomóc przyniosły : ręczniki papierowe, kocią karmę i gazety. Mieliśmy okazję poznać tryb życia jeży i ciekawe historie związane z nimi. Spotkanie bardzo nam się podobało i dało nam dużo radości. Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego spotkania.
W szkole świetnie jest!
Fizyka otacza nas z każdej strony! Jednak dla uczniów najciekawsze są zjawiska, których nie możemy obserwować codziennie. 10 czerwca podczas lekcji fizyki, a także podczas wizyty u młodszych klas uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest suchy lód, gdzie jest wykorzystywany i obserwowaliśmy zjawisko sublimacji. Pojawiło się mnóstwo pomysłów, co można zrobić z dwutlenkiem węgla w stanie stałym, a zresztą zobaczcie sami!
O BEZPIECZEŃSTWIE w „Kole fortuny”
Miesiąc maj w naszej szkole dotyczył bezpieczeństwa. Uczniowie klas czwartych zmierzyli się z zadaniem polegającym na stworzeniu „Drogowego koła fortuny”. Pytania do stworzonej gry były różne, np.: „Kto ma pierwszeństwo w „Strefie zamieszkania?”, „Co to jest wyprzedzanie?”, „Czego nie wolno robić rowerzystom na drodze?”, „Dlaczego powinno się jeździć rowerem w kasku?”. Niestety kolejny raz nie udało się zrobić klasowego konkursu wiedzy podczas zajęć technicznych przy użyciu koła fortuny. Dlatego też uczniowie postanowili zaprezentować swoje prace w inny sposób – nagrywając filmiki, na których sami kręcąc kołem, odpowiadali na wylosowane pytania.
Samodzielne przygotowanie gry jak i udział w zabawie, był doskonałym sposobem sprawdzenia i utrwalenia wiadomości z zakresu ruchu drogowego. Kreatywność uczniów nieustannie się rozwija! Tak trzymajcie!
Nauczyciel techniki Anita Jaworska
8
Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny.
Maj w naszej szkole jest miesiącem bezpieczeństwa. Uczniowie klas czwartych na zajęciach technicznych w swoich domach stworzyli odblaski na tornister. Pomysłowość, staranność i estetyka podczas wykonania pracy liczyły się tutaj najbardziej. Po powrocie do szkoły uczniowie przychodzili z zadaniem domowych przypiętym do plecaka. Dzięki takiej formie każdy pomysłodawca mógł pochwalić się swoim dziełem. Zatem prace wyszły odlotowe i odblaskowe.
Gratulujemy Wszystkim.
Nauczyciel Anita Jaworska
14
Akcja "Dzień bez papierosa"
31 maja obchodzony jest "Dzień bez papierosa". Samorząd Uczniowski przyłączył się do tej akcji, aby poruszyć ważny temat szkodliwości palenia papierosów i ich destrukcyjnego wpływu na życie człowieka. Przedstawiciele klas 6 i 7 obejrzeli przygotowaną przez Wiktorię i Julię (uczennice klasy 8e) prezentację "Jabłko zamiast papierosa". Była to nie tylko spora dawka wiedzy na temat szkodliwości palenia - zarówno tradycyjnych jak i e-papierosów, chorób związanych z tym nałogiem, ale również był to doskonały pretekst do rozmowy na tematy: Jak radzić sobie w palącym towarzystwie? Jak skutecznie odmawiać? Jak namawiać do niepalenia? Następnie Rory (uczeń klasy 8e) pokazał na przygotowanym sztucznym płucu, ciekawe doświadczenie a Zuza (z klasy 7d) poprowadziła mini warsztaty z oddychania. Na koniec wszyscy uczestnicy pracowali nad hasłami zachęcającymi do niepalenia. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w warsztatach
SU + A.Olender + A.Filipowska
6
Gratulacje dla P. Heleny Czernikiewcz
Serdecznie gratulujemy Pani Helenie Czernikiewicz wyróżnienia, które otrzymała w związku z jubileuszem czasopisma "Refleksje".
Pani Helena za swoje zaangażowanie i aktywność publicystyczną
otrzymała pióro (jedno z 30 wręczonych).
Zachodniopomorski Dwumiesięcznik Oświatowy „Refleksje” jest wydawany nieprzerwanie od stycznia 1991 roku (w latach 1991–2009 jako miesięcznik).
W ciągu trzech dekad czasopismo ugruntowało swoją pozycję na rynku wydawnictw oświatowych.
3a dla swoich MAM
Maraton przyrodniczy klas 3
Każdy z nas wie, jak ważna jest znajomość pojęć i zjawisk przyrodniczych - w końcu otaczają nas z każdej strony. Wprowadzając uczniów do nowych przedmiotów, które czekają na nich w 4 klasie, przygotowałyśmy dla klas 3 maraton przyrodniczy. Były to zagadki (ukryte na boisku szkolnym i placu zabaw) połączone z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, czyli słynne - podchody. Uczniowie z chęcią wzięli udział w potyczkach. Liczyła się tu praca w zespole i szybkie myślenie. Uczniowie zmierzyli się z wiedzą z zakresu biologii, geografii, chemii i fizyki. Wszyscy wykonali zadania i świetnie się bawili, dlatego każdy z nich otrzymał dyplom super przyrodnika i nagrodę. Dziękujemy wychowawcom klas za zaangażowanie i świetne przygotowanie. Wiadomo przecież, że podczas nauki uczniowie mieli na lekcjach elementy przyrodnicze. Ze względów pandemicznych, każda klasa musiała przejść maraton osobno 28 kwietnia jak i 12 maja 😉 ale i tak było dużo świetnej zabawy, taka odskocznia od codzienności. Najlepiej obejrzyjcie kilka zdjęć.
20
Urządzenia codziennego użytku
W normalnej rzeczywistości moglibyśmy na wystawie szkolnej podziwiać wykonane przez uczniów klas piątych urządzenia codziennego użytku. Tym razem prace powstawały w domowym zaciszu. Wykorzystując papier, szkło i plastik uczniowie wykonali między innymi pralki, lodówki, mikrofalówki i radia. W trakcie wykonywania prac wykazali się dużą starannością oraz pomysłowością w wykorzystaniu różnych materiałów.
Zapraszam do galerii.
Nauczyciel Anita Jaworska
7
Plany funkcjonalnych osiedli
Jak zaprojektować osiedle, które będzie funkcjonalne? Z takim zadaniem na zajęciach z techniki zmierzyli się uczniowie klas 6. Oprócz budynków mieszkalnych na planach pojawiły się ścieżki rowerowe, boiska, place zabaw , tereny rekreacyjne, jeziora… Każdy wykonany plan był inny, ciekawy, kolorowy i zaskakujący. To zadanie wymagało od uczniów skupienia, przemyślenia, staranności a przede wszystkim cierpliwości. Kto wie, może oglądający wykorzystają niebawem pomysły młodych, zdolnych uczniów?
23
Wymarzony pokój? Dlaczego nie?
Na zajęciach technicznych przyszedł czas na spróbowanie swoich sił w projektowaniu pokoju marzeń.
Karton po butach, nożyczki, farby, bibuła, pudełeczka i wiele innych potrzebnych drobnostek, a przede wszystkim wyobraźnia to podstawa młodych architektów wnętrz z klas 6. Wszystko w miniaturowej wersji zostało ukryte w pudełku.
Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia poniżej.
Nauczyciel Anita Jaworska
29
Dzień eksperymentów
Z racji miesiąca przyrodniczego w naszej szkole odbył się dzień eksperymentów. Uczniowie starszych klas mieli do wykonania, nagrania lub opisania eksperyment, w którym to otrzymają związki chemiczne, wybrany obiekt badań przyrodniczych, zjawisko fizyczne czy geograficzne. Oczywiście w otaczającej nas przyrodzie. Uczniowie wysłali kilka ciekawych i godnych uwagi propozycji, dlatego zachęcamy do obejrzenia, choć kilku z nich, w poniższych linkach. To prace: Alicji Dziemeckiej, Bartosza Szymańskiego, Dawida Seydy, Macieja Szczepanika oraz Piotra i Tomasza Niemcewicza
Nie zapomnieliśmy również o tych najmłodszych. Dla nich przygotowana została specjalna lekcja pt. “Zaprzyjaźnij się z przyrodą”. Podczas wykładu prowadzonego przez Panią Agnieszkę Olender chętni uczestnicy klas trzecich mogli dowiedzieć się czegoś o nowym przedmiocie “przyroda”, jaki ich czeka w przyszłym roku. Zapoznali się również z doświadczeniami przyrodniczymi. Wspólnie wykonaliśmy zadanie “Jak chemicy napełniają balony”. Do fotorelacji i filmików zapraszają i pozdrawiają nauczyciele miesiąca przyrodniczego. Wszystkie osoby z klas starszych, które przesłały doświadczenie otrzymają nagrody. Gratulujemy!!! Dziękujemy za zaangażowanie.
1
Witaj majowa jutrzenko...
3 maja obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791).
Zostało ono ustanowione w 1919 roku, a potem ponownie w 1990 r.
W tym roku wypada 230. rocznica tego ważnego wydarzenia.
Witaj, majowa jutrzenko, znana też jako: Mazurek 3 Maja, Trzeci Maj, Trzeci maj Litwina – pieśń związana z Konstytucją 3 Maja, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.
Tekst został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia jest stylizowana na mazurka.
Pieśń przywołuje pamięć Konstytucji 3 Maja, pierwszej konstytucji w Europie. Po upadku powstania listopadowego Richard Wagner użył melodii tegoż mazurka jako motywu uwertury „Polonia”. Prawdopodobnie zachwycili go podróżujący Polacy, których miał okazję spotkać.
źródł: wikipedia.commons
Mimo pandemicznych obostrzeń uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić tą wspaniałą rocznicę i wspólnie odśpiewali Mazurka 3 maja.
również w wykonaniu predstawicieli grupy Szczecinianie
Witaj majowa jutrzenko...
„Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie:
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!”
Zbliża się majowe święto – Narodowe Święto Trzeciego Maja. Z tej okazji zerówkowicze i dzieci z klas młodszych przygotowały ilustracje do Mazurka 3 Maja oraz do słów „Kocham wolność”.
Zachęcam również do chwili wspomnień i obejrzenia filmu z 2016 r. https://www.youtube.com/watch?v=ytierOLJBLE
18
Pomóżmy Wiktorowi!
Prosimy o włączenie się do akcji ratowania życia Wiktora, ucznia SP55 w Szczecinie
Ekologiczne stworki, potworki wykonane już po raz drugi podczas „koronki”!
Uczniowie klas 5 dzięki codziennej segregacji nie musieli długo szukać materiałów potrzebnych do wykonania kolejnego zadania z techniki. Niepotrzebne plastikowe nakrętki, butelki, opakowania po żelach do mycia i szamponach dostały nowe życie. Zostały wykorzystane do stworzenia kolorowego ekostworka. Mamy nadzieję, że doczekają się również wystawy na korytarzu szkolnym.
Nauczyciel Anita Jaworska
9
Archiwum Aktualności