26 maja w Gimnazjum nr 5 odbyła się uroczystość, na której nagrodzono najlepszych uczestników Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Naszą szkołę reprezentowali dwaj laureaci: NORBRT DĄBOWSKI I ANTONI PARUS oraz trzech uczniów, którzy otrzymali wynik bardzo dobry: MARCEL KACZOROWSKI, ŁUKASZ MORAWSKI I KRZYSZTOF ŚLEDŹ.
Uroczyste podsumowanie "Kangura Matematycznego"
Dzień Mamy w klasie 2c
Zaprosiliśmy drogie Mamy do naszej klasy, aby powiedzieć jak bardzo je kochamy. Przygotowaliśmy laurki, korony, aby tego dnia, nasze drogie
Mamy czuły się jak królewny.
Każdy z nas wyraził swoją wdzięczność słowami, zaśpiewaliśmy piosenki, wręczyliśmy laurki i czule uściskaliśmy Mamusie. Następnie była zabawa „zgaduj – zgadula”, na podstawie naszych pisemnych wypowiedzi Mamusie musiały zgadnąć o kim mowa. Było dużo śmiechu i radości. Także portrety, wykonane na plastyce, podobały się Mamom. Słodki poczęstunek zakończył naszą uroczystość. Cieszyliśmy się, że nasza inscenizacja bardzo się podobała naszym Gościom. Wzruszone Mamusie dziękowały nam i wychowawczyni pani Elżbiecie Chrzanowskiej za miłe spotkanie.
6d w Bibliotece Uniwersyteckiej
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawą
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
30 maja 2017r. klasa 6d wybrała się na wycieczkę do Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Tarczyńskiego w Szczecinie.
Na początku wszyscy wysłuchali ciekawej opowieści o pracy Biblioteki Głównej. Można było zadać nurtujące pytania, ponieważ oprowadzające nas panie udzielały wyczerpujących odpowiedzi i zachęcały do pogłębiania wiedzy na temat zgromadzonych księgozbiorów i pracy Biblioteki. Zostaliśmy zaproszeni do czytelni, a także sali ze specjalnymi zbiorami map i ksiąg , w której mogliśmy podziwiać odsłoniętą przy nas mapę Szczecina z umieszczonym centralnie drzewem genealogicznym rodu Gryfitów. Przyglądaliśmy się również oryginalnej mapie z XVI wieku, ukazującej Szczecin z dwiema istniejącymi wówczas ulicami: aleją Niepodległości i ulicą Podgórną.
Wypożyczalnia, która funkcjonuje w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych dostarczyła nam wielu wrażeń, między innymi dlatego, że mogliśmy poznać sposoby samodzielnego wyszukiwania informacji oraz potrzebnej literatury, w tym zgłębić tajniki korzystania z tradycyjnych i elektronicznych wersji książek i czasopism, a także
zobaczyć magazyny książek odremontowane z unijnych środków. Biblioteka Główna US jest przede wszystkim instytucją służącą studentom, ale mogą korzystać z jej bogatych zbiorów wszyscy zainteresowani mieszkańcy naszego miasta, w tym również uczniowie naszej szkoły, do czego zachęcano podczas zwiedzania.
Organizatorzy zaprosili nas również do sąsiadującego Muzeum Geologicznego przy Wydziale Nauk o Ziemi, w którym obejrzeliśmy zgromadzone minerały z całego świata, sprawdziliśmy swoje zdolności podczas gry elektronicznej, byliśmy w Sali Fluorescencyjnej, a na koniec obejrzeliśmy krótki film w Sali Kinowej. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Za zorganizowanie wspaniałej wycieczki zachęcającej do czytania serdeczne podziękowania składamy Pani Mai Hudeczek.
Uczniowie klasy 6d z wychowawczynią.
IIIc w Galerii „Przepraszam … tworzę się”
Z końcem maja uczniowie klasy IIIc odwiedzili Laboratorium Teatru Cieni zorganizowane w ramach Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Podczas wizyty na Teatralnym Placu Zabaw odkrywali tajemnice światła i cienia, obserwowali z bliska magiczny świat, tworzyli go i zmieniali. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli też interaktywną instalację Machinarium cieniowego, prezentującą m.in. cienie 3D, kolorowe kolaże świetlne wykorzystujące zjawisko polaryzacji, a także stanowiska oparte na odbiciach i refleksach. Obrazy, które dzieci oglądały i podziwiały zainspirowała wizja miasta, zbudowanego z maszyn i wynalazków obsługiwanych przez roboty – jego mieszkańców. Jednak największą przyjemność sprawiły wszystkim proste zadania aktorskie oraz działania twórcze otwierające ludzką wyobraźnię, zarówno tych małych jak i dużych. Uczniowie klasy IIIc wspaniale bawili się i realizowali na scenie swoje pomysły, których głównym tematem była przyjaźń. Po wyczerpujących, ale pełnych radości i śmiechu zajęciach warsztatowych „młodzi adepci” Teatru Cieni udali się do kawiarni Castellari, gdzie zostali nagrodzeni pysznymi lodami. Polecamy wszystkim zajęcia w laboratorium i życzymy wspaniałych wrażeń.
Sukces w Piramidzie zdrowia
Informujemy, że uczennice Jasmina Nurković z klasy 4a i Gabriela Witkowska z klasy 4c zajęły III miejsce w międzyszkolnym konkursie PIRAMIDA ZDROWIA oraganizowanym przez SP1. W miłej atmosferze dzieci rozpoznawały smaki soków, wyklejały piramidę żywienia i rozwiązywały zagadki. Gratulacje.
Sukces Wiktorii w "Grze w zielone"
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 6c WIKTORIA KLANKIEWICZ zajęła I miejsce w XXIV Wojewódzkim Konkursie Potyczki Ekologiczne czyli „Gra w Zielone” organizowanym w Szkole Podstawowej nr 74 .Wykazała się ogromną wiedzą . Gratulujemy.
Warsztaty pszczelarskie
24 maja klasy 2e i 3c wzięły udział w warsztatach pszczelarskich zorganizowanych przez Pasiekę Boża Iskierka. Od mistrza pszczelarstwa na temat pszczół i produkowanego przez nie miodu posiedliśmy wiele cennych informacji. Na spotkanie przywiózł akcesoria pszczelarskie, rekwizyty, ilustracje oraz żywe okazy. Cierpliwie i wyczerpująco mówił o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia. Przedstawił zdrowotne właściwości miodu, zapoznał dzieci z budową ula, pokazał też specjalną ramkę wyjętą z jego środka i wyjaśnił, w których miejscach rodzą się z jajeczek pszczoły robotnice, a w których trutnie. Ogromną atrakcją dla uczniów była możliwość spróbowania miodu oraz pyłku kwiatowego. Największy zachwyt wywołały żywe pszczoły, które dzieci mogły oglądać z bardzo bliska. Na zakończenie każdy dostał plaster wosku, z którego samodzielnie wykonał świecę. Niespodzianką był słoiczek miodu, a nagrodą certyfikat „Przyjaciela pszczół”.
II i III miejsce w IV Rozgrywkach Matematycznych
19 maja uczniowie : Antoni Byjoś z klasy 6 a, Antoni Parus z klasy 6 c i Krzysztof Śledź z klasy 6 d reprezentowali naszą szkołę w "IV Rozgrywkach Matematycznych" zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 1 w Szczecinie. Drużynowo uczniowie zajęli II miejsce. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej Antoni Parus zajął III miejsce. Gratulujemy.
II miejsce w XLV Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym
W dniach 21-23 kwietnia 2017r. nasza drużyna w składzie: Michalina Hyriak, Miłosz Kaczorowski i Norbert Dąbrowski pod opieką Pani Anny Klimaszewskiej była w Reptowie na etapie wojewódzkim XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. W ciągu trzech dni uczestniczyliśmy w różnorodnych konkurencjach. W pierwszym dniu, po turystycznym marszu na orientację (InO), odbył się test wiedzy obejmujący zagadnienia krajoznawcze (krajoznawstwo Polski, w tym w szczególności zakres województwa podkarpackiego oraz zachodniopomorskiego), turystyczne, topografia, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, udzielanie pierwszej pomocy. Drugiego dnia były następujące konkurencje: turystyczny rower, samarytanka, turystyczne ABC. Bardzo się staraliśmy i ostatecznie zajęliśmy drugie miejsce drużynowo, a Norbert II miejsce indywidualnie. Z pucharem i dyplomami oraz nagrodami wróciliśmy do Szczecina. W przyszłym roku spróbujemy zwyciężyć. Na pewno nam się uda!!! J
„Szczecin i okolice – znam ich tajemnice”
Miło mi poinformować, że dwoje uczniów z klasy 3e, Julia Szymczak i Damian Dobrowolski, zajęli drugie miejsce w Ogólnoszkolnym Konkursie Wiedzy o Szczecinie pod patronatem PTTK „Szczecin i okolice – znam ich tajemnice”.
Beata Kłosowska
Festyn Straży Granicznej
18 maja klasa 2e brała udział w festynie Straży Granicznej, który rozpoczął się uroczystym apelem funkcjonariuszy z okazji Święta Straży Granicznej. Obejrzeliśmy wspaniały pokaz sprawności funkcjonariuszy SG „Kontrolę samochodu – wykrywanie narkotyków”. Następnie odbył się koncert marynistyczny Orkiestry Morskiego Oddziału SG, a po nim pokaz sprawności funkcjonariuszy SG – „Alarm pirotechniczny”. Byli również „nasi” dając jak zawsze udany koncert - Zespół „Szczecinianie”. W specjalnych przygotowanym namiocie zjedliśmy pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się na pokaz sprawności funkcjonariuszy SG i strażaków OSP w Dobrej – „Pomoc rannym w wypadku” oraz pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Granicznej (łódka, quady, motocykle, samochody), służb współdziałających (Policja - pojazdy, konie, ITD - pojazdy, BPOL Pasewalk - pojazdy i sprzęt w służbie). Na terenie całej placówki można było obejrzeć ekspozycję plenerową Archiwum SG w Szczecinie. Niektórzy z nas odbyli krótkie szkolenie ratownictwa przedmedycznego prowadzone przez ratowników WOPR. A całą wycieczkę uświetniał tata naszego kolegi Kryspina -kpt. Tomasz Kowal, który zajmował się nami, ciekawie opowiadając o pracy Straży Granicznej.
Czwartki Lekkoatletyczne
W ubiegły czwartek uczennice naszej szkoły wzięły udział w finale zawodów lekkoatletycznych o nazwie „Czwartki Lekkoatletyczne”. Jest to cykl zawodów składający się z kilku spotkań w rundzie jesiennej i wiosennej. Podczas każdego z nich dziewczęta poprawiały swoją formę i umiejętności, pracowały na jak najlepsze wyniki. Te, które brały udział w przynajmniej pięciu spotkaniach mogły przystąpić do finału.
Naszą szkołę w konkurencjach biegowych i technicznych reprezentowały:
W roczniku 2005
Julia Bandrowska, Oliwia Grochowska, Amelia Kozłowska, Maja Wasilewska i Daria Baranik.
W roczniku 2006
Antonina Helińska, Julia Sobolewska, Marcelina Miętkiewicz, Hanna Babińska, Lena Karczewska, Hanna Żak i Kamila Mikołajuk.
Rywalizacja końcowa była bardzo emocjonująca. Dziewczęta dzielnie walczyły o każdy centymetr i ułamki sekund, a radość czasem mieszała się z rozpaczą. Pomimo dużej konkurencji nasze reprezentantki osiągnęły znakomite wyniki.
Antonina Helińska uczennica klasy 5D została Mistrzynią Szczecina, zdobywając złote medale w dwóch konkurencjach – biegu na 300m i rzucie piłeczką palantową, a
Lena Karczewska uczennica klasy 5E zdobyła brązowy medal w skoku w dal.
Jako opiekunka grupy gratuluję medalistkom, jestem dumna ze wszystkich dziewczynek, które startowały w zawodach i z zaangażowaniem pracowały na sukces swój i szkoły.
Liczę na Was w przyszłym roku szkolnym.
Jolanta Bryłka
Kwiatek dla Mamy
12 maja uczniowie klasy 3 c wzięli udział w warsztatach plastyczno-technicznych, które przeprowadziła mama Antka- Pani Joanna Jurkiewicz. Na początku uczniowie dowiedzieli się na czym polega sztuka Origami, a następnie składali z kolorowego papieru przestrzenne tulipany według instrukcji prowadzącego. Wszyscy z dużym zapałem i ogromnym sercem pracowali nad upominkami dla swoich mam. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Dziękujemy Pani Joannie za zorganizowanie wspaniałych zajęć.
Sukcesy w Międzyszkolnym Konkursie "Szczecin Miasto Niezwykłe"
18 maja 2017r. W Zespole Szkół nr 1 w Szczecinie odbył się Międzyszkolny Konkurs "Szczecin Miasto Niezwykłe". W kategorii konkurs wiedzy, na poziomie klas II-III nasza reprezentacja w składzie: Barbara Piela, Weronika Kaczmarek, Artur Wroński zajęła II miejsce. Podobnej sztuki dokonali uczniowie klas IV -VI: Zuzanna Piątkowska, Norbert Dąbrowski, Miłosz Kaczorowski. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Kacper i Bartek w gronie Mistrzów Matematyki
04. 05 Bartłomiej Kamiński z klasy 2b i Kacper Staszewski, uczeń klasy 3d odebrali nagrody w Międzyszkolnym Konkursie "Mistrz matematyki" dla uczniów klas drugich i trzecich organizowanym przez SP 56. Spośród 100 uczniów z 18 szkół podstawowych nasi uczniowie wykazali się wspaniałymi umiejętnościami matematycznymi i znaleźli się na liście laureatów w swoich kategoriach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Najpiękniejsze zabytki naszej Ojczyzny
Zachęcamy do obejrzenia wystawy makiet przedstawiających najpiękniejsze zabytki naszej Ojczyzny. Prace wykonane zostały przez rodziców i uczniów klas drugich i trzecich. Gratulujemy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, fantastycznych pomysłów efektownego wykonania i różnorodności projektów.
Beata Kłosowska
Beata Nowak
Zaakceptowana koncepcja rozbudowy szkoły. HURA!!!
Witaj Maj, piękny Maj...
28 kwietnia w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Rozpoczęli ją uczniowie klasy 3e, śpiewając pięknie Mazurka Trzeciego Maja. Następnie na scenę wkroczyli najmłodsi w naszej szkole, przedszkolaki, tańcząc i śpiewając Poloneza Trzeciego Maja. Wspaniale przygotowali scenkę uchwalenia majowej konstytucji oraz zatańczyli krakowiaczka. Swoje przedstawienie zakończyli również polonezem. Wszystkim uczniom i nauczycielom dostarczyli wiele wzruszeń.
Zachęcamy do obejrzenia przedstawienia nt. Konstytucji 3 Maja zrealizowanego przez Dzieci grup przedszkolnych 0a i 0b pod kierunkiem wychowawczyń p. Anety Fluks i Elżbiety Doering oraz p. Beaty Kłosowskiej.
Przyrodnicy na medal są wśród nas!
28 kwietnia trzy przedstwicielki wiedzy przyrodniczej klas 1-3 nasze szkoły uczestniczyły w finale Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ja to lubię, ja to wiem” w Szkole Podstawowej Nr 47 w Szczecinie. Klasy pierwsze reprezentowała Lena Górniak kl. 1b, klasy drugie Zuzanna Woś kl. 2f, a klasy trzecie Barbara Piela, kl. 3d. Podczas międzyszkolnego konkursu rozwiązywały zadania w formie testu, wykazując się ogromną wiedzą z zakresu środowiska społeczno - przyrodniczego.
Okazało się, że mamy w szkole Przyrodników na Medal w kategorii klas 2 i 3, co oznacza, że
Basia i Zuzia zyskały zatem PIERWSZE MIEJSCA.
Gratuluję serdecznie i zapraszam do udziału w innych konkursach przyrodniczych.
mgr Elżbieta Chrzanowska
- koordynator konkursu przyrodniczego klas 1-3 w SP48.
II miejsce w eliminacjach do XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie!
Archiwum Aktualności