• DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ

        • DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ 


          Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. 

          Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. 

          W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.
          Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”
          Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

          Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
          •  odmawiaj (refuse),
          •  ograniczaj (reduce),
          •  wykorzystaj ponownie (reuse),
          •  recyklinguj (recycle),
          •  kompostuj (rot).   

          (źródło Wikipedia)

          Nasza planeta

          Ziemię mamy tylko jedną.
          To szanujmy ją.
          Bo co się z nami stanie,
          gdy zniszczymy swój drugi dom?
          Zginą ptaki, zwierzęta w lesie i drzewa.
          Nie robiąc nic, to tak się nie da!
          Ruszmy się!
          Róbmy to razem!
          Zacznijmy działać,
          Aby życie nasze i Ziemi,
          Żyło i było z nami.
          Zadbajmy o przyrodę!
          Kochajmy ją,
          bo to Twój drugi dom.

          Martyna


          O STOKROTCE BROTCE

          Biegamy, skaczemy, piłką rzucamy i miło się zabawiamy, a pod nogami naszymi tyle kwiatów się niszczy. Opowiem wam bajkę, której bohaterem jest stokrotka o imieniu Brotka (tak, kwiaty też mają imiona).

          - Jaki dzień dziś ładny, jak dziś słońce świeci, dzieci już do szkoły wymaszerowały, tylko słońcem się cieszyć! - zachwycała się Brotka.
          - Racja, racja - wyłaniając kielich spod gazety, odpowiada Pan Tulipan.
          Brotka nadal zachwycała się dniem. Minęło kilka godzin. W tym czasie Brotka i ugotowała obiad, i swój domek wysprzątała, zrobiła też wiele innych rzeczy, ale nad nimi nie będziemy się pochylać, gdyż właśnie dzieci wracały z przedszkola i szkoły. Nagle mała, może siedmioletnia dziewczynka, podbiegła do stojącej kilka metrów dalej Brotki i wyrwała ją z ziemi. "Aaa! Pomocy! Ratunku! porywacze!"- krzyczała stokrotka, lecz nie było już dla niej ratunku. Wszystkie kwiaty niczym strusie pochowały płatki w ziemię. Dziewczynka mocno trzymając stokrotkę podbiegła do mamy.
          - Dla ciebie, mamo! - powiedziała entuzjastycznie dziewczynka 
          - Dziękuję - odpowiedziała mama dziewczynki i ucałowała ją w oba policzki.
          Obie ruszyły z Brotką w ręku do domu. Co myślała stokrotka? Na szczęście jestem narratorem, to wszystko wiem. Już mówię. "Mnie to nikt nie całuje! Uschnę! Ała! Moje płatki! Nie tak mocno!". Brotka ze strachu zamknęła oczy. Gdy je otworzyła, poczuła jakąś ulgę... Stała w luksusowym wazoniku... z wodą! Minęło kilka dni. Z wazonu Brotka widziała telewizor i oglądała filmy przyrodnicze. Są też smutne wieści: dnia 24 kwietnia Brotka uschła.
          KONIEC
          - Ha! Ha! Ha! Żartowałem! Spokojnie zaraz przywrócimy Brotkę do życia... wystarczy trochę książkowej magii... już! 
          Teraz Brotka jest zasadzona na działce pani Lilkowskiej. To starsza pani, która kocha kwiaty. Stokrotka siedzi wygodnie w ziemi obok tulipana i żonkila. Właśnie pani Lilkowska podlewa Brotkę. To jest życie! Tu ta wesoła Stokrotka pożyje jeszcze długo, długo!
          TERAZ TO JUŻ NAPRAWDĘ KONIEC
          - Oj zapomniałem o morale! 
          Bajka bez morału to jak... Eee... nieważne. Czasami wydaje się nam, że kwiat w wazonie będzie żył długo, nie zawsze tak jest. Niektórym kwiatom lepiej żyje się w ziemi i pamiętajmy o tym! Dbajmy o kwiaty!
          UFF TO JUŻ KONIEC

          Adam



          WITAJ MAJOWA JUTRZENKO...


          Witaj majowa jutrzenko,
          Świeć naszej polskiej krainie,
          Uczcimy ciebie piosenką,
          Która w całej Polsce słynie…

          229 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

          Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, bo została obalona przez armię rosyjską w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Przez kolejne lata pomagała jednak podtrzymać polskie nadzieje do odzyskania niepodległości.

          Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
          W okresie międzywojennym obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały rangę wielkiego święta państwowego.

          Po II wojnie światowej, w obliczu nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.

          Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął decyzję o przywróceniu rangi święta państwowego dniu 3 Maja czyli rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

          Lidka


          MAJOWE ŚWIĘTA

          Początek maja wszystkim kojarzy się z długim weekendem i majówką. Powinniśmy pamiętać, że tyle wolnych dni jest związane z świętami, które obchodzimy w tym czasie.

          1 maja to Święto Pracy - obchodzimy je w celu upamiętnienia walki robotników o swoje prawa. Największy protest miał miejsce w Chicago pod koniec XIX wieku. Doszło wówczas to ostrych starć między przedstawicielami klasy robotniczej a policją. Od 1890 roku w celu upamiętnienia tych zdarzeń obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym od 1950 roku. W czasach Polski Ludowej był on obchodzony bardzo hucznie i z pompą. Nasi rodzice i dziadkowie pamiętają pochody pierwszomajowe, w których uczestnictwo było obowiązkowe, nawet jeżeli ktoś nie należał do partii. Przemarszów przed trybuną honorową nikt nie lubił, ale festyny po nich - bardzo. Można było wziąć udział w loterii fantowej, kupić lody, wodę sodową z saturatora i liczne odpustowe gadżety. Teraz wydaje się to błahostką, ale w czasach ogromnego kryzysu stanowiło nie lada atrakcję.

          2 maja - Święto Flagi - od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale wielu Polaków bierze wówczas wolne i może cieszyć się wielką majówką.

          3 maja - tego dnia obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku.

          Helena

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35

        71-201 Szczecin
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych