- MARZENIA I REFLEKSJE
- KSIĄŻKA NA WAKACJE
- WAKACJE
- CZERWCOWE ŚWIĘTA
- DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ
- NASZE KOCHANE MAMY
- OKIEM REPORTERÓW
- Pociąg do książki
- Miesiąc Języka Polskiego
- Święta Wielkanocne
- OJ, DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!
- WAŻNE TEMATY
- CIEKAWE MIEJSCA W SZCZECINIE
- JAK MOŻNA MIŁO SPĘDZAĆ WOLNY CZAS
- ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
- O 11 LISTOPADA 2023r.
- 1 LISTOPADA
- KOCHAJMY LUDZI...
- HALLOWEEN-mity i kity
- NASI NAUCZYCIELE...
- 5D W MUZEUM TECHNIKI
- DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- CERTYFIKAT
WAŻNE TEMATY
Hejt!
Hejt to słowo bardzo popularne wśród młodzieży. Czy wszyscy młodzi ludzie znają jego znaczenie ?
Najpopularniejsza teoria tego słowa to: Obrażanie innych dzieci w sieci przez dzieci. Skala tego zjawiska, zarówno pod względem liczby wpisów, jakie mogą się pojawiać, a także pod względem brutalności treści, jest zadziwiająca.
W dzisiejszych czasach obrażanie i poniżanie ludzi są coraz bardziej popularne. Używamy do tego głównie mediów społecznościowych, lecz zdarza się również publiczne obrażanie, wyśmiewanie w realnym świecie.
Główną przyczyną hejtu jest zazdrość, kompleksy lub niezadowolenie z własnego życia.
Zauważyłam, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym potrafią wyśmiewać się z rówieśników, wykluczać je z grupy.
Głównym powodem hejtu, jak wynika z moich obserwacji, był ubiór lub wygląd (przede wszystkim nadwaga). Dzieci "gorzej " ubrane, w niemodne rzeczy, bardzo często są wyśmiewane, wytykane palcami, wyzywane. Potrafią się stworzyć grupki kilkuosobowe, które będą tak prześladować osobę w szkole i poza nią, że popada ona w depresję, bardzo obniża się jej samoocena, a to rzutuje na jej stan psychiczny. Wyśmiewanie, poniżanie najczęściej odbywa się poprzez robienie nieładnych zdjęć i wrzucanie ich w media społecznościowe. Zdarzają się też niemiłe komentarze (nie zawsze słowne, czasem wystarczy odpowiednia emotka).
Jeśli osoba jest asertywna i wie, gdzie znaleźć pomoc i wsparcie, da sobie radę. Natomiast słaby człowiek, zamknięty w sobie, bez wsparcia osób trzecich (rodziny, pedagoga, przyjaciół) może zareagować rożnie, załamać się psychicznie, a nawet zrobić sobie krzywdę.
Spójrzmy zawsze z pozycji osoby pokrzywdzonej czy sama chciałabym czuć to, co ta osoba. Czy chciałabym być wykluczona ze społeczeństwa, bo mam inne ciuchy, słabszy telefon czy jestem gruba bądź chuda.
Kolego, koleżanko przemyśl swoje zachowanie. Jeśli kogoś wyśmiewasz lub hejtujesz, zawsze następny/a możesz by TY.Gosia Przewodowska 6c