- MARZENIA I REFLEKSJE
- KSIĄŻKA NA WAKACJE
- WAKACJE
- CZERWCOWE ŚWIĘTA
- DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ
- NASZE KOCHANE MAMY
- OKIEM REPORTERÓW
- Pociąg do książki
- Miesiąc Języka Polskiego
- Święta Wielkanocne
- OJ, DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!
- WAŻNE TEMATY
- CIEKAWE MIEJSCA W SZCZECINIE
- JAK MOŻNA MIŁO SPĘDZAĆ WOLNY CZAS
- ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
- O 11 LISTOPADA 2023r.
- 1 LISTOPADA
- KOCHAJMY LUDZI...
- HALLOWEEN-mity i kity
- NASI NAUCZYCIELE...
- 5D W MUZEUM TECHNIKI
- DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- CERTYFIKAT
HALLOWEEN-mity i kity
Halloween mity i kity
Wszyscy kochamy Halloween, ale czy ktoś wie skąd, się wzięło? Jakie są tradycje w innych krajach? Dlaczego niektórzy obchodzą to święto na “smutno” a inni na “wesoło”?
Święto Zmarłych w Polsce
31 paź. W ramach obrzędów dziadów Polacy tradycyjnie szykowali różne potrawy np.: kasza i chleb. Na noc zostawiali
jedzenie dla dusz zmarłych osób, gdyż wierzono, że odwiedzający krewni będą głodni i zmęczeni po podróży jaką przebyli.
Zostawali również uchylone drzwi wejściowe, aby zmarli mogli wejść do domu. Rozpalano ogień w różnych formach, aby dusze mogły się ogrzać oraz by odpędzić demony.
Dzisiaj te zwyczaje zastępują w Polsce modlitwy, odwiedziny cmentarzy i palenie zniczy. Stare zwyczaje i obecne łączy jeden cel, którym jest pamięć o zmarłych.
Japońskie święto z lampionami
Obon to doroczne święto zmarłych w Japonii, które przypada na połowę lipca lub sierpnia i oznacza trzy dni pełne światła oraz tańca. Japończycy również wierzą, że dusze zmarłych powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich bliskich. Ustawiają więc na progach domów latarnie na powitanie a żegnają je ogniem pożegnalnym. W wielu miastach odbywają się przed świątyniami rytualne tańce Bon-Odori.
Irlandzkie ogniska
Samhain to irlandzkie zaduszki. Było kiedyś jednym z czterech świąt związanych z porami roku. Według opowieści wyróżniało się wielkimi zgromadzeniami, podczas których organizowano spotkania oraz ucztowano.
Obecnie przetrwała w Irlandii tradycja rozpalania wielkiego ogniska ubierania masek mających odstraszyć złe duchy i przygotowanie poczęstunku dla tych dobrych.
Meksykańskie Dia de los Muertos
Łączy w sobie hiszpańskie tradycje katolickie z obrządkami prekolumbijczyków. Święto obchodzone jest 1 i 2 listopada, gdyż według wiary Meksykanów, dusze dzieci wracają na Ziemię pierwszego listopada, a dorosłych – drugiego. Podczas święta ludzie odwiedzają groby zmarłych, na których składają kwiaty czy ulubione przedmioty zmarłych. Na dziecięcych grobach zostawiają często ubranka i zabawki. W domach stawiają specjalne powitalne ołtarze dla zmarłych, którzy mają ich podczas tego święta odwiedzać, kupują mnóstwo słodyczy i ozdób. Odwiedza się groby bliskich, jednak nie po to, by zostawić tam kwiaty, lecz by biesiadować.
W większych miastach organizowane są parady uliczne.
Amerykańskie Halloween
Równie radośnie ten czas obchodzą mieszkańcy USA. Halloween to czas, w którym ozdabia się domy, przede wszystkim wydrążonymi dyniami ze świeczkami w środku oraz różnymi strasznymi elementami. Dzieci i młodzież wędrują od domu do domu i zbierają cukierki lub robią ich mieszkańcom psikusy, jeśli nie zostaną poczęstowane słodyczami.
Wiele tradycji związanych ze Świętem Zmarłych pochodzi z zamierzchłych czasów. Ich znaczenie się zmieniło, jednak wciąż je praktykujemy by uczcić pamięć naszych bliskich, którzy odeszli.
Małgorzata Trzos 6c SP48